ilmapallo

Syön minä mitä tahansa, ilmaa tulee vatsaan kamalasti.. Tämä on ihan kauheeta. Keliakiaa ei ole, laktoosi-intoleranssi on ja laktoosittomia tuotteita siis syön. Karppausta kokeiltu, hiilarit minimiin, ei apua. Kaikki maailman käsikauppalääkkeet kokeiltu, ei apua.
Löytyskö täältä niksejä???
392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itsellä teki tuota turvotusta vatsaan aikoinaan ihan salaatit. Söin esim. töissä ruokatauoilla aina salaattia, kun miellin sen terveelliseksi. Aina lopputulos oli paisunut ilmapallomaha. Myös maitotuotteet tekivät saman, mm. rahkat ja jogurtit. Nykyään en syö raakoja vihanneksia enkä käytä mitään maitotuotteita. Turvotus on kokonaan poissa, eikä edes ilmavaivoja ole usein, joskus tietysti voi muutamina päivinä sitä ilmaantua, mutta ei mitenkään pahoissa määrin.

Kannattaa ottaa myös käyttöön päivittäin maitohappobakteereja, ite käytän Probi magea. Ainut maitohappobakteeri minkä olen huomannut tehonneen. Joskus ruuan yhteydessä otan myös ruuansulattajaentsyymejä. Ei ole ollut sitä pallomahaa aikoihin enää. Suosittelen!

Äänestä

Itsellä oli samanlaiset vaivat jatkuvasti, keliakiaa ei testin mukaan ole. Laktoosi-intoleranssi ollut jo 30 vuotta. Jätin 5kk sitten kotimaiset viljat pois kokeeksi ja olen hämmästynyt? Eipä ole enää tarvinnut kärsiä löysästä vatsasta, ilmavaivoista sun muista vatsakivuista. Oisiko sitten nämä viljojen proteiinit sun muut täkkelykset ollut syynä vaivoihini.Ennen luulin että kasvikset/vihannekset ja hedelmät sen tekee mutta nyt kyllä niitäkin voin kohtuudella syödä ilman ongelmia:)
kannattaa kokeilla. ainakin se pari kk. ja katsoo onko vaikutusta.

Äänestä

kilpirauhasen vajaatoiminta turvottaa. ärtyvä suoli myös.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maha1 kirjoitti:

Syön minä mitä tahansa, ilmaa tulee vatsaan kamalasti.. Tämä on ihan kauheeta. Keliakiaa ei ole, laktoosi-intoleranssi on ja laktoosittomia tuotteita siis syön. Karppausta kokeiltu, hiilarit minimiin, ei apua. Kaikki maailman käsikauppalääkkeet kokeiltu, ei apua.
Löytyskö täältä niksejä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu