milloin hakea vaihtoon

hopeless

Nyt kun olen eri keskusteluja katellut niin alkaa näyttää siltä et paikat vuodelle 13-14 alkaa olla menneet, niin sitä vaan et milloin kannattaa alkaa hakemaan vuodelle 14-15 jos haluaa aika varmasti päästä vaihtoon? Järjestöksi olen miettinyt AFS, YFU tai rotary. Periaatteessa haluaisin tietää sen että voiko noihin järjestöihin hakea ennen kyseisen vuoden hakuaikaa? Rotatyllehän esim haetaan syksyllä mutta voisinko hakea jo nyt tulevana keväänä? olisin äärimmäisen kiitollinen jos voitte auttaa, sillä näihin asioihin en ole mistään löytänyt vastauksia! Kiitos jo nyt!:)

5

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtar-i

      Paikkojen saatavuus riippuu pitkälti maasta, johon olet hakemassa. En usko, että ainakaan YFU:lle tai AFS:lle hakeminen ennen varsinaisen hakuajan alkua olisi mikään onglema, mutta Rotareille en menisi kyllä hakemaan ennen ilmoitettua aikaa...

      • vaihtomaata

        Aasiaan päin olen ajatellut, E-Korea, Kiina ja Thaimaa ovat lähinnä mihin haluaisin, ja olen lukenut että aasiaan ainakin kannattaa hakea mahdollisimman aikasin. Nythän AFS:ällä ja YFU:lla on hakuaika vuosille 13-14, mutta paikathan ovat jo aikalailla täynnä, niin mietin että jos tosiaankin hakisin vuosille 14-15 jo ensi keväänä.


    • rottatouille1

      YFU:lla ainakin paikat täyttyy niin nopeasti, että sitä parempi mitä aikaisemmin hakee. Kannattaa soittaa tai meilata sinne toimistolle.

    • vaihtari18

      kannattaa aloittaa hakeminen ajoissa itse olen tällä hetkellä vaihdossa yhdysvalloissa ja hain vuotta ennen elokuussa. jenkkeihin kuitenki paikkoja on aika pajon joten hakeminen ei ollut niin kiireistä. koska haluat lähteä aasiaan ja sinne on varmaankin hiukan vähemmän hakupaikkoja niin kannattapi hake ajoissa. soittele ja ota järjestöihin yhteyttä niin he osaava auttaa! kysyminen ei haittaa mitään joten anna palaa :)

    • saksaan 2014-2015

      YFU:lla taitaa 14-15 haku alkaa tammikuussa 2012, itekin meinaan hakea! Tosin maana Saksa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      763
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      700
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      607
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      540
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      539
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      529
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    Aihe