Luin tuossa taas Tuntemattomaan sotilaan ja minulle jäi parhaiten mieleen kirjan alkupäästä oleva kohtaus jossa Kariluodon joukkue murtaa Neuvostoliiton bunkkerilinjan. Mikä on sinun lempi kohtaus kirjasti?
Tuntematon sotila
Tuntematon sotilas
3
179
Vastaukset
- Tuntematon sotilas
kirjasta*
- Nauroin niin saatana
Se kun Hietanen sai ja söi kohmeloonsa laihan suolasilakan.
- Vaimea lukijamies
Minusta se kohta oli paras kun perääntyessä hevosmies Korpela tokaisi lotta Kotilaiselle jotain siihen suuntaan ettei kuljeta paskaa kärryillään, oli miehistö niin suivaantunut rintaman naisiin, kun upseerit niitä saivat mutta eivät mosurit. Oli Suomessa huonosti hoidettu naisasiat, ei ollut sotabordelleja kuten muissa sivistysmaissa, esimerkiksi Japanissa ja Saksassa. En muista kohatusta ulkoa kun on pitkä aika lukemisesta, mutta ajatus on tuossa edellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2714949Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893444- 423358
- 502629
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451827- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971438- 141389
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035- 701027