Moi!
Varasin lennot sekä yöpymiset Jomtielta. Mitä päiväretki/yön yli retkikohteita suosittelet? Huom! seksiä saan Suomessakin, joten jos aiot vastata jotain siihen liittyvää, niin älä vaivaudu!
Ja kerrotko vielä hyvän vatsalääkkeen nimen. Siis sen, mitä voi ostaa paikan päältä ripuliin ja vatsanväänteisiin.
Varasin lennot sekä yöpymiset Jomtielta. Mitä päiväretki/yön yli retkikohteita suosittelet? Huom! seksiä saan Suomessakin, joten jos aiot vastata jotain siihen liittyvää, niin älä vaivaudu!
Ja kerrotko vielä hyvän vatsalääkkeen nimen. Siis sen, mitä voi ostaa paikan päältä ripuliin ja vatsanväänteisiin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
vatsalääkkeen nimi: Mekhong viski
yöreissu: syntinen Phnom Penh
Kyllä prostatasi pattiksella paranee, Lääkintöhallitus suosittelee jäämistä sinne pysyvästi.
olipa pikkasen syntisempi kuin aiemmin, se onkin kamppari uusi Vaasankatu, ponimaitakaan ei paase สวัสดีค่ะ
Kannattaa ehdottomasti tehdä retki Ko Larn -saarelle, jonne pääsee helposti Pattayan huvivenesatamasta päiväretkelle. Jos saareen oikein tykästyy, sieltä löytyy muutama majatalo johon voi jäädä yöksikin.
Täällä on listattu Pattayan mielenkiintoisimmat tekemiset:
http://www.minnethaimaassa.com/pattaya/pattaya-tee-ja-nae/
Hieno saari on myös Koh Samet, jonne kannattaa mennä yöksi tai pariksi. Ja miksei vähän kauemmaksi Koh Changille asti (siellä kannattaakin sitten olla jo pari yötä vähintään).
Pattayalla tuskin aika käy pitkäksi, siellä on paljon tekemistä, ehkä enemmän kuin missään muualla Thaimaassa. Sukeltaminenkin on yllättävän hyvää, voit vaikka suorittaa sukelluslupakirjan:
http://www.minnethaimaassa.com/blogikirja/sukeltaminen-pattayalla/
Hauskaa ja elämyksellistä matkaa!
päivällä helppo käydä koh larnilla, tunti paatilla kävelykadun päästä hintaan pari euroa. lyhyt matka puhdas vesi ja päivä kuluu hyvin.
yön yli reissu koh sametille tai bangkokiin
Larnilta löytyy myös majoitusta, Resortti-tyyppistä. On kivaa vaihtelua viettää hiljainen yö ison kylän ulkopuolella merta ihaillen ja sen ja viidakon äänet kuulleen
Pattaya elephant villagen norsusafari oli ihan kiva. Retken lopuksi vielä maukas ateria. Retken kesto noin puoli päivää. Jokainen taksikuski osaa paikalle, kannattaa tilata mennessä myös paluu kyyti, takseja ei paikan päällä välttämättä ole jonoksi asti.
Yöreissulle hieno kohde on myös Kwaijoenreissu, aikoinaan yli kymmenenvuotta sitten tein sen paikallisen yrittäjän kautta ja ainakin silloin oli hyvin järjestetty.
Mene paikallisiin matkatoimistoihin, kertovat mitä tehdä ja mihin hintaan !!
Pattayalla on jo niin paljon, että lomasi ei edes riitä siihen, meinaatko olla
useamman kuukauden ?
Kävele nyt ensin Beach roadi päästä päähän ja sitten vähän kakkosta !
Varmasti jossain on lista Pattayan suuremmista paikoista ja nähtävyyksistä
aluksi.
Kalareissutkin on aika mukavia.
Ainut miinus on tuo jomtien sieltä kun pitää aina lähteä.Pattaya cityssä pääsee
kävellen.Yhtä kaikki tekemistä ja näkemistä on
Perus mahalääke, thaimaalainen immodium tabletit , halpoja tehokkaita
Kerran san itse mahan sekaisin, omaa huolimattomuutta, podin yön
vasta seuraavana päivänä menin apteekkiin ,(wiev talay 1 viereisellä torilla)
Apteekin rouva antoi punaisia pillereita, "Ensin kaksi sitten yksi kuuden tunnin välein"
Neljän tunnin päästä vaiva oli tipo tiessään.
Vatsalääkkeeksi ruokakaupasta paikallinen yugurtti heti ensimmäisenä päivänä. Jos ilmenee vatsaoireita siprofloxin apteekista. Jos ei muu auta sairaalassa antibiootti suoraan suoneen. Voin selvitä hengissa.
Immodiumit ja happotabletit ovat viikkoturistien turistien .........
Jos menee pakki sekaisin niin hakee SAIRAALASTA oikeat lääkket,
Loma jatkuu nopeasti eikä mene aikaa sairastellessa Ps. Lääkkeet Kulut maksaa matkavakuutus joka on toivottavasti kaikilla!
Apteekkiin kun menet valittamaan vatsavaivoja niin saat antibiootit joilla pakki on nopeasti kunnossa. eikä maksa kuin muutaman euron. lääkkeen nimeä en tähän hätään muista eikä sillä väliäkään, eri nimet suomessa ja thaimaassa. kyllä apteekkari tietää. lääkärillä käynti on yleensä turhaa ajanhukkaa, määrää samat lääkkeet. reseptejä ei thaimaassa tarvita.
Moi, hyvä vatsalääke on ercefuryl ja siinä vaikuttava aine on nifuoxazide. Tässä ketjussa suositeltu imodium EI OLE vatsalääke, se saa ripulimahan asettumaan kun esim. pitäis palata takaisin Suomeen ja kentällä odottaminen on hiukan haasteellista. Ercefuryl maksaa muutaman bathin, jos sitä ei apteekista löydy, kerro vaikuttava aine niin saat samanlaisen lääkkeen.
Pikkasen samaa mieltä, imodium ei tapa bakteereja, se saa aikaan ummetusta ja tehoaa ripuliin mutta ei se mikää lääke sillai oo.
onko toi ercefuryl vähän samaa kun somac suomessa?