Onko kenelläkään kokemusta kohdun poiston vaikutuksesta vaihdevuosien alkamiseen? Niitähän ei pysty toteamaan ilman verikoetta ja itsellä on alkanut mietityttämään, voisiko nykyiset ongelmat (virtsatietulehdukset, polttelu yms) olla merkkinä siitä, että vaihdevuodet menossa tai tuloillaan. Toisethan väittää, että poisto saattaa aikaistaa vaihdevuosia, toiset ei. Vaikea vain asennoitua, että 43-vuotiaana näin voisi jo olla.
Kohdun poisto & vaihdevuodet
poxpox
5289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei, pyri hoitamaan ongelmasi vaan pois.Olkoon tulollaan tai menollaan, ei siihen muu auta.Virtsaongelmissa auttaa emättimeen laitettava estrogenivalmiste ja jos mahdollista ota pienin mahd. määrä estrogenia tabletteina.Kohdunpoiston jälkeen minulle tuli jonkinlainen romahdus yleiskunnossani ja sain kasata itseni taas uudelleen.Nyt voin taas hyvin.Eli hoitaa pitää....
On kohtu poistettu tai ei, niin virtsatieongelmat voi olla eka vv-oire. Näin oli itellä, enkä tajunnut ollenkaan kyseessä olevan vv-oireet. ei tk-lääkärikään sellaista sanonut, vaan gynellä vasta asia selvisi. Mulla ei siis ollut oikeasti virtsatietulehdusta, vaan pelkät oireet. Kyllä siinä itse ihmettelin, kun ei ollut bakteeria ja silti kipuilin.
Itselläni kohdunpoisto ei vaikuttanut kuntoutumisen jälkeen sen kummemmin yleiskuntoon. alun toipumisen jälkeen pääsin kuntoilemaan ja treenailemaan entistä paremmin, kun mitään vaivoja ei enää ole.
vaihdevuosi-oireiden ilmaantumisikähän on hyvin laaja vaikkei kohtua poistettaisikaan. jopa alle nelikymppisillä saattaa olla oireita. ja jotkut lähempänä kuuttakymmentä vasta alkaa oireilla. Ja kaikki tämä on normaalin rajoissa. Tuohon virtsatieoireeseen kyllä riittää pelkkä paikallinen estrogeeni, joka vahvistaa limakalvoja. loppuu pissavaivan tunne.
Kiitos vastauksista.. pitää varata aika lääkärille. Onhan noita tulehduksia ollut ilman bakteereja joskus nuorempana, mutta nyt ei edes estolääkitys ole auttanut. Kohdun poistosta alkaa olemaan jo kohta 10v, joten pätkähti päähän, etteihän tämä nyt ole sitten vaihdevuosivaivaa. Poistoon itsessään olen ollut tyytyväinen, monet riesat ja ongelmat jäi sen myötä pois. Kuulin myös uudenlaisesta vaihdevuosiin liittyvästä pitkävaikutteisesta lääkkeestä, joka sivellään pari kertaa päivässä käsien ihoon. Kuulemma huomattavasti paremmat vaikutukset, lääkkeen nimeä en harmi kyllä muista. Onko tästä kokemuksia?
Olen käsittänyt, että kohdun poisto aikaistaa monesti vaihdevuosia. Siitä oli joitain tekstejäkin netissä, en vain muista missä. Lueskelin ennen kohdunpoistoa asiasta.
aikaistaa, mutta muistan lukeneeni tuon tutkimuksen. Aikaistaa n pari vuotta. Ei sen enempää yleensä. Ja tuohan ei koko ihmisikää ajatellen ole kovin merkittävä luku.
Ja useinhan kohdunpoisto ajoittuu juuri muutenkin vv-ikää lähestyvien tai ohittaneiden naisten elämänvaiheeseen, joten tämä saattaa vielä hiukan vääristää tilastoa.Eli jos vaihtarit on jo tulossa, ne tulis jokatapauksessa vaikka kohtu jätettäis paikalleenkin.