trojan.agent/gen-fluxay

Onko uusi virus kun en löytänyt siitä tietoja.
Uusin versio superantispywarefree löysi.
Käyttis ultimate ja toisella asemalla xp. Onko mahdollista että siirtynyt myös xp:n puolelle.
14176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

ei ole uusi ja se pitää käytännössä itse asentaa. mitä oireita koneella on?

sasf on erinomainen ohjelma, mutta antaa runsaasti vääriä positiivisia.

Äänestä
  • Ohjelma joka antaa runsaasti vääriä positiivisiä ei voi olla erinomainen.

    Äänestä

  • ohjelma kirjoitti:

    Ohjelma joka antaa runsaasti vääriä positiivisiä ei voi olla erinomainen.

    superi on minusta aika hyvä ohjelma (free).
    Ainakin kone nopeutui ja pystyn kirjoittamaan jälleen normaalisti.

    Äänestä

Käyn kyllä turvallisilla sivuilla pornokaan ei kiinnosta.
Oireita oli hitaus kirjoittamisessa ja sääli etten hoksannut kirjoittaa muistiin tuota missä ne virukset oli (niitä oli kaksi samaa) mutta mokkulan tiedostoissa en muista tarkemmin.
Huawein käynnistystiedostoissa ehkä?

Ajan uudelleen ohjelmaa nyt ei näytä löytävän ja kaipa vaihdan myös mokkulan tunnusluvun varmuuden vuoksi.

Äänestä

Sinun kannattaa myös tarkistaa kone Malwarebytes ohjelmalla: http://www.malwarebytes.org/

Eli sen asennusvaiheessa ota ruksi pois "kokeiluversio" kohdasta. Päivitä sen jälkeen MB virustunnisteet ja laita täysi tarkistus päälle. ( Kaikki mahdolliset asemat).

Äänestä

Sinne se troijanhevonen on koputellut !

Trojan.Agent/Gen-Fluxay
C:\PROGRAM FILES (X86)\MOBILE PARTNER\DRIVER\DEVSETUP.EXE

Äänestä

No joo mutta tarkistin vasiten myös miniläppärin ja samat kaksi troijalaista sielläkin.
Enkä ole edes avannut miniä moneen päivään? Mitä vittua?
Molemmat koneet ajan tasalla ja ainoa jota olen asentanut molempiin on skype ja eri nimillä.

Kokeillaan nyt vielä malwarebytesiä avasti ilmoitti äsken että puhdas (täysi tarkistus) pöytäkoneella.
Minillä on xp-home.
Kiitos neuvoista.

Onko vika sittenkin superissa? Jos joku viitsisi kokeilla omalla koneellaan löytääkö samoja troijalaisia.

Äänestä
  • testaa virustotalilla: https://www.virustotal.com/

    superantispyware löytää ihan omiansa. laita sinne ohjelman kautta tieto väärästä positiivisesta. tarkistavat ja korjaavat sen tosi nopeasti.

    Äänestä

  • hmm. kirjoitti:

    testaa virustotalilla: https://www.virustotal.com/

    superantispyware löytää ihan omiansa. laita sinne ohjelman kautta tieto väärästä positiivisesta. tarkistavat ja korjaavat sen tosi nopeasti.

    siis testaa tuo C:\PROGRAM FILES (X86)\MOBILE PARTNER\DRIVER\DEVSETUP.EXE virustotalilla.

    Äänestä

  • hmm. kirjoitti:

    siis testaa tuo C:\PROGRAM FILES (X86)\MOBILE PARTNER\DRIVER\DEVSETUP.EXE virustotalilla.

    Testattu ja puhdas.
    Voisiko joku muu ilmoittaa sinne kun en tiedä mistä oli kysymys mikäli teillä samoja ongelmia.
    Usean testauksen jälkeen molemmat koneet on nyt puhtaat luullakseni.

    Kiitos avusta.

    Äänestä

Kokeillaan hmm.
Malwarebytes ei ilmoittanut kummassakaan mitään.

Äänestä

Mä just teen tarkistusta koneelleni (kun sähköpostitilini ja toinen käyttäjätunnukseni oli hakkeroitu ja salasanat vaihdettu). Latasin just ton kyseisen Super AntiSpywaren. Tällä hetkellä tulos on 25kpl trojan agent/gen ja 409 kappaletta Adware Tracking cookieita. Toivottavasti suurin osa ei pidä paikkaansa, mutta kyllä mä uskon että osa noista on todenperäsiä..
Hmm tarkastus kestäny 2 tuntia, millonkoha lie loppuu...

Äänestä

Vanha ketju mutta itse en enää luottaisi tuohon Superohjelmaan. Se on aika monella löytänyt olemattomia haittaohjelmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viru1 kirjoitti:

Onko uusi virus kun en löytänyt siitä tietoja.
Uusin versio superantispywarefree löysi.
Käyttis ultimate ja toisella asemalla xp. Onko mahdollista että siirtynyt myös xp:n puolelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu