Ratamon tontti

Rakennusliikkeet tarvii rakennuspohjaa. Joten ostoksille kaupunkin ukkojen kera.
Hinta pitää saada alas,joten kaverit on laatineet synkän listan kyseisestä alueesta.
Noin pelkistetysti : ei rakennuskelpoinen.

Muutama vuosi eteenpäin. Tarvittaisiin mittava sairaala. Kas kummaa, rakennusliikkeellä onkin juuri sopiva ja ainutkertainen tontti. Pohjatutkimuskin
suosittaa aluetta erinomaisena kohteena.
19185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Pelin reiluus on epäilyttänyt jo pitkään. Ihme salailua ja pakolla eteenpäin.

Kymmenet miljoonat pelissä ja kaikki ihmiset ulkona koko jutusta.

Äänestä

Päätit sitten avata taas uuden keskustelun. Olet kyllä tavan kervinen. Entä jos ne "kaikki" ihmiset ei olekaan ulkona jutusta, ne on vaan eri mieltä kun sinä?

Äänestä

Kouvolassa on kaikki suhteellista. Kaksi miljoonaa konsulttiystäville ei merkkaa mitään. Muutama tonni lasten kodinhoidontukeen kaataa koko yhteisön.

Äänestä
  • Muutama tonni?

    Äänestä


Kuusaan vesitornin korjaustave tiedettiin jo kymmenen vuotta sitten. Kiirettä siis pitää.

Erään tahon suosilmäke pitäisi rakentaa täyten. Hirveät suunnittelutyöt on kuulemma tehty. Mutta ei tiedetä kuka arkitehtitoimisto kuvat piirtää
Joka tapauksessa kaikki terveyspalvelu tuhoutuu jos sairaalaa ei tehdä suolle.

Sen pitäisi olla valmis 2016

Äänestä

Kukakohan Kouvolan herra omistaa tulevan Suosairaalan maapohjan????

Äänestä

Ei jumalauta mistä näitä Persuja sikiää?? Vaihtakaa jo aihetta! Ei tota ratamo hyvä veli itkua kestä enää hullukaan!

Äänestä
  • Jäiköhän illalla nappi ottamatta? Hermot tuntuu olevan ihan finaalissa.

    Äänestä

  • nappi Q kirjoitti:

    Jäiköhän illalla nappi ottamatta? Hermot tuntuu olevan ihan finaalissa.

    No tosiaan on hermot finaalissa. Lukee lehtiä, kuuntelee radiota, kohta jo varmaan kaapelikanavillakin on joku täyshullu Pertti Peräsuomalainen Persu valittamassa Ratamosta ja hyvä veli kerhosta ja kuinka nyt mua taas kussaan silmään!!

    Noi Persut pitäs rahdata kaikki ahvenanmaalle ja kieltää laivaliikenne takasinpäin. Tapelkoot siellä keskenään. Hulluja kaikki!!

    Äänestä

Jos totta puhutaan niin, Ratamon rakentamista ei kukaan vastusta,mutta paikkaa kyllä,suo on suota ja veronmaksajat tämän hulluuden maksaa.Tontti nyt vaan sattuu rakennusliikkeelle olemaan hyvä rahastuspaikka,kukas täällä kaupunkilaisia puolustaisi muut kun persut.

Äänestä
  • Näin se nappiQ, ei persut ratamoa vastusta vaan paikkaa johon sitä ollaan virkamiesvetoisesti rakentamassa. Surullista tässä on, että kuntalaiset (maksajat) maksavat sen.
    Persujen tulo politiikkaan ei nyt vain näytä sopivan kolmelle suurelle muutamalle pienelle, koska Persut kaivaa esiin kaikki vääryydellä tehdyt sopimukset ja ajaa yksittäisten kuntalaisten etuja tasapuolisesti.

