lento ja hotelli, hintavertailua

Katsoin hintoja netistä ja viikko ennen joulua pariksi viikoksi niin matkatoimistojen kautta paketti n. 1500 € / pää, mutta sitten erilaisilta hotellisivustoilta kun katsoo niin melkein kaikki hotellit 70-80 € / yö.

Mitenkä ne bäckbäkkerit sitten reissaa kun niin halvalla aina pääsevät ?
12385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Varaamalla tooodella paljon etukäteen. Lennot voi varata 11 kk etukäteen, joten heti silloin. Myös hotellit kallistuvat, mitä lähemmäksi ajankohtaa tullaan. Varsinkin joulu on sellainen sesonki, että todella ajoissa saa olla liikkeellä. Jouluhan se on sitä kaikkein kalleinta ajankohtaa muutenkin.

Äänestä

Aikainen lintu sen madon nappaa.

Äänestä

backbaccerit ei yövykään tuon hintatason hotelleissa, eikä ne hinnat montaa euroa halvemmat ole vaikka varaisi vuotta aiemmin. backbackerit yöpyy halvoissa guesthousessa kimppamajoituksessa torakoitten, luteitten ja muitten kotieläinten kanssa

Äänestä

70-80 yö on huonehinta. Matkatoimistolle maksat lisää jos huoneen vain itsellesi haluat
Asiallisen guest house huoneen hinta n 400 eli viiitisen euroa hlö.

Äänestä
  • Se 400b on muuten 10 euroa.

    Äänestä

Riippuu varmaan siitä, mihin matkustaa ja milloin. Olemme olleet kahtena talvena vuorotteluvapaalla, molempina 11viikkoa reissussa (77 yötä) Aasiassa. Ensimmäinen reissu suurimmaksi osaksi Thaimaassa ja Malesiassa, toinen Malesia, Borneo, Bali. matkat sijoittuivat alkuvuoteen. Lentolipuista tulee suuri säästö, kun alkaa kytätä tarjouksia jo elokuussa. ekan reissun H:ki-Bangkok -H:ki saatiin n. 850€/ hlö toisella kertaa edestakaisin Singaporeen 500€. Kun meno paluuliput saatiin ostettua, sen jälkeen vasta aloimme räätälöidä kohteita ja reittejä.
Hotellihaussa ekan reissun hotellit olivat keskimäärin 35€ yö, toisella 45€/yö. Lähes kaikki varaukset booking.comin tai otel.comin kautta,Tuolla summalla saa parvekkeen, uima-altaan, aamupalan ja ilmastoinnin. Jos on niistä valmis tinkimään saa halvemmalla, paljonkin.
Jostain Phuketista on vaikea löytää noin edullista ainakin talviaikaan.Olimme mm. Taolla, Samuilla, Phanganilla, Ciang Maissa, Phnom Penissä, Siem Reapissa, Langawilla. Langawin hotellit ovat myös kalliita.ttoisella reissulla KotakinaBalussa, Sandakanissa ( Borneo)Kutalla , Sanurissa Upudissa , Lovinassa (Balilla)Penangilla, Langavissa Melakassa Kuala Lumpurissa ( Malesia)Singaporessa (kallis) Kahden viikon loman räätälöinti ei välttämättä maksa vaivaa, jos ajankohta on tiukka.

Äänestä

Kiitos vastauksistanne!!

