Terve Kotoväki.
Täälä sitä ollaa selekäkurssilla ja meitä hoijetaan nii hyvin ettei uskois. Ja ne alakutestitki oli peijakkaan kovat. Piti pinnistää viimmesekki irti ihtestään.
Se oli melekeen ku sillä Aatulla ku se jäi aijan rakkoon kiinni, sano ettei meinennu tulla mittään ku piti työntää ja vettää ihtiään irti yhtä aikaa.
Muistattako, sillä ku oli jääny vyöki auki ja solijesta se tarttu kans kiinni vaikka oli jalakki kahen puun välisä... noo välistähän sille kiirekki tuli, oli nääs se Hermanni lähtenykki yötä myöjen kotija sieltä mehtäkämpältä.
Näistä hoijoistahan mun piti kertua. Täälä pittää venyttää kaikki paikat hyvin. Harijotelkaa sielä kotonaki vaikka sitä että sinä Iita otat Heikkiä käsistä kiinni ja taivutatta molemmat ruppia etteen päin nii että selekä pyssyy suorana ja vennyy nuo reijekki samalla. Vaan tehkää se seisaallaa, muuten teistä ei tiijä miten sen teettä.
Ja tuo pakaroitten venytys tuntuu nii kipiältä että se tekkee oikeen mukavaa. Se on tuo ihtensä rääkkäämine niinku Suonperän Anttiki sano;" Ei tee mikkään nii hyvvää ku ensin juosta ihtensä hikkeen ja sitte saaha sitä hikkeensä."
Täälä se on toista tuo hikkoileminen. Ne nuo jumpparit teettää meillä nuita liikkeitä ku armeijasa, ylös, alas, ylös, alas, yksi, kaksi ja taas tuli mahanahat kipiäksi. Vaikka onhan se hyväki nuille mahalihaksille että vähä vahavistuvat. Tarttee niitä sielä kotonaki sitte liikutella.
Ja nuo vesihoijot, neki on aivan täyttä työtä nuille hoitajille. Meinasin täsä nukkua sinne yrttikylypyyn vaan tuli vesi suuhu. Se se olis sullekki Iita hyväksi, sulla ko on se nahka niin kovvaa, pehemiäis vähä nii ois mukavampaa ja oishan se niin kiva hajuki sen jäläkeen.
Eikä se vasihierontakaan pahhaa tee. Sielä vaa maataa alasti ja letku heiluu ko nuo hoitajat heiluttaa.. nii onhan siinä se painekki, mitä lie paareja mistä ne puhhuu.
Ja kyllä Heikki saat ottaa sanas takasi. Kestää sitä ihiminen sähköhoitoja iliman että puhus tottuuksia. Minäki makkaan sielä mahallaan ja selekään tullee kauhiat sähköiskut enkä vielä oo puhunu mittää synneistäni. Ei ne senpuoleen oo vielä kysellykkän.
Pallan vielä siihen kunolupilla olloon, sielä sitä näkkee mite pitkälläki ihimesellä voi olla lyhkäset käjet ja taas lyhyvellä pitkät jalat. Vai onko tuo jalakojen pittuuvesta kiinni ku ei niitä saa ristiin eikä sormet mee kengän kärkeen.
Ne pannee meijät kohta solomuun, on ne tiukkoja nuo tytöt.
Ja täälä on punttisaliki, käyttö on aivan vappaata. Saa souvella ja nostella painoja mielensä mukkaan, paihti ei sielä ookkan vene vaan semmonen putkihäkkyrä joka mallaa airoja. Em minä sielä palijo nostele ko ei oo nuo lihakset kehittyny, paihti yksi.
Ja jalat mulla on nyt kunnosa. On tullu tanssittuaki täälä iltasella ja yökerhoki on muuten mukava paihti se mussiikki ei oo mun mieleen. Ja on täälä kivoja tanssikavereitaki, ei sinun Iita pijä hermostua, saatolle ei pääse ku asutaan kaikki samasa talosa. Ollaan vaan ku kotona.
Ja täälä mulle on selevinny että lihaksija pittää lämmittää ennen rasitusta.Seki selevisiny miksi sinä Iita oot sanonu että sinua pittää lämmittää ensin.
Mukavaa täälä on olla ja ruokaki on hyvvää ja riittää. Tuota lohtaki saa syöjä joka päivä.Muistinki täsä, ottakaa lauvantaina lottonumerot ylös, mulla on nii kiire ja jos sattus päävoitto tulleen niin minä voisin jatkaa täälä vähän aikaa näitä hoitoja.
On täälä mukavaa. Kirijotellaan taas.
Kirjoitettu kuntoutusjakson päättäjäisiin Korpilammella. 1989. Kirjoittaja on nainen.
Kirija kotia kuntoutuksesta.
3
125
Vastaukset
- severin
Taijanpa jättää Tallinnan matkan väliin ja mennä tuonne pariks päiväks . Venytys ja vesi hoito tekis hyvää.
Ja vielä ne iltatanssit- Kipanja
viikkoja ne oli sielä. Hoijot oli hyviä ja passaa sinne mennä nykki, taitaapa olla paratunukki..
hoijot ja hoijettavat.
Sinne vaa ammeeseen ja iltasella tansseihi. - pioni
molempiin.
Minäkin menen Parnyyn kuun vaihteessa ja sielläkin on hoitoja ,luontoa,hiekkarantoja,tanssia,nähtävyyksiä ja sun mitä ja vielä mukavat matkakaverit.
Marraskuun lopulla sitten Bomban kylpylähoteliin,siitäkin ootan nautintoa ja seuraa.
Kokeillaan kaikenlaista,jos vain budjetti kestää.
Tälläiseen satsaa,,pioni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399140Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737873Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605547William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542334Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62079Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821729Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191664Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921413Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381348Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt61206