on se, että pitää olla meikkaamattomana kalmankalpeana harmaavarpusena, koska SRK:n kuuraparrat niin määräävät.
Osa vl-naisen helvettiä
Varpunen jouluyössä
29424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Bingo!
No, onneksi sinulla on edes tietokone käytössäsi! Siitäpä tuli mieleeni kuinkas sinulla muuten on tietokone käytössäsi- Kun tietääkseni VL-porukalla ei saa olla edes TV:tä? Epäilempä että ET ole VL-nainen!
**Epäilempä että ET ole VL-nainen!**
Missä sanotaan, että avaaja on vl-nainen?
Kun aloittaa uuden viestiketjun täällä Suomi24; pitää siihen laittaa otsikko. Sitten "otsikon" jälkeen tulee otsikon laatijan teksti::::: Tässä viestiketjussa otsikko on; "Osa vl-naisen helvettiä"
Että nimimerkille ---Missä?--- tiedoksesi!
Toisille mahdollisesti yhtätyhmille sanottakoon että tuo "VL" tarkoittaa "VanhoillisLestadiolainen".
Voinko minä kirjoittaa avauksen
"Afrikkalaisten nälänhätä"
ilman, että olen itse afrikkalainen?
Joo. Tuo nimimerkki __Missä?__ Ja sitten vielä äänestetty plussilla todistaa millaiset tumpelot näitä juttuja lukee!
Mistäs sä sitte tiedät että siä on nälänhätä?
Kylläpäs nyt on tarkkaa.....
Tarkkaan ottaen; otsikosta ja nimimerkistä, voisi luulla että kyseinen kirjoittaja olisi nainen.....Siksipä tulikin mieleeni että kyseessä ei olisikaan VL-nainen. Voihan se olla VL-naisen nais-ystävä..Tai miesystävä (tuskin).....Mutta silloinhan väitteeni "Et ole VL-nainen" pitää molemmissa tapauksissa!
Että haloo...
^^Tarkkaan ottaen; otsikosta ja nimimerkistä, voisi luulla että kyseinen kirjoittaja olisi nainen.....^^
Siis luulottelit.
Okei.
Oletko oikeasti noin tyhmä vai näytteletkö?
Sou?
>tuo "VL" tarkoittaa "VanhoillisLestadiolainen".
Ei tarkoita kuin Väestöliitto.
Vaan mistään ei ilmene, että kyseessä olisi nainen.
HoH HoH Hoo!
Kun nyt noin hyvin ""tiesit" " tuon VLn.
Niin mitähän viestiketjun alussa tarkoittaa sitten tuo SRK?
Mielestäni se on "seurakunta".
----------
Että tällaisia "lukijoita"
----------
Vain naisen lokiikalla voi keksiä, noin paksua!
>Niin mitähän viestiketjun alussa tarkoittaa sitten tuo SRK? Mielestäni se on "seurakunta".
Mielesi on väärässä tässäkin, seurakunta on "srk"
SRK on Suomen Rauhanyhdistysten Keskusydistys.
Eli Suomessa olevien vanhoillislestadiolaisten paikallisyhdistysten keskusyhdistys.
srk. on puolestaan lyhenne sanasta seurakunta
Kts. valistuksesta; Elämähän on koko ajan oppimista.
Olin todellakin väärässä.Sory.
Nyt kun tuo "alkuperäinen" viesti on "suomennettu".
Niin kyllä alkaa ihmetyttämään tuo "SRK:n kuuraparrat",
vähintäänkin yhtä tyhmää porukkaa kuin minäkin. Niin vai onko ne "kuuraparrat" miehiä?
Käsittääkseni kuuraparratkin ovat syntiä.
Ehkä se meikkaamattomuus ei sentään ole maailman tärkein asia.
Nuorille naisille se on tietenkin kynnyskysymys, mutta nykyään luulen kyllä, että tytöt osaavat asiat kiertää niin, että meikkaaminen tulee olemaan heidänkin elämässä mukana silloin kun he niin itse haluavat.
Se minua huolestuttaa, että perheet painostavat nuoria naisia löytämään itselleen melko nuorena vl-miehen ja perhe pitää perustaa jo kovin nuorena ja siitä se hel.vetti sitten alkaakin. Paniikissa etsiä itselleen mies. Mitä hyötyä siitä on naisen omaan henkilökohtaiseen elämään? Sitä ei ole, on vain perhe-elämä. Jos lähdet jonnekkin harrastukseen täytyy hankkia hoitaja lapsille. Ja työelämä sitten. Työssäkäyminen katkeaa aina uusiin äitiyslomiin, koska uskon, että mitä enemmän perheessä on lapsia sen varmemmin perheen isä ei ota kovinkaan pitkää vanhempain lomaa. Ja mihin perheen isän vanhempain loma kuluu? Hirvenmetsästykseen? Salibandyyn?
Naisen asemaan ja sen parantamiseen kuuluvat kaikki asiat, olen samaa mieltä, mutta on lähdettävä luomaan kantavaa pohjaa jonka päälle luoda uutta ja sitten alkaa koristelemaan.
Niinkuin täällä liikkeen ulkopuolellakin, täälläkin on lähdettävä luomaan kunnon pohjaa, tasa-arvoa esim. palkkauksessa. Mutta pojillekkin pitäisi sallia meikkaus, jos he niin haluavat. Sekä täällä maailamssa että vl-liikkeen sisällä.
Voi, onpa vl-naisilla todella suuria ongelmia samaan aikaan, kun muut joutuvat miettimään saastumista, lämpötilan nousua tai ruoan riittävyyttä.
Nainen haluaa olla naisellinen nainen. Myös vl-nainen haluaa.
Onko se sinusta väärin?
Naisellisuutta voivat tuoda komeat tissit, tuhti lantio ja kuukautiset. Ei siinä meikkejä tarvita. Eikä vanhoillislestadiolaisuutta.
Niimpä niin... VL-uskovaista kiinnostaa vain lapsenlykkijän lantio. Kuule poika, naisesta on muuhunkin.
SAA MEIKATA JOS HALUAA, jokaisen oma asia. monet meikkaa kevyesti.
Ei ehkäisykieltoakaan ole. Sehän on vain muotoiltu niin että "emme halua" ehkäistä...
Jos pistää pakkelit naamaan, on teoillaan kieltänyt uskonsa.
SRK:n Hemestihän on täällä useasti kuvannut vl-perheenäidin tuntoja siitä, kuinka on mukava nukkua aamulla pitkään ja loisia koko elämänsä kotona veronmaksajien rahoilla... Pitää vaan antaa aina ja synnyttää holtittomasti niin saa "helpon" vl-kotiäidin elämän.
Hyvinnii !!
Ei kannattaisi purra ruokkivaa kättä.
Se on farisealais-pietismiä. Jos ihminen ei ole saavuttanut päämäärää, jumaluutta, on hän Jeesusken mukaan synnissä.
Lapsen saaminen/teko on syntiä. http://www.avatv.fi/ohjelmat.shtml/erilaiset_aidit/ajankohtaista/1651397
Ketään ei kiinnosta VL huorat