Ihmetyksen kohteeni oli siis siinä että 14pv * 70€ = 980 EUR
ja lennot näyttää olevan myös vähintään 900, mutta käytännössä 1200.
Eli yhteensä omatoimimatka yli 2000 (vähän halvempi toki kun kaksi hlöä)

Ja pakettimatkan phukettiin saakin sitten 1400 - 1600 eurolla. En ymmärrä

Äänestä

Mutta eiks tuo ole ihan sama lopputulos: jos lento maksaa 1000 e hengeltä ja hotellihuone myös sen tonnin kahdelta viikolta (huoneessa siis majoittuu 2 hlöä), niin simppeli laskutoimitus tekee 3 x 1000 e, eli yhteensä 3000,- joka tekee 1500 per henkilö. Aivan sama siis kuin tuossa esimerkkisi paketissa. (Tietysti jos matkustaa yksin, htellihuone tulee suhteessa kalliimmaksi koska huone on tavallsesti tarkoitettu kahdelle hengelle - mutta samahan se on matkatoimiston paketissakin : yksinmatkustava joutuu maksamaan lisämaksua, monesti satoja euroja viikossa! Itse katsoin viimeksi yhtä matatoimiston pakettia 1 hengelle : lisämaksua "tyhjästä vuoteesta" tuli 750 eur/ 2 viikkoa!!!! Oletko ottanut tämän huomioon laskutoimituksessasi - jos siis olet matkaamassa yksin eikä kaksin?)

Erot sitten tulevat siitä, että jos onnistuu saamaan lennon halvemmalla, esim. 700 eur/hlö (hyvissä ajoin varattuna), niin kokonaishinta laskeekin jo 1200 euroon/ hlö. Ja hotelleitahan on monen hintaisia. 2 hengen huoneen saa kyllä halutessaan allekin tuo sinun esimerkkisi. Ja toisaalta taas jos raaskii sijoittaa hotellihuoneeseen enemmän, niin alkaa saada jo kunnon luxusta. Eli samalla rahalla voi saada parempaa tasoa itse varaten kuin valmismatkana.

Äänestä

Lennosta ei juurikaan yli viittä sataa tarvitse/kannata maksaa, jos on vähän avarakatseisempi eli ei ole pakko olla se suomalainen sillipurkki.

Äänestä
  • 8.12-28.12
    Pattaya-Koh Chang-Pattaya, 2 henkilöä, 3* hotellit, 19 yötä, 2450€, Lennot KLM Amsterdamin kautta, vaihtoaika 2tuntia. Lennot varattu 3viikkoa sitten. Ei paha.

    Äänestä

Kysynnän ja tarjonnan laki toimii tässäkin tehokkaasti. Viikko ennen joulua ja siitä muutama viikko eteenpäin on Phuketissa ja muuallakin Thaimaassa peak season eli hinnat on sen mukaiset. Tulijoita riittää kaikki paikat täyteen ja hotellienkin pitää takoa kovaa tulosta juuri tuona aikana, jotta saadaan low season "tyhjäkäynti" katettua. Peak season ja monsuunikauden low season hintaero hotellimajoituksissa on hyvin suuri. Halvimpaan aikaan hotellimajoitusta voi löytää neljäsosa-hintaan vilkkaimpaan sesonkiin verrattuna.

Äänestä
  • Tuo on niin totta. Reissusta saattaa tulla jopa puolet kalliimpi, jos se ajoittuu aikavälille joulukuun puoliväli-tammikuun puoliväli. Siksi en ikinä matkusta varsinkaan Phukettiin tuona aikana. Siellä on ihan älytön ryysiskin sinä aikana. Monilla ravintoloilla on jopa kalliimpi hinnasto käytössä tuona aikana samoin tuk-tukeilla. Paljon mieluummin menee tuossa joskus maalis/huhtikuussa. Lennot puolet halvemmat, hotellit jopa yli puolet halvempia, vähemmän porukkaa. Kelit on yhtä hyvät, jokunen sadekuuro saattaa tulla, mutta ei mitään yhtäjaksoista sadetta mikä haittaisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiina444 kirjoitti:

Katsoin hintoja netistä ja viikko ennen joulua pariksi viikoksi niin matkatoimistojen kautta paketti n. 1500 € / pää, mutta sitten erilaisilta hotellisivustoilta kun katsoo niin melkein kaikki hotellit 70-80 € / yö.

Mitenkä ne bäckbäkkerit sitten reissaa kun niin halvalla aina pääsevät ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu