Tyrni

niinkös.

Kannattaako hankkia Tyrnille niitä pölyttäjätyrnejä. Niihinhän ei tule marjoja. meillä kun ostettiin Tyrnipensaita niin kaikki tuotti satoa. Ei ollutkaan pölyttäjäpensaita. Mehiläiset taitaa hoitaa pölytyksen. Tyrniä kasvaa jo niin paljon pihoissa että mehiläiset hoitaa homman ilman pölyttäjäpuita.

2

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poimijoistapulaa

      Kyllä yleinen käsitys on, että tyrni on kaksineuvoinen eli että pölyttäviä tarvitaan, eivätkä ne tee marjoja. Vai olisiko joku mutaatio syntynyt. Itselläni on kuusi Raisaa ja kaksi Rudolfia, pölytyksen kai tekee tuuli, hyönteiset voivat siinä auttaa.

      Nyt mielenkiintoinen on kysymys juuriversoista noin kahden metrin päässä. Tulisiko niistä tuotteliaita marjojen antajia ja onko niissä molempia sukupuolia?

    • Vai naapurista??

      Kuullut olen,että tyttöpensaaseen olisi vartettu poikapensaasta oksia,jotka riittävät pölytykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4858
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      156
      2771
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2369
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1548
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      46
      1513
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1500
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      85
      1334
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      155
      1078
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1065
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1012
    Aihe