Hometta?

Tietoa että onko Haukiputaan yläkoulussa hometta ? Tiedän monia nuoria jotka saavat oireita siitä, minä mukaan lukien, joka haittaa koulunkäyntiä merkittävästi.
Eihän sitä myönnetä että siellä mitään olisi, joutuu kunta maksamaan korvauksia.
Onneksi vanha lukio purettiin ja uusi tuli tilalle !
Olis aika laittaa maan tasalle tuokin yläkoulu.
7252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Todennäköisesti on hometta, on ollut jo pitemmän aikaa. Viime vuonna vai olikohan se jopa pari vuotta sitten jo pojallani alkoi oireet, poskiontelotulehduksia, hengen ahdistusta, kuumeilua, tulehdusarvot kohollaan väsymys ym ym ... ja tätä jatkuu edelleen. Tuolloin terveydenhoitaja uskalsi epäillä tuota homeasiaa koulun tiloissa, että olisi ja kun otin asian esille viedessäni poikaani niin asia kierrettiinki ja sanotiin ettei sitä hometta muka olis sittenkään, mutta onhan sitä vaikka eivät sitä tunnustaisikkaan.
Meillä myös kärsii koulun käynti ja poika on oikeasti oikeasta syystä pois melkeinpä viikottain.

Äänestä
  • Aivan ! Samoja oireita itsellä.
    Käyttääkö poikasi mitään lääkkeitä tms. että pystyy olemaan?

    Äänestä

Kyllä kunnan viranomaisilla on tarkka tieto mitä yläkoulun tiloissa muhii. Rakentamisessa käytetty esim. asbestia, joka elimistöön joutuessaan pysyykin loppuelämän, aiheuttaen vakavia terveysoireita.
Toinen terveysongelmia aiheuttava on home, jonka pois saamiseksi tehty hätäratkaisuja, joilla ei mitään merkitystä. Kunta leikkinyt lasten terveydellä jo monta vuotta ja täysin tietoisena koulun vaarallisuudesta terveydelle.

Äänestä

Saattavat kohta purkaa, jos rahat kunhan saavat toisen valmiiksi, helpottuisi opettajien ja oppilaiden koululla olo.

Äänestä

Alakoulussa on sädesientä. Minulla on siitä dokumentit.

Äänestä

Poikani ei käytä mitään lääkkeitä tähän ongelmaan ja siksipä juuri meillä edelleen jatkuu samat ongelmat. Toiset kestävät enemmän ja heillä ei ole oireita, mutta toiset herkistyvät helpommin ja mm. väsymy, silmien kirvely, lämpöily, kurkun oireet ja hengitystiehyiden ja poskionteloiden ongelmat ovat osalla hyvinki jakapäiväisiä. Kyllä asialle oikeasti pitäis jo tehdä jotakin, mutta nythän on tilanne, ettei kukaan myönnä, että sielä olisi mitään kosteusvaurioita ja homeongelmia.

Äänestä

Ai tehdä jotakin? Pihalle nousee varmaan 20 miljoonan euron pytinki ja vielä pitäisi tehdä jotakin. Syyttäkää Terttu Kuuselaa jos jota kuta haluatte syyttää, ilman häntä uusi koulu olisi jo miltei valmis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


homeestakärsijä kirjoitti:

Tietoa että onko Haukiputaan yläkoulussa hometta ? Tiedän monia nuoria jotka saavat oireita siitä, minä mukaan lukien, joka haittaa koulunkäyntiä merkittävästi.
Eihän sitä myönnetä että siellä mitään olisi, joutuu kunta maksamaan korvauksia.
Onneksi vanha lukio purettiin ja uusi tuli tilalle !
Olis aika laittaa maan tasalle tuokin yläkoulu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu