Okei, siellä vain moni yksinhuoltaja sanoi, että saa korotettua lapsilisää mutta ei muita tukia? Syynä oli se, että kun tienaa liikaa...
No miksi helkkarissa mä maksan elareita? Miksi yhtähyväpalkkainen yksinhuoltajaisäni saa elatusmaksuja??
Voi hyvänen aika, jos te olette yksinhuoltajia, olette oikeutettu elatusapuun, sen maksaa etä tai kunta. Se on tarkoitettu korvaamaan toisen vanhemman puuttuminen rahallisesti.
Tosin se poistuu vasta kun lapsi on aikuinen, oli sitten elättäjiä 2 tai 3
No miksi helkkarissa mä maksan elareita? Miksi yhtähyväpalkkainen yksinhuoltajaisäni saa elatusmaksuja??
Voi hyvänen aika, jos te olette yksinhuoltajia, olette oikeutettu elatusapuun, sen maksaa etä tai kunta. Se on tarkoitettu korvaamaan toisen vanhemman puuttuminen rahallisesti.
Tosin se poistuu vasta kun lapsi on aikuinen, oli sitten elättäjiä 2 tai 3
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei tainnut aivan aueta minulle. Tuli vaan mieleen tuosta yh-korotuksesta, että miksi se sitten on haettu, jos tulot ovat hyvät...? Sehän oli niin mitätön ja sillä ei saa mitään.
On mahdollista, että vanhemmat ovat katsoneet ja sopineet ettei elatusmaksua/-apua etävanhempi maksa, koska lähivanhemmalla on niin hyvät tulot verrattuna etävanhemman tuloihin.
Tai, elatusmaksu suoritetaan jotenkin muuten (etä kustantaa isompia hankintoja, on suorittanut kertasuorituksen elatusavusta).
Jonkinlainen nyrkki elatusavun määrittelemisessä on, että molemmat vanhemmat osallistuvat oman kykynsä mukaan lapsensa elatukseen.
Jos etä on esim matalapalkkainen, lähillä on mahdollisuus saada kunnan maksamaa elatusapua tai erotus kunnan maksamaan minimielatusapuun.
Ikävä pointti on, että etävanhemmalla elatus on pakollista tässä maassa, oman lapsen tapaaminen ja huolehtiminen ei. Valtava vääryys.
Vielä suurempi vääryys on se,että etävanhemmalla on oikeus tavata lastaan,mutta ei velvollisuutta siihen. Lähivanhemmalla on vain velvollisuus tukea näitä farsseja.
Laissa pitäisi olla pykälä-porsaanreikä,jossa kaikki etävanhemmanoikeudet katoaisivat elatusmaksupakon myötä.
Vanhemmalla ei tätä oikeutta tavata lastaan ole. Lapsella on oikeus tavata vanhempaansa. Etävanhemman vain ei tarvitse täyttää velvollisuuttaan tämän lapsen oikeuden toteuttamisessa.
Lähivanhemmalla on velvollisuus edesauttaa lasta tapaamaan etävanhempaa, mutta minkäänlaisia oikeuksia tahi pakkoja ei ole.
Laissa pitäisi olla pykälä joka velvottaisi ja "pakottaisi" molempia vanhempia toimimaan lapsen edun hyväksi. Lapsi kun tarvitsee niin isää kuin äitiäkin.
Elatusmaksun voisi sidottaa näihin tapaamisiin jotenkin.