Koskahan nuo lepuuttajapellet ottaa aikalisän

oikeat talvirenkaat

noihin typeriin avauksiin. Hankkisitte oman elämän ja jättäisitte ropinat ja apupyörät taka-alalle, vai eikö teillä ole vaipanvaihtajaa.

7

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4wd

      Mitäs, jos ottaisit vaikka itse sen aikalisän.

      • Trollollo

        Trolli ottaa aikalisän heti kun sen vedätyksiin ei oo kahteen kuukauteen vastannut _kukaan_. Mieti sitä.


    • Oikeat talvirenkaat ovat nastarenkaat. Ja kitkat ovat tavaölllaan nastattomat talvirenkaat.

      Olen ajanut sekä kitkarenkailla , että nastarenkailla ja kokemuksesta sanon, että kummatkin ovat hyviä renkaita. Kitkarenkaat ovat mainio valinta kun ajo kohdistuu pääosin kaupunkialueille, joissa tienpinnat ovat enimmäkseen sulia. Kitkarenkaat heikkouksia ovat mm. huono märkäpito eli ovat liukkaita vesisateella sekä jäisillä tieosuuksilla kuten kantatiet pääsoin ovat.

      Nastareenkaat on oiva valinta silloin kun ajo kohdistuus paljon syrjäisille tieosuuksille joiden talvikunnossapito ei ole yhtä tehokasta kuin pääteiden.
      Nastarenkaiden etuja ovat hyvä pito (myös sivuttaispito) jäisillä tiepinnoilla, mutta heikkenevät mikäli jää on ohutta eli mustaa jäätä.

      Kummatkin renkaat ovat huonoja pito-ominaisuuksilta silloin kun tien pinta on jäätävän sateen peittämä eli jääkerros on ohut.

      Kokemuspohjalta sanoen nastarenkaat kuten kitkarenkkaat ovat yllättävän liukkaita yllämainitussa tilanteesa.

      • oikeat talvirenkaat

        Varsinkin kun sinulla on noinkin mahtava kokemus erilaisista olosuhteista, ja varmaan miljoonien kilometrien taival takana.

        Tuolle "4wd" nimimerkille, itselläni on kuin onkin 4wd ja nastarenkaat senvuoksi että ne ovat toimivat jäisillä teillä huomattavasti paremmin, sanoisinko että sataprosenttia paremmin, autoiltu jo 42 vuotta.


      • oikeat talvirenkaat kirjoitti:

        Varsinkin kun sinulla on noinkin mahtava kokemus erilaisista olosuhteista, ja varmaan miljoonien kilometrien taival takana.

        Tuolle "4wd" nimimerkille, itselläni on kuin onkin 4wd ja nastarenkaat senvuoksi että ne ovat toimivat jäisillä teillä huomattavasti paremmin, sanoisinko että sataprosenttia paremmin, autoiltu jo 42 vuotta.

        En tietääkkseni sanonut mitään ajokokemuksiini viitaten ja toiseksikin se ei liity pääaiheeseen millään tavalla.

        Liikenneasenne sen sijaan itsellä on kohdallaan, mutta parannettavaa on vielä rutkasti, mutta kaikki aikanaan.


      • delfin84 kirjoitti:

        En tietääkkseni sanonut mitään ajokokemuksiini viitaten ja toiseksikin se ei liity pääaiheeseen millään tavalla.

        Liikenneasenne sen sijaan itsellä on kohdallaan, mutta parannettavaa on vielä rutkasti, mutta kaikki aikanaan.

        Ja kuten kerroin jo aiemmin, niin kumpikaan rengasmallista ei pidä ohuella jääpinnalla.


    • 4wd

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3555
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      207
      2286
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2120
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      38
      1859
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1659
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1118
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      920
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      882
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      847
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      812
    Aihe