Hämmentääkö sinua

Minua hämmentää kun epäuskoiset eivät usko omia syntejä anteeksi vaan juopottelevat ja huor.aavat koko ajan.
13168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Voi minnuu, itte en pysty millään samaan. Kaikesta päätellen huoraaminen on pahempi ku juopotus.

Äänestä

Kerrotko, missä kohtaa Raamatussa ihmistä kehotetaan "uskomaan syntinsä anteeksi".

Äänestä
  • Hepr. 12:1-13
    1 Kun siis ympärillämme on todistajia kokonainen pilvi, pankaamme pois kaikki mikä painaa ja synti, joka niin helposti kietoutuu meihin. Juoskaamme sinnikkäästi loppuun se kilpailu, joka on edessämme, [1. Kor. 9:24; Fil. 3:14]
    ...................

    13 "Kulkekaa suoria polkuja", jottei ontuva jalka menisi sijoiltaan vaan pikemminkin parantuisi. [Sananl. 4:26]

    "Jos olisitte sokeita, teitä ei syytettäisi synnistä, mutta te väitätte näkevänne, ja sen tähden synti pysyy teissä."

    Äänestä

  • 8x14 kirjoitti:

    Hepr. 12:1-13
    1 Kun siis ympärillämme on todistajia kokonainen pilvi, pankaamme pois kaikki mikä painaa ja synti, joka niin helposti kietoutuu meihin. Juoskaamme sinnikkäästi loppuun se kilpailu, joka on edessämme, [1. Kor. 9:24; Fil. 3:14]
    ...................

    13 "Kulkekaa suoria polkuja", jottei ontuva jalka menisi sijoiltaan vaan pikemminkin parantuisi. [Sananl. 4:26]

    "Jos olisitte sokeita, teitä ei syytettäisi synnistä, mutta te väitätte näkevänne, ja sen tähden synti pysyy teissä."

    Kerrotko, missä kohtaa Raamatussa ihmistä kehotetaan "uskomaan syntinsä anteeksi".

    Äänestä

Minua hämmentää lasten hyväksikäyttö ja näiden rikollisten suojeleminen.

Äänestä
  • Olet epäuskoinen, siksi et uskon kautta ymmärrä, kuinka pieni ja mitätöin synti lasten raiskaaminen on. Rakas veljemme Tuomas Hänninenkin meille niin kalliisti kirkasti, että kahden tyttaren kahdeksan vuoden mittainen raiskaaminen on sen tasoinen synti johon jokainen uskovainen on aina sydämessään valmis. Ei epäuskoinen sitä voi käsittää kun ei ole sydämessä oikea henki.

    Äänestä

Minä ainakin uskon syntini anteeksi Kristuksen sovintotyön tähden, koska uskon niinkuin Raamattu sen minulle todistaa, että Hän, Kristus on sovittanut minun syntini, eikä sitä sovi epäillä, kun itse Jumalan sana niin vakuuttaa, eikä Jumala sanaansa kiellä. Tämän lahjavanhurskauden on Kristus minulle hankkinut.

Nyt joku näsäviisas vl voi sanoa: "niin hankkinut, mutta miten otat sen vastaan oikein konkreettisesti." Tähänkin Raamattu sanoo selvästi: "Se Jumalan vanhurskaus tulee uskosta Jeesukseen Kristukseen omaksi kaikkiin ja kaikille erotuksetta, jotka uskovat."

Se Jumalan lahjavanhurskaus tulee minulle omaksi, kun uskon Jeesukseen Kristukseen, että Hän on sovittanut minun syntini puolestani ja saan olla vapaa Hänen nimensä tähden.

En tarvitse minkään uskonyhteisön vanhurskautta, sillä minulle riittää JUMALAN VANHURSKAUS JEESUKSESSA KRISTUKSESSA.

Äänestä

Epäusko on kaikkien syntien äiti, onko se se Saara äiti mistä vl liike puhuu, onko se epäjumala.

Äänestä
  • Vanhoillislestadiolaisen uskonnon kultainen vasikka on SRK. Sitä kumarretaan ja palvotaan erehtymättömänä, vaikka se heittelisi raiskattuja lapsia saa.tanalle. Usko on vahva kultaiseen vasikkaan.

    Äänestä

Epäusko tuo kaiken tuon mukanaan, se on geenivirheen luonnollinen tuote. Epäuskoisilla kun ei edes ole syntejä.
He nukkuvat yönsä rauhassa vaikka ovat tappaneet useampiakin ihmisiä, Se ei ole epäuskoisille syntiä, synti olisi siinä jonka hän tappoi!

Äänestä

Pyöriikö silmät päässä kun on hämmentynyt? Hänninen hämmentyi piispan puheesta suviksissa, näkikö joku miltä hän näytti hämmentyneenä? Nousiko tukka pytyyn tms? En ole itse ollut hämmentynyt joten en tiedä mitä se on, kuuluuko uskovaisen hämmentyä? Itse olen kyllä ollut hämmästynyt esim. taitava taikuri voi minut hämmästyttää.

Äänestä
  • Tuomas Hänninen oli hämmentynyt myös siitä, että osa vl-uskovaisista ei pidä lasten raiskaamista pikkusyntinä, kuten Hänninen ja SRK ovat sen luokitelleet.

    Äänestä

ppeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Samras kirjoitti:

Minua hämmentää kun epäuskoiset eivät usko omia syntejä anteeksi vaan juopottelevat ja huor.aavat koko ajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu