Ruotsin, Tanskan ja Norjan valtiot ovat pyytämässä EU:n komissiolta lupaa taata SASille uusia lainoja:
http://news.airwise.com/story/view/1352459468.html
Tuo Reutersin uutinen kertoo myös:
"On Thursday the [SAS] group postponed its third-quarter results, saying it was delaying publication until negotiations on efforts to ensure its survival had been agreed."
Lisää rahaa SASsiin - jos saadaan lupa
9
222
Vastaukset
- Kierrä kaukaa
ei uskalla ostaa mitään enää näiltä. En osta edes kortilla koska se vituttaa kun matka menee pieleen kun SAS on nurin.
- 110 x 0 = 0
Joojoo, montako lippua jää nyt sitten ostamatta..?
- Kuinka kauan
http://www.iltalehti.fi/talous/2012111116314248_ta.shtml
Pysyykö pystyssä? - tekeekö finskit?
Normiduunareilta pienennetään liksat jotta pomoille voidaan maksaa "talossapysymisbonarit" näinä vaikeina aikoina?
- Optimix
Pomojen bonuksilla on varmasti ärsytysarvoa, jos tiedot niistä vuotavat julkisuuteen. Yhtiön taloudellisen aseman kannalta niiden merkitys on varsin pieni, pyöristysvirheen luokkaa. Tätä eivät useimmat tietenkään ymmärrä; useimpien ihmisten kyky ymmärtää talousasioita loppuu, kun rahasumma ylittää heidän oman kuukausipalkkansa.
Kyllähän SAS:n työntekijöillä on yksinkertainen valinta: joko reilu palkanalennus tai työttömyys. Sen pitäisi olla jo selvää ilman "uhkavaatimuksiakin".
Ammattiliitot varmaan nekin painostavat kovasti kieltäytymään kaikista työehtojen heikennyksistä. Raju leikkaus SAS:ssä vaikuttaisi tietysti alan yleiseen tasoon. Toisaalta SAS:n väen joutuminen työttömiksi vaikuttaisi sekin melkoisesti työmarkkinoilla, mutta ammattiliittojen johtajille ei makseta sellaisten asioiden ajattelemisesta.
- heipodeii
Kyllähän noita palkkoja joutaakin alentaa, jos perusuuno saa 33 000 sekkiä kuussa.
- tasan ei käy
On skandeilla käsittämättömät liksat suomalaiseen lentovirkailijaan verrattuna. Silti lentoliput ovat Suomessa Pohjolan kalleimmat.
- a___p
SAS:lta tuli äsken meiliä otsikolla "SAS presents a comprehensive plan to create a better product"
Pääosin samaa tarinaa kuin lehdissäkin on näkynyt, mutta yksi bulleteista ihmetytti:
- COMPETITIVE PRICES: SAS is Scandinavia's largest provider of inexpensive tickets to many different destinations.
Itse en SASia mitenkään edullisena ole pitänyt (ainakaan Tampereelta lähtevillä lennoilla), onko kilpailu jo painanut hinnat alaspäin skandinaviassa, vai onko tuo nyt strateginen muutos?
Koko kirje on luettavissa täällä: http://link.flysas.com/r/?id=h391da9e2,c567e45,c576d97&p1=Ht16goyHqcD5WIWWCd6pFlo1U7tlbcFG- Diibadaaba
Huvittava kohta kirjeessä on heti alussa: ”a plan that will create a future-oriented SAS”. Siis myönnetään, että tähän asti on oltu menneisyyteen suuntautuneita.
”COMPETITIVE PRICES” on tietysti BS-kieltä (Business Slang). Siinä viitattaneen vertailuun, jossa otetaan huomioon ns. perinteiset lentoyhtiöt, joita tosin SASin tontilla ei ole monia. Ajatuksena on, että SAS tarjoaa palvelua, toisin kuin ns. halpalentoyhtiöt (oik. alhaisten kustannusten lentoyhtiöt, low-cost carriers). Tämä kyllä menee jo kohta vitsin puolelle, eihän SAS yleensä tarjoa enää edes ruokaa koneessa, eikä kapsäkin maksuttomuus kompensoi hintaeroa Norwegianiin.
Kiinnostavinta kirjeessä on se, mitä siinä ei ole: Miten SAS vastaa Norwegianin haasteeseen? Kirjeen perusteella näyttää siltä, että SAS yrittää jatkaa korkean profiilin laatuyhtiönä. Sitä se on yrittänyt jo aika monta vuotta ja tahkonnut tappiota... ja jos väkeä vähennetään, palvelu heikkenee, joten mitenkähän asiakkaat reagoivat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1114377Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572508Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 39802
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768