KOHUKIRJA ILMESTYNYT:
Kirjan esittelyteksti:
Suomessa susikeskustelu käy kuumana. Susialueiden asukkaat tahtovat maahamme vähemmän susia kun taas suojelijat puolestaan vaativat kovaan ääneen susikannan lisäämistä. Sanansäilää ei säästellä internetin keskustelupalstoilla, lehtien yleisönosastoilla saatikka kaduilla ja toreilla.
Mikä on totuus maassamme harjoitetusta sudensuojelupolitiikasta ja mihin se tähtää? Mistä koko sudensuojelu sai aikoinaan alkunsa ja mihin se perustuu? Kuinka paljon taloudelliset tekijät säätelevät suurpetojen suojelua ja mikä osuus on luonnonsuojelujärjestöillä maamme susipolitiikassa? Rikastuttaako susi luonnon monimuotoisuutta vai tuhoaako se sitä? Näihin ja lukemattomiin moniin muihin kysymyksiin antaa uutuuskirjassaan "Suden kahdet kasvot" vastauksen susikeskustelun kuumimmissa aihiossa jo pitkään ahkerasti vaikuttanut Suurpedot ja Luonto ry:n Puheenjohtaja Imatralainen Marko Lind
Susi herättää voimakkaita tunteita niin puolesta kuin vastaan. Tutustumalla tähän uutuuskirjaan joudut totisesti valitsemaan puolesi sillä kirjan luettuasi et voi enää väittää olevasi tietämätön sudensuojelun juurista saatikka sen tarkoitusperistä. Kirjan perustelut ovat niin vakuuttavat, että se tulee varmasti olemaan susiensuojelijoiden yksi vihatuimmista teoksista.
Kirja: Suden kahdet kasvot
Ilmestymispäivämäärä: 7.11.2012
Kirjailija: Marko Lind
Kustantaja: Suurpedot ja Luonto ry
Sivuja: 152
ISBN 978-952-93-1384-6 (nid.)
Aihealue: susi ja susipolitiikkaa Suomessa
TILAA TIETOPAKETTI SUSISTA JA SUSIPOLITIIKASTA:
http://kansalaisaloite.kotisivukone.com/lomake.html?id=1
(suora linkki tilauslomakkeeseen)
UUTUUSKIRJA SUSISTA JA SUSIPOLITIIKASTA ILMESTYNYT:
7
211
Vastaukset
- NYT oli
Ilta-sanomissa juttu, kun venäjän kaukasuksella oli susi hyökänny 56 vuotiaan naisen kimppuun, mutta nainen oli onnistunu kolauttamaan petoa kirveellä, ja sai sen hengiltä.
Olisin linkittäny jutun tänne, mutten osaa.- uyuuuuu
Siinä mallia suomalaisille vellihousuille.
- parempi elämä
Voisi tuo Marko kyllä lopultakin hakeutua hoitoon.
- Eiköhän
Niitten petohyyssäreiden pitäisi ensin joutua hoitoon. Ja HEILTÄ ne petovahinko korvaukset on perittävä, eikä syyttömien verovaroista !!!
Alkaisivat liukkaasti parantua hulluudestaan !
- Viemärö
Kyllä noilla Suurpedot ja luonto hemmoilla taitaa olla kuitenkin enemmän faktaa, kuin näillä susiryhmäläisillä.Toiset kertoo asiaa konkretian kautta , toiset fiilispohjalta.
- jjjjjjjuj
Se ei ole sen kummempaa konkretiaa eikä faktaa kun vauhkoilee asioilla joiden todennäköisyys on 10000 pienempi kuin jäädä auton alle. Siinä jos missä on fiilispohjaa.
- Erämies.
jjjjjjjuj kirjoitti:
Se ei ole sen kummempaa konkretiaa eikä faktaa kun vauhkoilee asioilla joiden todennäköisyys on 10000 pienempi kuin jäädä auton alle. Siinä jos missä on fiilispohjaa.
Sen lisäksi, että sudet tappavat koiria ja karjaa sekä kaiken liikkuvan metsästä, valtio maksaa paljon erilaisia korvauksia vahingoista. Mitä turha susitutkimus nielee, ei varmaan saada koskaan tieää. Ja onko oikein että lapset joutuvat jatkuvasti pelkäämään susia. Koulukyyditykset. Susia ei tarvita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?883727- 252096
- 1982019
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell871554PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3441469Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale901171Varoitus kyläläisille Suomussalmella
Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo151100- 931100
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.31979Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72916