Ei tullut siitä mitään kun tunkki meni corollan pohjasta läpi.
Auto vm 91.
Saakohan puhkimätämistakuun vielä?
Renkaanvaihto
5
940
Vastaukset
- Kölli
Pohjasta nostat autoa???
1. Kyllä auton nosto tunkilla pitää tapahtua siihen tarkoitetuista nostopisteistä. :)
2. Elon laskuoppi ei halussa??? Noin vanhassa autossa ei ole ruostumattomuustakuuta edes teoriassa. Nyt en muista koska mersuun tuli 30v, mutta väittäisin, että ei edes Mersussa ollut tuohon aikaan vielä. Ja nykyisissäkin "kansanautoissa" on vain 12v.- Severi
Kokko puhkiruostumistakuu on vitsi.Pistä pellinpala tikun nokkaan ja odota koska päivä paistaa läpi.Saat odottaa 100 vuotta!
Takuun pitäisi olla vaikka 3vuotta ja kun ruostetta tulee ollenkaan, myös pintaruoste.
Sellaistahan ei anneta kun se ruoste iskee alle 3 vuotiaana jo.
Ainakin Hiasessa jos valkoinen on.
Onkohan noissa tavara-autoissa huonompi viimeistely muutenkin? - fenno
Severi kirjoitti:
Kokko puhkiruostumistakuu on vitsi.Pistä pellinpala tikun nokkaan ja odota koska päivä paistaa läpi.Saat odottaa 100 vuotta!
Takuun pitäisi olla vaikka 3vuotta ja kun ruostetta tulee ollenkaan, myös pintaruoste.
Sellaistahan ei anneta kun se ruoste iskee alle 3 vuotiaana jo.
Ainakin Hiasessa jos valkoinen on.
Onkohan noissa tavara-autoissa huonompi viimeistely muutenkin?Tekussa aikoinaan tehtiin korroosiotesti muutamalla eri tavalla käsitellyllä pellinpalalla. Käsittelemätön, pelkkä pohja- tai pintamaali, kunnolla maalattu tai sitten pelkkä sinkitys. Pellinpalat laitettiin koulun katolle (teollisuusilmastoon) rautalangalla roikkumaan. Ja siellä ei ollut tiesuolan vaikutusta ollenkaan. Tulokset yllättivät, lähinnä se, kuinka äkkiä pelti ruostuu, jopa maalattuna. Ei siis ole ihme että Suomessa autot ruostuu niin äkkiä. Ei mene sataa vuotta että pelti ruostuu läpi.
- pentti
Severi kirjoitti:
Kokko puhkiruostumistakuu on vitsi.Pistä pellinpala tikun nokkaan ja odota koska päivä paistaa läpi.Saat odottaa 100 vuotta!
Takuun pitäisi olla vaikka 3vuotta ja kun ruostetta tulee ollenkaan, myös pintaruoste.
Sellaistahan ei anneta kun se ruoste iskee alle 3 vuotiaana jo.
Ainakin Hiasessa jos valkoinen on.
Onkohan noissa tavara-autoissa huonompi viimeistely muutenkin?Tuo tekulaisten tyhjänpäiväinen korroosiotesti jääkööt omaan arvoonsa.Mutta auton puhkiruostumistakuu koskee vain pellin sisältä päin tapahtuvaa ruostumista.Ei ulkoisista syistä johtuvaa ruostumista siis.Se puhkiruostumistakuu on nimenommn pelkkää huuhaata.Ja jos joku ei osaa nostaa autoa tunkilla,voi mennä tekuun oppiin.
- MOK
pentti kirjoitti:
Tuo tekulaisten tyhjänpäiväinen korroosiotesti jääkööt omaan arvoonsa.Mutta auton puhkiruostumistakuu koskee vain pellin sisältä päin tapahtuvaa ruostumista.Ei ulkoisista syistä johtuvaa ruostumista siis.Se puhkiruostumistakuu on nimenommn pelkkää huuhaata.Ja jos joku ei osaa nostaa autoa tunkilla,voi mennä tekuun oppiin.
... mullekin yhden kulkuneuvon kanssa. Ryhdyin rengasta vaihtamaan, laitoin tunkintapin auton helmassa olevaan korvakkoon ja ryhdyin veivaamaan. Auto ei noussut, mutta huomasin helmapeltin menevän läjään sitä mukaa kun veivasin. Oli ruoste lahottanut helmapellissä olevan tunkinkorvakon alueen niin hyvin, ettei siitä kannattanut enää autoa paljon nostella.
Tuon tapahtuman jälkeen en ole autoani enää auton omilla tunkeilla nostanut (vaikka autokin on tässä välissä vaihtunut monta kertaa). Hommasin haitaritunkin (ja myöhemmin hallitunkin) ja joka autosta olen etsinyt pohjasta sellaisen kohdan, josta sitä kestää turvallisesti hallitunkilla nostaa (puukapula väliin). Renkaanvaihtokin syksyn keväin tapahtuu paljon kätevämmin kun on nopea ja tukeva tunkki, jota ei tarvitse kaivaa sieltä peräkontista kaikkien tavaroiden alta.
Autojen omat tunkit ovat joskus erittäin lapsellisia vehkeitä ja tarkoitettu periaatteessa "satunnaiseen nostamiseen". Ideologia tietenkin on, että renkaanvaihdot, huollot ja korjaukset teetetään korjaamolla ja auton omistaja huolehtii vain siitä maksupuolesta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283