Morjesta,
Eli osaisko vähän kokeneemmat hifistit kertoo mahdollisimman hyvää subbaria ja vahvaria. Itse vasta aloittelemassa näitä hommia ja tiedot vielä aika vähissä :D
Jos hintaraja olisi max 400e nuolle subille ja vahvarille yheensä?
Eli osaisko vähän kokeneemmat hifistit kertoo mahdollisimman hyvää subbaria ja vahvaria. Itse vasta aloittelemassa näitä hommia ja tiedot vielä aika vähissä :D
Jos hintaraja olisi max 400e nuolle subille ja vahvarille yheensä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
ja niin, autona on golffi eli pieni auto on. eikös tuollakin tiedolla jotain tehny
subbareilla ja hifismillä ei oo mitään tekemistä keskenään.
katseleppa budjettiin sopivia paketteja. esim fanaticaudiolta, powersetiltä, hifitalolta, sieltä sitten koteloitua taikka koteloimatonta riippuen käyttötarkoituksesta. hifimpää niin rainbow:n subbareita esim ja vähemmän hifimpää niin spl dynamics tai grounzero ja jbl
muista myös varata rahaa virta ja singnaali kaapeleihin
Meinasin että esim tää subi:
http://www.hifikulma.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/FOHI/Products/GroundZeroGZRB12XBT
niin tuossa tuo Tehonkesto: 450 W RMS.
niin pitikö sen vahvarin rms tehonkeston olla vähintään tuo sama että antaa tarpeeksi virtaa subille?
No sitten on juuri nuo valmiit paketit mistä puhuitkin
Ja miksköhän GZ subit on vähemmän hifiä kun esim Rainbow? Eipä taida 2 12 tuumasta tsunamia oikein pärjätä 2 12 tuumaselle nuclerille? Mikä on sun mielipide?
No mitä se hifi sit oikein on? Onko se kovaa bassoa vai pehmeää ja rauhallista? Onko se auton rakentelua puhtaasti näyttely tarkoitukseen vai kylällä rallitteluun pellit päristen? Toiset tykkää tykkää basso voittoisesta kun taas toiset hakee puhdasta ja tasaista äänenlaatua.
Millä perusteella kaksi nuea ei pärjää kahdelle tsunamille? Tsunami sentään vei Sirkesalon mennessään ja monta muutakin ihmistä.
Niin siis kirjoitin kyllä että tsunamit ei pärjää nuceille ja tarkoiyin ambosseja mutta sehän on sama kun tsunami mutta tsunami on vaan valmiiks koteloitu. Omassa autossa 2 12 nuccea plutoniumun vahvareilla. Ei ole näyttely auto enkä aja kylä eli pillurallia eikä kyllä pärise pellitkään. Ja jos ei kiinnosta basso niin napista subit kiinni. Kyllähän ne tsunamit tosin on vienyt monen ihmisen mielen mukanaan enkä väitä etteikö olis hyvä subi. Mutta testien ja lehtien mukaan nucce nyt vaan on yks maailman parhaista subeista. Yks nimeltä mainitsematon myyjä Tampereella sano kun kysyin 2 kpl ambossia että paremman saat kun ostat yhden oikean subbari elementin eli nucen. Antaahan se paljon painetta jos haluaa mutta kyllä ne mulla ainakin antaa myös kunnon hifi ääntä. En kyllä vaitais.
No ite en jatka enää tota hommaa mutta..
Itse hakisin sellaista basson määrää ett myös diskantit kuuluu hyvin, mutta kuitenkin "vahvasti"? myös se basso, kyll siinä taitaa jo kilpi takana täristä mitä itse haluaisin :D:
Mutta eikö noissa subeissa kannata katsoa tuota rms normaali? tehonkestoa, eikä sitä mitä monta wattia se antaa piikillä?
Niinku esim tuo minkä linkkasin niin siinä se oli sen 450W. Ni luulisi tuonkin jo ihan mukavasti sykkivän? Tietysti riippuuhan siinä että minkä vahvarin ostaa jne jne...
no varmasti kaks nukkea hakkaa kaks ambossia hinnassakin jo tuplasti parempi :D
Niin mutta tosiasiahan on että halpa ja hyvä on loppunu tästä maailmasta ainakin 1000 vuotta sitten ja uutta ei ikinä enään tule. Siis hyvää ja halpaa.
Siis jos oikeaa hifiä haluaa subbarista niin aivan varma ja oikea vaihtoehto on Jl-audio 13 w 7. Tosin jokseenkin järjettömän kallis mutta onhan se sitten myös oikea hifi elementti. Oikein tehty retleksi kotelo ja oikein valittu vahvistin niin ei pitäis olla kellään huonoa sanomista.
Nojuu ei tuon jälkeen luulis kellään oleva valittamista tuosta asiaasta :D
Mutta ittelle kyllä vähän laimeempi kävisi :D