Minähän olen saarnannut jo pitkään tyhjille seinille. Rauhanyhdistyksellä onkin oma korkea-aitainen karsinansa tuossa ihan vieressä.
No ilmankos?
5
645
Vastaukset
- Nuin
Karsinaan vaan, lukko kiinni, ja syntisiä pakoon.
Olin oikeastaan hieman yllättynyt, vaikka kyllä tiesin että he ovat oikeassakin elämässä leikanneet itsensä irti Kristuksen muusta ruumiista ja toimivat omaehtoisesti ja omahyväisesti vain launansa koossa pitämiseksi lain voimalla. - meitsi
Mitä tarkoitat? Luuletko että rauhanyhdistykselle ei pääsisi? Aivan varmasti sinne pääsee kuka tahansa ja milloin tahansa. Luulenpa että yhdessäkään rauhanyhdistyksen aidoissa ole lukkoja. Ja harvalla ry.llä on edes aitaa!
- Nuin
Rauhanyhdistys ei nöyrry tulemaan muiden Kristuksessa lunastettujen kristittyjen joukkoon jotka ovat nöyrtyneet ottamaan armolahjan Jeesuksessa Kristuksessa vastaan ilman omia töitä.
Itsevanhurskauteen ei Kristuksessa vanhurskas taas voi alentua mistään hinnasta, koska se mikä lihasta on ei se saata mitään pelastusta eikä rauhaan aikaan. Ainoastaan se johtaa ihmisen lain alle, ponnistelemaan ahkerana osamaksuerien tienaamisessa. - Realisti
Nuin kirjoitti:
Rauhanyhdistys ei nöyrry tulemaan muiden Kristuksessa lunastettujen kristittyjen joukkoon jotka ovat nöyrtyneet ottamaan armolahjan Jeesuksessa Kristuksessa vastaan ilman omia töitä.
Itsevanhurskauteen ei Kristuksessa vanhurskas taas voi alentua mistään hinnasta, koska se mikä lihasta on ei se saata mitään pelastusta eikä rauhaan aikaan. Ainoastaan se johtaa ihmisen lain alle, ponnistelemaan ahkerana osamaksuerien tienaamisessa.Ja Es.lest. ry nöyrtyy, vai nöyrtyykö?
- Nuin
Realisti kirjoitti:
Ja Es.lest. ry nöyrtyy, vai nöyrtyykö?
Minun tietääkseni kukaan es.lest.:lainen ole ilmeisesti edes ehdottanut oman korkea-aitaisen karsinan perustamista tälle Suomi24.fi:n palstalle.
Uskohan on uskomista Jeesukseen Kristukseen, ja hänen vanhurskautensa omistamista ilman omia ansioita, lahjana.
Tämän lahjan saa jokainen joka sen uskolla omistaa. Ja uskokin on Jumalan lahja.
Ei USKO tarkoita uskomista johonkin yhdistykseen ja sen isiltä opittuihin säädöksiin, joita sitten sekoitetaan puhtaan evankeliumin lisäksi. Raskaiksi taakoiksi Kristuksen vapauttamille Jumalan lapsille.
Eikä Evankeliumiin kuulu lainkaan julistaa jotakin yhdistystä ainoaksi oikeaksi Kristuksen seurakunnaksi ja Jumalan valtakunnaksi. Kunpikin ovat aivan eri asiaa tarkoittavia, kuin jokin pieni yhdistys.
Jo siinä vaiheessa kun ryhdytään tällaisia yhdistysoppeja julistamaan, ollaan jo kaukana totuudesta kristinopillisessa mielessä.
Yhdistyksiä tulee ja menee, mutta Jumala on yksi hän on iankaikkisesti pysyvä, Pyhä Kaikkivaltias Kolmiyhteinen Jumala Isä Poika ja Pyhä Henki. Hän on Luoja Lunastaja ja Pyhittäjä.
Kristus itse on perustanut seurakunnan, joka ei liiku ihmisten himojen mukana ja jonkin vallanperimysopin mukaan kuten paavi ja jopa monet lestadiolais- ryhmätkin väittävät.
Seurakunta on siellä missä on Sana ja sakramentit puhtaina julöistetaan ja oikein jaetaan. Mutta ei evankeliumi enää silloin puhdas ole, jos vanhurskauttamiseen lisätään yksikin ihmisteko, tai sen omistamiseen julitetaan ehdoksi kuuluminen johonkin yhdistykseen. Sellainen oppi on omaa vanhurskautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399140Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737873Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605547William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542334Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62079Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821729Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191664Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921413Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381348Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt61206