    Äänestä

  • Epäilevä kirjoitti:

    Näin se nappiQ, ei persut ratamoa vastusta vaan paikkaa johon sitä ollaan virkamiesvetoisesti rakentamassa. Surullista tässä on, että kuntalaiset (maksajat) maksavat sen.
    Persujen tulo politiikkaan ei nyt vain näytä sopivan kolmelle suurelle muutamalle pienelle, koska Persut kaivaa esiin kaikki vääryydellä tehdyt sopimukset ja ajaa yksittäisten kuntalaisten etuja tasapuolisesti.

    Jos Persut sais päättää palattais aikojen alkuun ennen jeesusta ja sielläkin vastustettas kaikkea mitä yleensä olis mahdollista vastustaa. Täysiä pellejä koko poppoo!!
    Persut kun alkaa kaivelee vääryyksiä Isontalon Antista asti voitte olla varmoja että Kouvolassa ei kohta oikeesti asu ku näitä peräsuomalaisia hörhöjä!!
    Ei sillä kateudella ja katkeruudella ole ikinä mitään kehitetty.

    Äänestä

Politiikka...hmm... mahtavaa! Kun jotenkin saat ajettua itsesi poliittisesti tärkeään asemaan niin ei ole väliä osaatko mitään. Ilman koulutuspohjaa ja kokemusta voit olla päättämässä kymmenien tuhansien ellei jopa satojen asioista. Sitten selitellään että mandaatti on saatu kansalta.Ja tottahan tuo on. Sääli ettei ehdokkaiksi halua kukaan oikeasti osaava henkilö vaan ihmiset joilla on aikaa moiseen sirkukseen. Lets brand!

Äänestä
  • Vuonna 2007 Kari Soininen ja Markku Lehtinen erosivat silloisen Kouvolan kaupunginvaltuuston kokoomusryhmästä rakennusneuvoksen johtaman mafiaporukan takia niin kuin he silloista kokoomuksen valtuustoryhmää luonnehtivat. Samanlainen ryhmä on tätä nykyä junttaamassa Ratamo-keskusta Ruskeasuolle. Grynderin edunvalvonta on tälläkin kertaa kyseessä.

    Äänestä

  • YIT kirjoitti:

    Vuonna 2007 Kari Soininen ja Markku Lehtinen erosivat silloisen Kouvolan kaupunginvaltuuston kokoomusryhmästä rakennusneuvoksen johtaman mafiaporukan takia niin kuin he silloista kokoomuksen valtuustoryhmää luonnehtivat. Samanlainen ryhmä on tätä nykyä junttaamassa Ratamo-keskusta Ruskeasuolle. Grynderin edunvalvonta on tälläkin kertaa kyseessä.

    Juuri näin. Kari Soininen hermostui, kun rakennusneuvos junaili Valkealan sairaalan 11 hehtaarin maa-alueineen kiinalaisille ystäville 330.000 eurolla tarkoituksena ostaa maita myöhemmin näiltä bulvaaneilta kiinteistönomistajilta kohtuulliseen hintaan omia hankkeita varten.

    Äänestä

Jotain hyvääkin tiedossa. Ensi vuoden alusta lähtien voi kukin valita sairaalan,hoitopaikan mistä haluaa.
Harmiksi jää sairaalan (ratamon hinta) mutta siihen on pari vuotta aikaa että ehtii katsella terveemmän asuinalueen. Eli edullisemman

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keskusta toimii kirjoitti:

Rakennusliikkeet tarvii rakennuspohjaa. Joten ostoksille kaupunkin ukkojen kera.
Hinta pitää saada alas,joten kaverit on laatineet synkän listan kyseisestä alueesta.
Noin pelkistetysti : ei rakennuskelpoinen.

Muutama vuosi eteenpäin. Tarvittaisiin mittava sairaala. Kas kummaa, rakennusliikkeellä onkin juuri sopiva ja ainutkertainen tontti. Pohjatutkimuskin
suosittaa aluetta erinomaisena kohteena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu