hakki-pilke 2 x klapikone

klapimies1

tahtoisin kuulla käyttäjien kokemuksia koneesta. itsellä on sellainen,tehty puita n 800 mottia. paljon ollut pikku vikaa. kun kylillä käy puuhommissa,aina joku paikka krenaa,harmittaa.olen tarkka koneiden käyttäjä ja huollot tehdään ajallaan,eli ei ole koneen käyttö ainakaan siitä kiinni.esim traktorini on 29 vuotta,oo alkuperäiskuntonen.kerta vuoteen vahaus.joa yö tallissa,kuin uusi.

6

9510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi sylinteri

      Yleinen konehan se on että tuskin aivan huonoin. Naapurilla on sellainen, tekee noin 150 mottia vuodessa, kone on noin 6-7 vuotta vanha. Jotain pikku parannuksia on tehnyt esim halkaisuterän nostoon/laskuun. Tosin tekee kyllä joka koneeseen muutoksia, että vaikea sanoa onko ne tarpeellisia.

    • öljynsäästäjä

      Minkälaisia ongelmia on ollut? Isäukko tuollasen osti -94 vuonna ja joku 30-40 mottia puita on tehty vuosittain. Muutaman vuoden huilasi vähemmällä käytöllä, mutta nyt minun ja naapurin käytössä taas joku 40 mottia vuoteen klapia. Yhteensä koneella tehty ehkä 600mottia. Vikoina ollu kuljettimen remmi poikki pari kolme kertaa, kuljettimen ripoja irronnut kumimatosta, pultattu uuteen kohtaan, halkaisusylinterien vaihtoliikkeen lukitus/säätöruuvi pudonnut pois paikaltaan pari kertaa ja silloin sylinterit ajaa miten sattuu. Isoin vika taisi johtua käyttäjästä kun täräytin kuljettimen kuljetusasennossa kahtakymppiä männynkylkeen.... Siitä selvittiin kun otti metrin pätkän ruttaantunutta kuljetinta pois ja värkkäs korjauspalan kulmaraudasta ja vanhasta tiskipöydänkannesta.

      • klapimies1

        2x ongelmat.terä ei pysy päällä vaik on voitelua tarpeeksi.terän laakerit ja akseli kului nopeasti. osa rasvanipoista hankalassa paikassa. terän syöttökampi on yllättävän korkealla,käy paikkoihin kun 12 tuntia käyttää.on myös hempula,2 kertaa mennyt poikki.kuuteen osaan halkova terä,lisävaruste,kiilautuu herkästi puuta täyteen,loppuu voima sylinteristä. remmit hankala vaihtaa.terän syöttöaukko avoin,viimeisen katkasun jälkeinen lyhyt puu on hypännyt koteloon.samoin myös monihaaraiset puut pienet rangat on pahoja.


    • TOSIMES

      2x tuntihinta traktori mies. itse olen pitänyt 30 e tunti ilman veroa,ja sit homma TAPAHTUU.

    • Anonyymi

      Hyvä kone, pitää vain tietää miten käytetää - tekniikassa on voimaa, mutta käyttää ei voimaa saa käyttää.
      Terä imaisee hienosti lähes itsestään puun poikki.
      Puu pitää olla kunnolla kuljettimella ja katkaisun aikana pysyä suorassa.
      Jotain sulla vääntynyt siellä ja traktorin kierrokset 1200rpm niin loistopeli.
      Helppo ja pro laite, olen käyttänyt 10v ja kuin uusi, mutta säilytän kuivassa viileässä tallissa👍

    • Anonyymi

      missä vika kun halkovat sylinterit menee aina molemmat kerrallaan. kun on sahanut puu poikki ja se yksi rupee työntämään mutta sitten se toinen lähtee myös automaattisesti heti kun ensimmäinen tullut takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe