Omaan asuntoon.

joeli1

Osaako kukaan auttaa? Olen 18 vuotias opiskelija ja sellaisessa tilanteessa, että minun pitäisi muuttaa omilleni koska vanhempani haluavat. Minulla on oma auto jota tarvitsen kulkeakseni harrastuksiin ja töihin viikonloppuisin. (Työmatka ja harrastukset ovat noin 40km päässä erisuuntiin joten paikkakunnan vaihdos ei auttaisi).
Haluasinkin nyt tietää mitä kaikkia tukia voin saada kun tienaan viikonlopputöistä noin 250€/kk. Vanhempieni tulojen ei pitäisi vaikuttaa tukien määrään.

4

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 256

      "Vanhempieni tulojen ei pitäisi vaikuttaa tukien määrään."

      Koska he ovat niin pienituloisia vai koska kuvittelet asian olevan näin poismuuttosi jälkeen?

      Opiskelija voi saada opintotukea ja toimeentulotukea, jos opintotuella ei pysty elämään eikä muita tulonlähteitä yksinkertaisesti ole. Määrät riippuvat sitten mm. edellä esittämästäni kysymyksestä.

    • joeli1

      Eivät vaikuta, koska ovat niin pienituloisia. Olisi pitänyt tarkentaa.

    • 256

      Siinä tapauksessa:

      -opintoraha 246€/298€ (enimmäismäärä, riippuen oppilaitoksesta)
      -asumislisä 201,60€ (enimmäismäärä)
      - opintolaina 300€

      Siihen päälle työstä saadut rahat ja luultavasti toimeentulotukea ei tipu, kun tulosi ovat n. 900€/kk. Se, nostatko opintolainaa oikeasti, jää sinun päätettäväksesi. Tuloksi se sinulle kuitenkin huomioidaan, jos toimeentulotukea hakisit.

    • fakta tietoa kelalta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      345
      4369
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2448
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2076
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      144
      1606
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1137
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      43
      1120
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      32
      1086
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      78
      1013
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      951
    Aihe