Maahanmuuttajien tekemien raiskausten taustalla voi olla ...

Kari Rais

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012110816306764_uu.shtml

MAAHANMUUTTAJIEN TEKEMIEN RAISKAUSTEN taustalla voi olla erilainen käsitys seksuaalisuudesta

Rikosuhripäivystyksen koulutustilaisuudessa MONIKULTTUURISESTA näkökulmasta luennoineen Brusilan mukaan ULKOMAALAISTEN TEKEMIEN SEKSUAALIRIKOSTEN MääRä VOI OSITTAIN SELITTYä SILLä, ETTä ERI USKONTOKULTTUURIEN TAUSTALLA VOI OLLA ERILAINEN KäSITYS SEKSUAALISUUDESTA..

- MUSLIMEILLA seksuaalisuuden käsite on kantasuomalaisia laajempi. Esimerkiksi JOS NAINEN KATSOO MIESTÄ SILMIIN, KÄTTELEE TÄTÄ tai ISTUU VIERESSÄ, SE VOIDAAN TULKITA SEKSUAALISEKSI, kertoo Brusila.

Brusila kuitenkin muistuttaa, ettei laajempi käsite seksuaalisuudesta tietenkään oikeuta seksuaalirikoksiin.

Vuosien 2006-2009 välisenä aikana 34 prosenttia raiskauksesta tuomituista on ulkomaalaistaustaisia. Tilastokeskuksen mukaan erityisesti Lähi-Idästä tulleet nuoret miehet näkyvät tilastoissa.

Poliisin arvion mukaan Suomessa tapahtuu vuosittain jopa 10 000 raiskausta. Niistä vain murto-osa tulee poliisin tietoon. Usein syynä ilmoittamatta jättämiseen on häpeä. Suurin osa raiskauksista tapahtuu uhrin lähipiirin toimesta, joista useimmiten aviomiehen.

Erityisesti häpeä liittyy tiettyihin uskontokuntiin, joissa ajatellaan naisen olevan itse syyllinen raiskatuksi tulemiseen. Näin on esimerkiksi osassa luterilaisista yhteisöistä ja hindulaisuudessa.

- Hindulaisuudessa uhria pidetään automaattisesti syyllisenä, sillä nainen on vietellyt miehen tekoon.

Muslimimaissa raiskaus on rikos, mutta sen toteamiseen tarvitaan neljä todistajaa. Myöskään avioliitossa tapahtunut raiskaus ei ole rikos maissa, joissa Islam on valtionuskonto.

1

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • George677

      Tästä lähtien jos muslimi katsoo minua silmiin tai muutenkaan, käsitän sen uhkauksena ja puolustaudun. Se on vaan mun kulttuuria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!

      Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä
      Maailman menoa
      542
      8740
    2. 40% kansasta pitää Yleä selkeästi vasemmistolaisena

      Vähän kylmä suihku epäilijöille. "Yle Uutiset sijoitettiin kyselyssä suurista medioista selvästi eniten vasemmistolaise
      Maailman menoa
      264
      1664
    3. Keksitkö mies

      mistä biisistä tulee sä ja mä mieleen?
      Ikävä
      119
      1490
    4. Suomessa miesten työttömyys on korkeinta koko EU:ssa. Hienoa Orpo-Purra

      Työttömyys lisääntyi helmikuussa – Suomen miesten tilanne synkin EU:ssa Tilastokeskuksen mukaan työttömiä 15–74-vuotiai
      Maailman menoa
      185
      1484
    5. Hokki on konkurssissa!

      Aivan uskomattoman hienosti on lähtenyt rahoituskierros käyntiin! ❤️ https://hokki.fi/ajankohtaista/hokki-kainuu-oy-hak
      Kajaani
      56
      1448
    6. Ihanaa aurinkoista

      Huomenta päivää tiistaina. 🌞☺️ Kesän kukkasia odotellessa 💛🌱
      Ikävä
      335
      1211
    7. Vasuri ehdokas pilaa koko puolamgan.

      On siinä vasureilla Kova riita pukari ehdokkaana vaaleissa. Jos "pääsisi" ei yhtään kokousta ettei tule valituksia. Eikö
      Puolanka
      56
      1110
    8. Olet kaikella todennäköisyydellä

      Ainut ihminen tällä pallolla, josta menen täysin hämilleni ja tuntuu että ÄO laskee samantien neandertalin tasolle. Kaik
      Ikävä
      39
      1085
    9. Mitä jos vietettäis

      Vuorokausi yhdessä? Mitenhän se menisi?
      Ikävä
      79
      1029
    10. Kyllä on paha mieli

      Olen niin luottavainen kaikesta huolimatta ollut sinuun. Luottanut että välität ihan oikeasti etkä halua minua satuttaa.
      Ikävä
      25
      983
    Aihe