Hemmetti ! Olipa kallista.
Onko totta, että Veho ottaa HDI Picasson 60tkm:n huollosta 350EUR. Ko. huolto ei sisällä mitään erikoista vaan tavan tarkistukset ja öljynvaihdon.
Olisiko Oulun alueella halvempia vaihtoehtoja huoltopajalle ?
Citroenin huoltokustannukset
25
6934
Vastaukset
- Ensin
Miksi sä kirjotat et OLIPA KALLISTA ja et oo edes tehty tota huoltoa! Soita ja kysy sillä pääsee jo pitkälle!
- Köyhä
Hei kielioppispecialisti.
Aktin kalleus selvisi kysymällä.
Olisiko pitänyt laittaa, että onpahan kallista ? Vai on kallista ? Sano sinä.
- Maksaa
Voi se maksaa Vehossa 400 €:kin. On kuitenkin isompi huolto kuin esim. 20 tkm:n ja 40 tkm:n huollot.
- Köyhä
Esim. Nissanin huolto maksaa mallista riippumatta 100 - 150 EUR / 20 tkm.
MIKÄ Citikassa MAKSAA 3x enemmän ? - Kami
Köyhä kirjoitti:
Esim. Nissanin huolto maksaa mallista riippumatta 100 - 150 EUR / 20 tkm.
MIKÄ Citikassa MAKSAA 3x enemmän ?VEHO
- CitRane
Köyhä kirjoitti:
Esim. Nissanin huolto maksaa mallista riippumatta 100 - 150 EUR / 20 tkm.
MIKÄ Citikassa MAKSAA 3x enemmän ?Piti oikein käydä Autokeskuksen sivuilla katsomassa Almeran huoltohintoja. Mielestäni ne olivat aikoinaan sika kalliita.
Itse kun huollatan vähäisten kilometrien takia autoa kerran vuoteen, tulee Nissan Almeran halvimmaksi huoltokäynniksi hintaa 209 euroa. Siihen sisältyy kilometrihuolto (15 tai 20tkm) ja kerran vuoteen tehtävä vuosihuolto raitisilmasuodatin.
Lunttasin myös Picasson (1.6 bensakone) viime huollon hinnan, joka oli 191,21 euroa Veholla. Kyseessä oli 20tkm huolto.
60tkm huollon hinnaksi kertoivat minulle noin 400 euroa, sitä etukäteen tiedustellessani. Nissanissa tuo huolto on hieman halvempi 288 euroa. Tuossa taas mukana vuosihuolto ja raitisilmasuodatin.
Ei nuo ainakaan minulla tule Citronissa kolme kertaa kalliimiksi, kun kerran vuoteen huollatan auton. Toki Autokeskus ei varmaan ole niitä halvimpia huoltopaikkoja, mutta tulipahan verrattua Helsingin merkkihuoltojen hinnat. - Sitroään
Kami kirjoitti:
VEHO
ottakaa ensin selvää mitä ensinnäkin huoltoon kuuluu ja toiseksi eri merkkien huolto-ohjelmat ei yleensä ole mitenkään suoraan verrannollisia... jos ei o rahaa ni älkää ajako autoilla, bussilla / taksilla pääsee ja ei tarvi huolloista murehtia. tai toinen vaihtoehto : älkää rahattomat huoltako niitä mutta turha tulla sen jlk. kertomaan et ku tää merkki on ihan p*ska!
- penaiii
ja vie huoltoon. Hinta varmaankin pompsahtaa alaspäin tai sitten ei... ;)
- Pale
Ostan öljyt ja suodattimet harakiriliikkeestä, kaikki mitkä sieltä löytyy (öljy-, ilma-, sisäilma-, polttoainesuotimet) ja vaihdan ne itse huoltokirjan mukaan. Myös jarrunesteet, vaihteistoöljyt, ohjaustehostimen- ja jäähdytysnesteet vaihtelen n.2v välein.
20tkm välein ostan öljyt ja vaihdatan ne huoltoasemalla, jossa homma maksaa alle 20€. Huoltoasemalta saa leiman huoltokirjaan, jos/kun joku sitä on vailla. Jakohihnan vaihdatan valtuutetussa huoltoliikkeessä, niin työlle on takuu.
Auto on sitten 'täydellisellä huoltokirjalla' varustettu eteenpäin myytäessä, mutta todelliset huoltokulut on murto-osa Vehon valohoidosta.
- 2xsitikka
Kysäseppä tuolta Raahen suunnasta Suzuautosta, itse olen erittäin tyytyväinen ko.liikkeen palveluksiin. Eihän se sielläkään ilmasta ole, mutta ei ole tarvinnut valohoidosta maksaa.
Olen muuten sitä mieltä että määräaikaishuollot kannattaa teettää merkkiliikkeessä. - Heikki
Ei, vaan 450 euroa. Kannattais hiukan tutustua oman auton huolto-ohjelmaan, 60tkm vaihdetaan kaikki suodattimetkin.
- Garfield
Minä tiedän mikä siinä maksaa, ne käy koko auton sähköjärjestelmän läpi :)
- virtane
xantian 120 tkm huolto maksaa n.900 - 1000 €
- Kimo
virtane kirjoitti:
xantian 120 tkm huolto maksaa n.900 - 1000 €
Sen verran ne todellakin ottaa, jos vaihdattaa myös jousipallot varaajapallon...Ottavat aivan käsittämättömän hinnan jakohihnan ja varsinkin pallojen & hydrauliöljyjen vaihdoista...ihan niinkun ne olisivatten joitain maailman ihmeellisimpiä "Spesiaalitöitä"...heh...heh...
