Koirani on pian 9-vuorias Cotton de Tulear uros, ja sitä on pyydetty astutukseen. Onko koirani liian vanha? Ei ole ennen teetetty pentuja. Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Onko koirani liian vanha?
3
242
Vastaukset
- Ei pelkkä ikä
Yleensä yläikärajana pidetään 7 ikävuotta, jonka jälkeen uroksen hedelmällisyys tulisi tutkia ja varmistua sen siemennesteen laadusta. Vain poikkeustapauksissa käytetään vanhaa urosta, jos sillä on hyviä jälkeläisnäyttöjä jo aiemmista pentueista.
Tärkeää on myös se mitä annettavaa uroksella on rodulle. Onko se erinomainen rotunsa edusta eli menestynyt näyttelyissä? Onko se terve ja terveeksi tutkittu rotuyhdistyksen sääntöjen mukaisesti? Millainen luonne sillä on? Mitä vaatimuksia Cottonin rotuyhdistys on katsonut tarpeelliseksi sääntöihin kirjata? Mitä mieltä rotuyhdistyksen jalostusneuvojat ovat yhdistelmästä?
Entäpä narttu, onko se mielestäsi hyvä emäehdokas uroksesi jälkeläisille? Onko kasvattaja mieleisesi? Monesti mietitään vain narttua jalostuksessa, mutta uroksen omistajallakin on oma vastuunsa tulevista pennuista ja siitä millaiset lähtökohdat ne tulevien uusien perheiden jäseninä saavat.
Kannattaa siis harkita tarkkaan ennen päätöksen tekemistä. Jos kaikki on mielestäsi kunnossa, niin siitä vain hyppyhommiin. Tässä taisi tulla enemmän kysymyksiä, kuin vastauksia, mutta sellaista se koirajalostus on, jos sen vastuullisesti tekee. - Älä turhaan vaivaa
Mieltäsi niillä näyttelytuloksilla.
Koiran terveys ja luonne ratkaisevat kannattaako sen sukua jatkaa.
Näyttelyhymistelyt sikseen, ne ei koiraa tee sen terveemmäksi tai mukavammaksi. - mietteitä
Mielestäni on parempi käyttää liian vanhaa kuin liian nuorta urosta. Yhdeksän vuoden ikään mennessä olisi taatusti pitänyt ilmetä kaikki piilevätkin sairaudet. On paljon hirvittävämpää käyttää jotain vuoden ikäistä, josta ei vielä mitenkään voi tietää mitä se periyttää.
Muutenkin olisi koirarotujen elinvoimaisuuden kannalta parempi jos mahdollisimman moni eri yksilö lisääntyisi. Ei ole oikein käyttää vain ja ainoastaan niitä muutamaa huippuyksilöä. "Rodunjalostajat" ovat taatusti eri mieltä, mutta ihan puhtaasti jos biologiaa mietitään, niin mahdollisimman monen pitäisi lisääntyä, jotta rodun geenipooli pysyy laajana. Mitä suurempi diversiteetti, sitä elinvoimaisempi rotu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3367372Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss774719- 2083215
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243087- 751995
- 1531896
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2181824Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1661597Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201558- 891468