Näyttää siltä että Suomen Kaivostomintaan ei luoteta enää EU alueella.
"näin ei voi jatkua"
Viekö Talvivaara Lagunan ? !
19
314
Vastaukset
- kansallistetaan vaan
Nythän sitten voidaan saada kaivokset kotimaiseen omistukseen jos muualla ei enää luoteta kotimaiseen kaivostoimintaan.
- eteenpäin tuiskussa
On kyllä paha virhe yleistään yhden kaivoksen kompurointi koko alaa koskevaksi.
Talvivaara on iso ja siellä sovelletaan uudenlaisia prosesseja. Niiden kehittäminen vie aikansa.
Tsempiä Talvivaara. Kyllä tuo kaivos vielä tulee onnistumaan kun paras suomalainen osaaminen käytetään hyödyksi. eteenpäin tuiskussa kirjoitti:
On kyllä paha virhe yleistään yhden kaivoksen kompurointi koko alaa koskevaksi.
Talvivaara on iso ja siellä sovelletaan uudenlaisia prosesseja. Niiden kehittäminen vie aikansa.
Tsempiä Talvivaara. Kyllä tuo kaivos vielä tulee onnistumaan kun paras suomalainen osaaminen käytetään hyödyksi.Prosessi ei ole uusi, samanlaista löytyy Australiasta, mutta oikeessa olet siinä, ettei lumisilla alueilla ennen ole kokeiltu samaa.
Mutta miten käy T-vaaran laajennus ja se järven alta louhinta, saakohan luvat ?- vuotaa ku seula.
arto.lohvansuu kirjoitti:
Prosessi ei ole uusi, samanlaista löytyy Australiasta, mutta oikeessa olet siinä, ettei lumisilla alueilla ennen ole kokeiltu samaa.
Mutta miten käy T-vaaran laajennus ja se järven alta louhinta, saakohan luvat ?Muovikalvo altaiden alla huh huh,voi kuvitella miten muovin käy Suomen sääolosuhteissa.
Australiassa voi toimiakkin. vuotaa ku seula. kirjoitti:
Muovikalvo altaiden alla huh huh,voi kuvitella miten muovin käy Suomen sääolosuhteissa.
Australiassa voi toimiakkin.Juu ja polskit sen pellin hitsas sekä muovin veti.
Mutta kertokaapa miten se uraani otettaan pois kaivoveestä ?
ylen uutiset kertoi jotta kaivovettä ei saa juoda uraania pois ottamatta, mutta mitenpä sen pois saa ?- Eevertti
arto.lohvansuu kirjoitti:
Juu ja polskit sen pellin hitsas sekä muovin veti.
Mutta kertokaapa miten se uraani otettaan pois kaivoveestä ?
ylen uutiset kertoi jotta kaivovettä ei saa juoda uraania pois ottamatta, mutta mitenpä sen pois saa ?Juomalla saa pois...
- kaupungin miljoonat
Mitenhän käy nyt kansallisen Laguuna-hankkeen? Rahat taitavat loppua.
- tähdenlentoa hetken
En sijoittaisi tuollaiseen kaivokseen rahojani, osakkeenomistajatko maksaa korvaukset.
- missä Perä?
tähdenlentoa hetken kirjoitti:
En sijoittaisi tuollaiseen kaivokseen rahojani, osakkeenomistajatko maksaa korvaukset.
Allas vuotaa taas,onneksi lohijokia kohti pohjoiseen.
- ministerin vastuut.
missä Perä? kirjoitti:
Allas vuotaa taas,onneksi lohijokia kohti pohjoiseen.
Missä Paula luuraa ?
- maksaa hyvin paljon
ministerin vastuut. kirjoitti:
Missä Paula luuraa ?
Huomenna päätös mitä tehdään talvivaaralle?
- hoituu3
Nythän ne Talvivaaran vedet on rajattu uuteen altaaseen.
- veronmaksaja maksaa
Tuhot on järkyttävän suuret,mennee vuosia ja paljon rahaa ennekuin ollaan "lähtöpisteessä".
Toisaalta osake olis nyt 1 €uron kappale kun se parhaimmillaan pyöri rapiat 7€ hmmm,,,- joko sijoitit
Joko ostit Talvivaaran osakkeita. Kyllä se vielä nousuun lähtee ja nyt saa edullisesti.
- artturi sakari
Nikkeliähän siellä on niin maan perusteellisesti.
- luonto tärkeä.
Hienoa että Perä tuli maisemiin,jos se siitä vielä nousisi.
- mitä muuta
Voi hyvänen aika.
Olipa se onni, että tikanmäki on olemassa. suurinpiirtein samaa sanon tästä tulemisesta.- sitä odotin.
Perä kertoi että Talvivaaran kaivos maksaa viulut .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011561
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58971Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10740Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338691Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74676Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674