Mondean 2.0 tdci osto?

fordinisti

Hei,

Uskaltaako tuollaista noin 200tkm ajattua Mondeota enää ostaa? Vm 2005-2007.
Mitä kannattaisi ottaa huomioon?

5

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tdcikuski

      -07 tdci:n omistan, jolla ajettu 150 tkm. Nyt jos ostaisin käytettynä, niin tarkastaisin huoltokirjan, ovien kittisaumat, peltien kunnon, kaikkien sähkölaitteiden toimivuuden, vetonivelten suojakumit, takaiskareiden kunnon, renkaiden kunnon, ruostesuojaus alla, ilmastoinnin toiminta. Koeajossa kiihdytä reippaasti ja katso peiliin. Kuuntele konetta. Kai nämä on sellaisia lähes perusjuttuja mitä autosta kuin autosta ehkä tulisi tarkastettua ostaessa.

      • Mondeojeejee

        Tuo koeajossa kiihdyttely on toki paikallaan, mutta peilien tarkastelu on ihan turhaa. Vallankin, jos autolla on ajettu rauhallisesti ja revittelemättä pitkään, reipas kaasuttelu kyllä pukkaa savua kuin Raatteen tiellä.

        Tärkeämpää on katsoa, että auto ei savuta normaaliajossa ja normaaleilla kierroksilla. Tuolla kahden litran koneella harvoin tulee ajettua yli 3.000 rpm, koska vääntöä piisaa.

        Osta menemään jos hinta on sopiva. Ei se dieseli vielä laukea 200,000 km kohdilla, kilometrejä tulee olla tuplasti ja triplasti enemmän. Kone kyllä kolkuttaa, ruoste se autosi syö aikanaan helkuttiin ja sitä ilmiötä voit itsekin hieman hidastaa. Alustan pesu ja ruostesuojaus lisää ihmeesti elinaikaa.


    • jakar_1

      itselläni on vm 2001 2,0 TDCI mondeo sedan jossa ei isompia ongelmia ole ollut , ainoastaan Eberinlisä lämmitin on aiheuttanut päävaivaa kun ei kovilla pakkasilla herää ja muuta lämmitintä kun siinä ei ole.
      Normaali huollot ja oikea käyttötapa niin toimii , käsijarrun herkistelyä aina leimalle niin se on siinä.
      Kaksoismassa vauhtipyörän saa rikki jos käyttää liian matalia kierroksia mutta.jos käyttää normaali kierroksia niin kestää sen 400tkm

      • -01 bensa,278tkm

        Tuo eberi on kyllä välillä ongelmallinen, mutta niin on kuulemma Webastokin!!
        Varsinkin vanhemmiten..


    • jakar_1

      Niin jäi noi ajetut kilometrit pois eli vm 2001 2,0 TDCI ajettu 368 tkm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9483
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4641
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1921
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1630
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1391
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1307
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      927
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      903
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    Aihe