Minun kohdalla yksinäisyys iski jotenkin puiden takaa. Olen 22-vuotias mies ja seurustelin saman naisen kanssa 10 vuotta. Nyt hän päätti lähteä toisen matkaan, kun yhdessä elo kävi raskaaksi. Minulla on kyllä kavereita, mutta ei ystäviä. Ei ketään, jolle purkautua. Naisen kanssa elin koko elämäni ja nyt kaikki se hävisi elämästäni. Urheilen parissa eri seurassa ja opiskelen yliopistossa, mutta muut ihmiset tuntuvat jotenkin vierailta. Kotona ei ole ketään, jonka kainaloon käpertyä. Tuntuu että olen aivan yksin ihmisten seurassa. Pelottaa, että en löydä enää ketään, jonka kanssa setviä päivän tapahtumat ja jonka kanssa käpertyä illalla katsomaan elokuvaa. Ahdistaa..
miten näin kävi?
yksinkö aina
1182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Oletko ollut liikaa läheisriippuvainen ? Ehkäpä kumppanisi tunsi itsensä ahdistuneeksi kanssasi. Kumpikin tarvitsee omaa tilaa ja aikaa. Hengitä nyt rauhassa ja totuttele olemaan yksin, kyllä jonakin päivänä aurinko paistaa risukasaankin. Olet nuori ja sinulla on koko elämä edessä. Kyllä löydät varmasti uuden tytön. Olit vaan niin tottunut että kotona on se odottava tyttö. Älä hurahda juomiseen, se vaan pahentaa tilannetta, saattaa syntyä myös sellaisia suhteita joita joudut katumaan. Niin, olitkin urheiluihmisiä, pidä kunto korkealla ja jalat maassa. Unelmoida aina voi ja pitääkin.
Hakeudu ihmisten ilmoille, älä linnottaudu kotiisi, sieltä kukaan ei tule sinua hakemaan. Kyllä se uusi tyttö sinulle vielä löytyy !