milloin hakea vaihtoon

hopeless

Nyt kun olen eri keskusteluja katellut niin alkaa näyttää siltä et paikat vuodelle 13-14 alkaa olla menneet, niin sitä vaan et milloin kannattaa alkaa hakemaan vuodelle 14-15 jos haluaa aika varmasti päästä vaihtoon? Järjestöksi olen miettinyt AFS, YFU tai rotary. Periaatteessa haluaisin tietää sen että voiko noihin järjestöihin hakea ennen kyseisen vuoden hakuaikaa? Rotatyllehän esim haetaan syksyllä mutta voisinko hakea jo nyt tulevana keväänä? olisin äärimmäisen kiitollinen jos voitte auttaa, sillä näihin asioihin en ole mistään löytänyt vastauksia! Kiitos jo nyt!:)

5

340

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtar-i

      Paikkojen saatavuus riippuu pitkälti maasta, johon olet hakemassa. En usko, että ainakaan YFU:lle tai AFS:lle hakeminen ennen varsinaisen hakuajan alkua olisi mikään onglema, mutta Rotareille en menisi kyllä hakemaan ennen ilmoitettua aikaa...

      • vaihtomaata

        Aasiaan päin olen ajatellut, E-Korea, Kiina ja Thaimaa ovat lähinnä mihin haluaisin, ja olen lukenut että aasiaan ainakin kannattaa hakea mahdollisimman aikasin. Nythän AFS:ällä ja YFU:lla on hakuaika vuosille 13-14, mutta paikathan ovat jo aikalailla täynnä, niin mietin että jos tosiaankin hakisin vuosille 14-15 jo ensi keväänä.


    • rottatouille1

      YFU:lla ainakin paikat täyttyy niin nopeasti, että sitä parempi mitä aikaisemmin hakee. Kannattaa soittaa tai meilata sinne toimistolle.

    • vaihtari18

      kannattaa aloittaa hakeminen ajoissa itse olen tällä hetkellä vaihdossa yhdysvalloissa ja hain vuotta ennen elokuussa. jenkkeihin kuitenki paikkoja on aika pajon joten hakeminen ei ollut niin kiireistä. koska haluat lähteä aasiaan ja sinne on varmaankin hiukan vähemmän hakupaikkoja niin kannattapi hake ajoissa. soittele ja ota järjestöihin yhteyttä niin he osaava auttaa! kysyminen ei haittaa mitään joten anna palaa :)

    • saksaan 2014-2015

      YFU:lla taitaa 14-15 haku alkaa tammikuussa 2012, itekin meinaan hakea! Tosin maana Saksa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe