Hirschsprungin tauti

Kuka osaisi kertoa kyseisestä harvinaisesta taudista? On tuttavan lapsella ongelmia ja mielessä on käynyt jopa tuo tauti. Tyttö on kyseessä. Onko yleisempää tytöillä tämä tautidiagnoosi? Onko elämää tämän taudin kanssa ja jos todetaan, millainen on tulevaisuus?
31010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Parhaiten tietoa taudista saat Hirschprungin tautia sairastavien yhdistyksestä Ah potilaat ry http://www.ah-potilaat.org/

Heillä on myös oma rekisteröity keskustelupalstansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suolivaivat kirjoitti:

Kuka osaisi kertoa kyseisestä harvinaisesta taudista? On tuttavan lapsella ongelmia ja mielessä on käynyt jopa tuo tauti. Tyttö on kyseessä. Onko yleisempää tytöillä tämä tautidiagnoosi? Onko elämää tämän taudin kanssa ja jos todetaan, millainen on tulevaisuus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu