Hei,
nyt olisi hienoa saada kokeneemmilta apua. Meidän pentu on muuten oikein kiva kaveri, mutta haukkumisen kanssa alkaa olla ongelmia. Nyt 5-kuukautinen kaveri haukkuu ulkona muille koirille niin että meinaa pökertyä hapenpuutteesta ja sisällä tulee iltaisin komennushaukkua tai tyhjänhaukkumista. Ja tämä kaveri ei tosiaankaan päästä vain paria haukahdusta, vaan haukku saattaa jäädä päälle pariksikymmeneksikin minuutiksi ja on laadultaan hyvin kovaa. Rauhoittuu vasta kun kurkku on niin käheä ettei enää jaksa haukkua. Huomioimattomuudesta ei sisällä ole ollut mitään apua.
Oudosti ei nuorempana haukkunut laisinkaan, vastaantulevia koiriakin moikkasi häntää heiluttamalla ja siinä kaikki reagointi. Nyt jostain syystä lietsoo itsensä ihan pökerryttävään ahdistuneeseen haukkuun kaikista koirista.
Hävettää jo naapurienkin tähden kun meillä on pihan äänekkäin ja pelottavin koira, ja muilla rauhallisia ja hiljaisia.
Mikä auttaisi kun oppi ei mene perille. Ulkona ei edes ota enää kontaktia meihin kun näkee toisen koiran, käytännössä se pitää aina kantaa takaisin kotia kun menee ihan sekaisin. Siinä menee käskyt ja harhauttamisyritykset ihan kuuroille korville.
Lapinkoiranpennun haukkuongelma
3
337
Vastaukset
- möhkispöhkis
Oi joi! Tuohon olisi pitänyt puuttua jo siinä vaiheessa, kun alkoi oireilla noin. :/ Nyt tuota voi olla äärettömän hankala kitkeä pois.
Itse olisin heti alkuun napannut poskesta kiinni.
Haukkuminen on koiralle itselleen tosi palkitsevaa toimintaa, mistä nyt johtuu tuo "tuntikausien" räksytys.
Juuri tästä syystä en piittaa lapinkoirista kovinkaan paljon, kun ne ovat niin pirun haukkuherkkiä.
Itsellä porokoira ääntelee jonkun verran, mutta puutuin aika alussa tuohon turhaan räksytykseen ja nyt mulla on mallikelpoinen koira muuten, mutta vapaalenkeillä toisten koirien kanssa painiessa tuo paimennushaukku tulee esiin. - Pingwin
Puuttumisessa on ollut ongelmana se että joko se kokee sen leikkimisenä (torumisen, nipistyksen, yms.) tai muuten vain nauttii siitä ylikaiken ja haukku jatkuu. Suihkepullo oli ilmeisesti pennusta kaikkien aikojen mahtavin lelu ikinä eli koiran sai kastella vaikka läpimäräksi jos sikseen tuli. Ainut ero oli että haukku muuttui iloiseksi leikkihaukuksi. Suihkepullosta luovuttiin siis hyvin äkkiä.
Jotenkin tuntuu että huomionkipeys on sisähaukkumisen syynä. Jäähyjä ollaan nyt pari viikkoa annettu, ja se lopettaa haukun yleensä siinä viiden minuutin sisään. Edistymistä siis entiseen, mutta naapurit säälittää! Ei pentu ymmärrä milloin kello on jo paljon, joten jäähyt on sinänsä "hidas" keino lopettaa haukku. Ja ulkonahan on kaveria mahdoton jäähyttää.
Epäillään että homma olisi lähtenyt liikkeelle pari kuukautta sitten kun irtipäässyt koira hyökkäsi pentumme kimppuun. Pentu ehdittiin napata syliin lopulta niin ettei mitään pahaa ehtinyt tapahtua, mutta oli se siitä silminnähden hämmentynyt loppupäivän. Aluksi lenkitys meni normaaliin malliin, mutta ehkä tuosta jäi sille takaraivoon pelkoa. Ensin se haukkui vain isoja valkeita koiria (hyökännyt koira oli iso, valkeudesta ei mitään käsitystä mikä siinä mättää), nyt vähän kaikkia koiria. Huomaamattamme saatoimme varmaan jotenkin vahvistaa tuota pelkokäyttäytymistä? Ei vaan oikein keksitä muuta syytä miksi pentu muuttui parin viikon sisällä iloisesta moikkaajasta haukkujaksi.
Ajattelin pyytää apua naapurirappujen koiranomistajista josko he auttaisivat pennun uudelleensosiaalisoitumisessa, että heppu tajuaisi ettei muut koirat ole pelottavia. Ei oikein muuta keksitä enää :/- 8+1
Mitäs jos osallistuisitte johonkin koirakoulutuskurssille, ohituskurssi tai vastaava. Taikka sitten ihan jokin "ongelmakoirakurssi" - asiaan kannattaa puuttua pikimmiten kun se on vielä nuori, mitän ei ole vielä menetetty.
Tuollaisella kurssilla itse saattaisit saada apuja ongelman poistamiseen ja koirasi pakollista siedätyshoitoa muiden koirien sietämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492288- 262033
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271485Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161424- 1211361
- 181055
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107904Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad78886Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333863