Miten nopeasti laivalta pääsee pois Helsingissä?

Tyhmä kysymys, mutta miten nopeasti risteilyltä pääsee pois, kun ollaan saavuttu satamaan Helsingissä? :)

Olen siis menossa Baltic Princess risteilylle ja tässä mietin, mihin junaan uskaltaisin varata paikan paluumatkaa varten. Jos laiva satamassa klo 16.30, niin joko vartissa voisin kuvitella olevansa taksijonossa? Vai kestääkö ruuhkan purkautuminen ikuisuuden?
77544
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tiukkaa voi tehdä, pelkkä kävely putkessa taitaa viedä jo 10 min.
Riippuu kuinka paljon on väkeä ja menetkö kärkkymään laivan ovelle ensimmäisten joukkoon...
Ja laivakin voi olla myöhässä.

Äänestä

Alta tunnin saapumisesta tuskin olet junassa. Tuo tuloaika kun sattuu olemaan vielä pahimman ruuhkan aikaa.

Mutta klo 18 lähtevään junaan ehdit melko varmasti, ellei laiva myöhästy.

Äänestä

Kiitos vastaajille vielä näin jälkikäteen. Olin ulkona terminaalista vasta klo 17.02, vaikka menin ihan ajoissa jonottamaan ja laivakin oli ajoissa. Oli vaan sen verran paljon ruuhkaa, että putkessa mentiin toosi hitaasti. Onneksi en siis varannut viiden junaa :)

Tämä nyt tiedoksi, että jos joku muu miettii samaa, niin putkessa todella kestää, ainakin viikonloppuisin näköjään :) ap

Äänestä
  • Kyllä sieltä nopeastikin pääsee jos menee uloskäynnille jonottamaan niin että olet ensimmäisten joukossa kun ovet aukeaa.

    Äänestä

  • 15+12 kirjoitti:

    Kyllä sieltä nopeastikin pääsee jos menee uloskäynnille jonottamaan niin että olet ensimmäisten joukossa kun ovet aukeaa.

    Joudut menemää jonottamaa sillon jo tallinnan päässä :P

    Äänestä

nopeesti

Äänestä

Laivasta pois niin kauen kuin yhteen askeleeseen menee aikaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tyhymä kirjoitti:

Tyhmä kysymys, mutta miten nopeasti risteilyltä pääsee pois, kun ollaan saavuttu satamaan Helsingissä? :)

Olen siis menossa Baltic Princess risteilylle ja tässä mietin, mihin junaan uskaltaisin varata paikan paluumatkaa varten. Jos laiva satamassa klo 16.30, niin joko vartissa voisin kuvitella olevansa taksijonossa? Vai kestääkö ruuhkan purkautuminen ikuisuuden?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu