Kiinnostaisi tietää muiden ruokintatapoja? Paljonko ruokaa annatte päivässä? Lihaa, valmisruokia, kuivaruokia?
Meillä eläinkaupan kuivamuonaa tarjolla päivittäin n. 40g sen lisäksi n. 50-100g lihaa tai vaihtelun vuoksi kaksi pussia valmisruokaa.
Mitkä mahtaisivat olla suositukset n. 4 kiloiselle kissalle? Pitäisikö ruokaan lisätä jotain kalkki- tms jauhetta?
Kissojen ruokinnasta
4
591
Vastaukset
- Dragonella
Meillä on 8kk vanha nuori herra, painoa löytyy 3 1/2 - 4kg.
Meillä on raksuja tarjolla koko ajan, tällä hetkellä vielä useampaa laatua, kun saimme näyttelystä näytepusseja ja katti oli ihan sekaisin eri tuoksuista.
Aamuisin annamme 25-50g purkkiruokaa ja hitusen jugurttia. Illemalla 40-50g lihaa, sydäntä tai katkarapuja. Ennen nukkumaan menoa vielä hyla kermaa tai kermaviiliä hieman.
Olemme antaneet yhden pirskatti tapletin päivässä. Annostus on kyllä pennuilla 1tapletti/kg/pvä, eli melkein 4 pitäisi antaa, mutta koska raksuissa ja purkkiruuassa on jo vitamiineja jne, annamme vain yhden, koska liikavitaminointi on lähes yhtä vaarallista kuin vaje.
Pirskatti sopii myös aikuisille kissille, ja lihapainotteisina päivinä sitä olisi varmaan hyvä antaa.- Kissaystävä
Kertoisitko vielä mistä tätä pirskattia saa? Vai löytyykö ihan normaalista eläinkaupasta ja minkähintaista tämä on?
- Dragonella
Kissaystävä kirjoitti:
Kertoisitko vielä mistä tätä pirskattia saa? Vai löytyykö ihan normaalista eläinkaupasta ja minkähintaista tämä on?
Meillä löytyy apteekista, mutta isommilla paikkakunnilla saattaa olla eläinkaupoissakin.
Hinta oli 8,19, mutta siinä on 120 taplettia, ja meidän kulutuksessa kestää n. 3-4kk.
Suositan itse, ja se on myös monen kasvattajan luottotuote. - Kissaystävä
Dragonella kirjoitti:
Meillä löytyy apteekista, mutta isommilla paikkakunnilla saattaa olla eläinkaupoissakin.
Hinta oli 8,19, mutta siinä on 120 taplettia, ja meidän kulutuksessa kestää n. 3-4kk.
Suositan itse, ja se on myös monen kasvattajan luottotuote.kipaista hakemassa purkillisen heti tänään. Kiitoksia tiedoista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872738- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2271193Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083