Onko kukaan menossa Englantiin EF-kielimatkalla?
Jos on, varoitan seuraavaa. Kannattaa katsoa selkänsä taakse, kaikkialle missä pystyykään, sillä englannissa ei pahemmin opiskelijoista pidetä. Näin kävi mieheni veljen matkalla.
He olivat siellä kolme viikkoa ja viimeisellä viikolla sitten sattui ja tapahtuikin. Yhtenä iltana oli vaihtoehtona mennä joko rannalle tai sitten elokuvateatteriin.
Heille, jotka menivät elokuvateatteriin, ei käynyt mitään. He, jotka menivät rannalle, noh, he eivät olleet niin onnekkaita.
20 englantilaismiestä oli hyökännyt heidän päälleen, ilman minkäänmuunlaista syytä kuin rasismi. Kukaan heistä ei ollut suomalainen, joukossa oli pelkästään ranskalaisia ja italialaisia. Tällä hetkellä kaksi heistä ovat kuolleet, viisi muuta ovat teho-osastolla, kriittisessä tilassa. Englannissa ei pidetä kuulemma opiskelijoista, oli vastaus kysymyksiin.
Kun kysyttiin, että onko tätä useinkin tapahtunut, EF-matkan ohjaajat sanoivat, että juu, pari kertaa sitten oli joku norjalainen kuollut.
En sano, että näin aina tapahtuu, mutta kehoitan varovaisuuteen matkalla. Ei tosiaankaan voi tietää mitä voisi tapahtua.
EF - Matka Englantiin.
11
1403
Vastaukset
- kieku
missään muualla ei varmaan voi saada turpaansa kuin EF-MATKALLA ENGLANNISSA. kaiken lisäksi taisit keksiä tarinasi ihan itse.
- Chrysanthium
... miksi olisin keksinyt tämän tarinan itse?
- dtjzdj
Missä paikassa tuo oli tapahtunut??
P.S STS on paljon parempi kuin EF- Chrysanthium
... nimisessä paikassa. Jonkin näköinen pikkukaupunki rannikolla, kutsutaan kuulemma Englannin "Ibizaksi"...
- lauren__
Chrysanthium kirjoitti:
... nimisessä paikassa. Jonkin näköinen pikkukaupunki rannikolla, kutsutaan kuulemma Englannin "Ibizaksi"...
Niinno. Ei siellä Englannissa kannata välttämättä kulkea se EF:n laukku kädessä. Mutta voi sitä hakatuksi tulla missä vaan. Olin viime vuonna kansainvälisellä kielikurssilla Brightonissa, eikä mitään tapahtunut ainakaan 52 suomalaiselle.
Jos joku on lähdössä ensi vuonna kielimatkalle, niin multa voi kysellä, jos haluaa. Mielelläni vastailen.:> Meiliin--> - joku
lauren__ kirjoitti:
Niinno. Ei siellä Englannissa kannata välttämättä kulkea se EF:n laukku kädessä. Mutta voi sitä hakatuksi tulla missä vaan. Olin viime vuonna kansainvälisellä kielikurssilla Brightonissa, eikä mitään tapahtunut ainakaan 52 suomalaiselle.
Jos joku on lähdössä ensi vuonna kielimatkalle, niin multa voi kysellä, jos haluaa. Mielelläni vastailen.:> Meiliin-->joo, mä olin tänä kesänä heinäkuun Brightonissa EF:N kautta. ja kenellekään ei käynyt kuinkaan,eikä edes meinannut käydä!englantilaiset olivat päinvastoin minulle hyvin kohteliaita.
ja oma mielipiteeni(sekä kavereitteni) on,että EF on parempi kuin STS. STS:llä on todella tiukat säännöt ja niitä todellakin noudatetaan...lähes suurennuslasin kanssa. EF:Llä meno on taas erit. vapaata.... ;) - rtjsjt
joku kirjoitti:
joo, mä olin tänä kesänä heinäkuun Brightonissa EF:N kautta. ja kenellekään ei käynyt kuinkaan,eikä edes meinannut käydä!englantilaiset olivat päinvastoin minulle hyvin kohteliaita.
ja oma mielipiteeni(sekä kavereitteni) on,että EF on parempi kuin STS. STS:llä on todella tiukat säännöt ja niitä todellakin noudatetaan...lähes suurennuslasin kanssa. EF:Llä meno on taas erit. vapaata.... ;)Sehän siinä juuri onkin. Meno on vapaata. Itse olin STS:n kanssa Bournemouthissa ja siellä EF:n liiderit vain bailasivat. STS:llä tällaista ei ollut ;)
- saaristolainen
Ihan mielenkiinnosta; ne, jotka ovat olleet matkalla ilman ongelmia: oletteko tyttöjä vai poikia?
- Mari
Tuskinpa se hakkaaminen siitä johtui, että olivat Ef-kielimatkoilla. Hakatuksi / Vihatuksi voi tulla missä vain ...
- MrMr
hghghgfgghf
- Torquay 4-ever!
Haluisin kyl tietää miten se meno efllä on niin vapaamielistä? Kyllä meidän kurssilla ainakin oli tosi tarkat säännöt ja kotiintuloajat ja heti joutu puhutteluun jos jostain myöhästy varisnki kotiintuloajoista. Eikä ainakaan silloin kelleköään mitään käynyt.
Taisi olla tarnia ihan ite keksitty...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175073Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012301- 1351988
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171650"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551256Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu114919Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654