Siis miten usein pitäisi ulkoiluttaa ja miten pitkään kerralla? Kyse kolmen kuukauden ikäisestä tyttöpennusta.
Kääpiösnautserin pennun ulkoiluttaminen?
8
311
Vastaukset
Joka ikinen kerta kun pentu herää uniltaan, heti sen syötyä ja liéikkituokioiden jälkeen. Silloin pennulle tavallisesti tulee hätä ja se täytyy viedä heti ulos tarpeilleen, koska sillä ei vielä ole kummoistakaan pidätyskykyä vaan hädät tulevat siihen missä pentu sattuu olemaan. Minä vein koiriani ulos neljä kertaa päivässä noin puolesta tunnista tuntiin lenkille riippuen siitä kuinka innokkaalta ja virkeältä pentu vaikutti kulkemaan, ja muutoin sitten vain tarpeilleen useita kertoja päivässä. Mutta mun oli helppo ravata niiden kanssa edes takaisin kun olin pitkillä lomilla niiden tullessa taloon.
- 20+5
Saman verran kuin muitakin pentuja rodusta riippumatta
- Ulkoilijax
Tuota, minkä verran tuo "saman verran" oikeastaan on? Tämä on aika uusi juttu itselleni vielä.
Luin yhdestä kirjasta, että pienille pennuille olisi jopa haitaksi ulkoiluttaa liikaa. Haluaisin, että pentu saa riittävästi liikuntaa mutta ei saa harmeja liiasta ulkoiluttamisesta. - joobax
Ulkoilijax kirjoitti:
Tuota, minkä verran tuo "saman verran" oikeastaan on? Tämä on aika uusi juttu itselleni vielä.
Luin yhdestä kirjasta, että pienille pennuille olisi jopa haitaksi ulkoiluttaa liikaa. Haluaisin, että pentu saa riittävästi liikuntaa mutta ei saa harmeja liiasta ulkoiluttamisesta.Pentunen saa liikkua niin paljon kuin se itse haluaa. Kun se laittaa remmin päässä stopin päälle, ota se syliin ja kanna kotiin. Nyt on aika kylmä, joten huolehdi, ettei pentu palellu.
Et sä kääpiösnautseria rikki saa ulkoiluttamalla :D
Pisureissuja kannattaa tehdä tiuhaan, mutta nehän kestää pihanurtsilla sen 5 min, eikä sen enempää tarvii, jos tarpeet tulee tehdyksi. Päivällä ainakin yksi pitkä lenkki, 1 tunti, jos pentu ei palellu. Niin pitkäkestoinen lenkki kuin mahdollista ja jos jää lyhyeksi niin toinen sitten jossain käänteessä. Kuljetulla matkalla ei niin merkitystä. Pennun tahtiin :) Näillä pitkillä lenkeillä sitten tutustutte maailman kummallisuuksiin, eli aina samaan lähimetsään ei kannata mennä. Ulkoiluta paljon vapaana metsämaastossa, se jos mikä tekee hyvää kasvavalle pennulle.
Touhua ja liikuntaa kannattaa painottaa myös sinne ilta-aikaan, jotta pentunen nukkuu yöt hyvin ;)
Juuri niin!
- ensimmäinen näitä
Jatkan tähän samaan kun samasta rodusta kyse. Olen miettinyt tarvitseeko tuo pentu vajaa viisi kuukautta, jotain lämmikettä, kovemmalla pakkasella alle -20 ? Käydään vain n. kymmenen minuutin lenkkejä, ei kyllä palele ennen kuin pysähtyy ihmettelemään pidemmäksi aikaa.
- konkarin mietteitä
Lyhytkarvaiset palelee helposti. Hommaa nyt ihmeessä sille talvimantteli ja pistä päälle koko talven, ellei ihan suojakeliä ole.
- kysyn vieläkin
Eihän se karvan pituus ratkaise....vaan itse löysin vihdoin ja viimein tieto, että pohjavilla on...joten sehän se ratkaisee, eli onko sitä riittävästi ?
ps. on ollut lyhempi turkkisiakin, joilla ei todellakaan mitään takkeja tarvittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 285651
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333613Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533522Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263417Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1243006Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint222419Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1212392- 442390
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205