Insinööri harjoittelu?

10+7

Miten teidän AMK:ssa on järjestetty työharjoittelu? Määrääkö koulu paikan vai haetaanko itse? Miten helposti noita paikkoja löytyy?

7

4023

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et sanonut alaa

      Riippuu alasta.

    • kesätyö/harjoittelu

      Jokainen hoitaa itse harjoittelupaikkansa.

    • 10+7

      Rakennusinsinööri. Ilmeisesti jokainen hoitaa itse paikkansa mutta koulu auttaa aika paljon sen sopivan löytämisessä.

    • LaitosNikke

      Kyamkista terveisiä.
      Työjärjestykseen on jaksosta riippuen jätetty yksi päivä(perjantai tai maanantai) vapaaksi tarkoituksena työharjoittelu. Kyseinen järjestely tosin on aika turhanpäiväinen, sillä ainakaan energia-alan yrityksiä ei pahemmin kiinnosta ottaa harjoittelijaa, joka käy töissä kerran viikossa ja ehtii sitten unohtaa oppimansa siinä sopivasti ennen seuraavaa viikkoa.

      Toinen, ja ylivoimaisesti käytetympi järjestely on se, että jokainen hoitaa omat harjoittelunsa. Koulu antaa listan, jossa on esimerkkejä yrityksistä, joilta voi kesätöitä kysellä. Mikäli hyvin käy, pääset haastatteluun ja parhaassa tapauksessa sinut palkataankin.
      Sitten painat sen kesän duunia, ja syksyn tullen palautat seuraavanlaisen kokoelman dokumentteja koululle, joka sitten päättää, paljonko sinulle myönnetään työstäsi opintopisteitä:

      -Työsopimuksen kopio
      -Työtodistuksen kopio
      -Työharjoittelusopimus(Henkilökohtaisesti pidän täysin turhana, aiheuttaa vain ensimmäistä kertaa harjoittelussa oleville turhaa posti/paperisotaa työpaikan kanssa jälkeenpäin, sillä kesätöistä ei tässä laitoksessa kovin kummoisia infoja järjestetä, ja monille kyseisen paperin pakollisuus tulee yllätyksenä, kun pisteitä ei myönnetä)
      -Lyhyt, vapaamuotoinen kuvaus työstäsi, tehtävistäsi jne.
      -Opintopäiväkirja, josta pitäisi käydä ilmi, mitä olet milloinkin oppinut(varsin yksipuoleinen teksti ainakin laitospuolen ihmisillä, koska suuri osa työpäivistä on käytännössä identtisiä)
      -Kopiot palkkatiedoista, joista käy ilmi, kuinka monta tuntia olet työssä ollut

      Nämä sitten tulevat jos huonosti käy bumerangina takaisin, mikäli jokin ei täsmää, jotain puuttuu, tai koulu ei pidä työpaikkaasi tarpeeksi alaan liittyvänä, jotta pisteitä myönnettäisiin. Jos käy hyvin, menee raporttisi läpi ja saat tarvitsemiasi opintopisteitä.

      Kyamkissa on vielä se mahdollisuus, että mikäli ei opiskelujensa aikana tosiaankaan saa kaavittua kokoon niitä 30 opintopistettä (ainakin käyttö&kunnossapidolla 60, muista mahdollisista poikkeavista en tiedä), niin koulu järjestää "tutkimustyötä", josta sitten saa niitä pisteitä.

    • projekti-insinööri

      Jos olet koululla työharjoittelussa sen 30op, voit olla varma ettet myöhemminkään saa muuta työpaikkaa kuin jotain "tutkimustyötä" koululla.

    • apajapaja

      Ainakin meille sanottiin että koulu tukee ja auttaa ensimmäisen paikan löytämisessä mutta sen jälkeen vastuu siirtyy enemmän ja enemmän opiskelijalle.

    • 19+15

      Opiskelen rakennustekniikkaa ja meillä kaikki hakevat harjoittelu-/kesätyöpaikan itse. Muutamat opettajat ovat lisäksi laittaneet sähköpostia yrityksistä jotka tarvitsevat kesäksi harjoittelijoita.
      Ei se harjoittelupaikan löytäminen ainakaan raksalla vaikeaa ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      160
      3489
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2735
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2120
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      80
      1583
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe