http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012110816306764_uu.shtml
MAAHANMUUTTAJIEN TEKEMIEN RAISKAUSTEN taustalla voi olla erilainen käsitys seksuaalisuudesta
Rikosuhripäivystyksen koulutustilaisuudessa MONIKULTTUURISESTA näkökulmasta luennoineen Brusilan mukaan ULKOMAALAISTEN TEKEMIEN SEKSUAALIRIKOSTEN MääRä VOI OSITTAIN SELITTYä SILLä, ETTä ERI USKONTOKULTTUURIEN TAUSTALLA VOI OLLA ERILAINEN KäSITYS SEKSUAALISUUDESTA..
- MUSLIMEILLA seksuaalisuuden käsite on kantasuomalaisia laajempi. Esimerkiksi JOS NAINEN KATSOO MIESTÄ SILMIIN, KÄTTELEE TÄTÄ tai ISTUU VIERESSÄ, SE VOIDAAN TULKITA SEKSUAALISEKSI, kertoo Brusila.
Brusila kuitenkin muistuttaa, ettei laajempi käsite seksuaalisuudesta tietenkään oikeuta seksuaalirikoksiin.
Vuosien 2006-2009 välisenä aikana 34 prosenttia raiskauksesta tuomituista on ulkomaalaistaustaisia. Tilastokeskuksen mukaan erityisesti Lähi-Idästä tulleet nuoret miehet näkyvät tilastoissa.
Poliisin arvion mukaan Suomessa tapahtuu vuosittain jopa 10 000 raiskausta. Niistä vain murto-osa tulee poliisin tietoon. Usein syynä ilmoittamatta jättämiseen on häpeä. Suurin osa raiskauksista tapahtuu uhrin lähipiirin toimesta, joista useimmiten aviomiehen.
Erityisesti häpeä liittyy tiettyihin uskontokuntiin, joissa ajatellaan naisen olevan itse syyllinen raiskatuksi tulemiseen. Näin on esimerkiksi osassa luterilaisista yhteisöistä ja hindulaisuudessa.
- Hindulaisuudessa uhria pidetään automaattisesti syyllisenä, sillä nainen on vietellyt miehen tekoon.
Muslimimaissa raiskaus on rikos, mutta sen toteamiseen tarvitaan neljä todistajaa. Myöskään avioliitossa tapahtunut raiskaus ei ole rikos maissa, joissa Islam on valtionuskonto.
Maahanmuuttajien tekemien raiskausten taustalla voi olla ...
Kari Rais
1
235
Vastaukset
- George677
Tästä lähtien jos muslimi katsoo minua silmiin tai muutenkaan, käsitän sen uhkauksena ja puolustaudun. Se on vaan mun kulttuuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1516827MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635963Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884559NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074519Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1624310Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941690- 4021596
- 821399
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311377Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411161