- Trax
Kimo kirjoitti:
Sen verran ne todellakin ottaa, jos vaihdattaa myös jousipallot varaajapallon...Ottavat aivan käsittämättömän hinnan jakohihnan ja varsinkin pallojen & hydrauliöljyjen vaihdoista...ihan niinkun ne olisivatten joitain maailman ihmeellisimpiä "Spesiaalitöitä"...heh...heh...
Nykyinen autoni (Xantia -99 1.8 16V) oli aikoinaan 120tkm huollossa käydessään saanut normaalin huollon ilman pallojen vaihtoa Veholan alaisessa liikkeessä. Kävin tuon huollon sisällön selvittämässä jälkikäteen, ja onneksi en ollut auton omistaja vielä tuolloin. Hintaa karvan alle 1000€ (tais olla 987,69€ tai jotain). Normaalin 100tkm huollon hintaa en nyt tarkkaan muista (tehty samassa liikkeessä), mutta tais olla jotain 300€ kieppeillä. En edes uskalla ajatella, mitä tuo 120tkm huolto olis maksanut lisättynä vielä pallojen vaihdolla. Eli kallista on, ja jos vain pystyy itse tekemään, tai luottaa naapurin reiskaan/serkkupoikaan, niin halvemmalla pääsee. Saattaa sitikka saada jopa paremman huollon kuin Veholassa. Mutta siis takuuaikana kuitenkin on parempi asioida merkkiliikkeessä, vaikka sitten siellä Veholassa...prkl!
- Eki
virtane kirjoitti:
xantian 120 tkm huolto maksaa n.900 - 1000 €
Törkeetä...
Xantian 120 tkm:n huolto Ei-Vehossa, mutta kuitenkin Citroën-korjaamossa, maksoi taannoin 241 € ilman jakohihnan (joka siis tulee vaihtaa bensiinimoottoreihin viimeistään 100 tkm:ssa huoltokirjan mahdollisesta myöhemmästä väittämästä riippumatta) ja LHM:n (huuhtelin ja vaihdoin itse syksyllä) vaihtoa. Vehossa kertoivat hinta-arvioksi 420 €.
100 tkm:n huolto, jossa muun huollon lisäksi vaihdettiin jakohihna, kiristin ja vesipumppu, maksoi samaisessa liikkeessä 465 €. Veholta en uskaltanut edes kysyä...
- TAO
Itse käytin (1,8 l) 120 tkm ISOssa huollossa yksityisellä = jakopäänhihna, tulpat, kaikki suodattimet, öljyt, vesuipumppu jne. eli juuri se lista mikä kuuluukin käydä läpi. Ja ai niin se huoltomittarin nollaus :o) (itse...).
Maksoi yhteen 394 €, Veholla huomattavasti enemmän. Veholla 60 tkm PIENEMPIhuolto oli noin 500 € (etujarrupalat noin 100 € hintaa nostavana, vaihdettiin muuten kysymättä...) - -99 1.8 16v
..huollatin Citroen-erikoiskorjaamossa (huoltaa vai sitikkaa) 60 000km huollon. Hinta oli 220,00 € ja työn jälki erinomaista.
Bye bye "merkkiliike"!- -99 1.8 16v
.., auto oli Xsara. ( ja Vain sanasta hukkui "n")
- CitRane
Tulee käytyä säännöllisesti Lahden suunnalla, joten kiinnostaa mikä liike on kyseessä.
- 2xsitikka
eikö sitikkaan keskittynyt huoltoliike ole juuri se "merkkiliike", huoltoasemat ja muut korjaamot on eri asia. Saatanpa olla väärässäkin.
- -99 1.8 16v
CitRane kirjoitti:
Tulee käytyä säännöllisesti Lahden suunnalla, joten kiinnostaa mikä liike on kyseessä.
..liike on Citikkakorjaamo Yli-Malmi Ky.
Uskallan oman kokemukseni mukaan suositella lämpimästi! - sitikkaseonmullakin
2xsitikka kirjoitti:
eikö sitikkaan keskittynyt huoltoliike ole juuri se "merkkiliike", huoltoasemat ja muut korjaamot on eri asia. Saatanpa olla väärässäkin.
Mielestäni merkkiliike on se, joka myy uusia sitikoita ja sillä verukkeella pitää huoltohintoja korkealla. Takuuaikana uusien autojen omistajat huollattavat autonsa yleensä kalliilla näissä liikkeissä. Sitikkaan keskittynyt huoltoliike voi olla ja yleensä onkin huomattavasti edullisempi vaihtoehto, eikä niitä yleensä sanota merkkiliikkeiksi vaan ainoastaan hyviksi korjaamoiksi:)
- gubbe
Xsara 1,6:n (1998) 100 tonnin huolto 670 €, ja jos olisi jouduttu vaihtamaan vesipumppu, niin 200-250 € lisää olisi pätkähtänyt. Että jatkossa taidan etsiä muun korjaamon...
- virtane
Löysin itsekkin "halvempia" huoltokorjaamoita mutta ne hinnat meni käsi kädessä sen kanssa mitä tehdään. 120 tkm huolto hintahaitariksi tuli 300-700 € riippuen siitä mitä asiakas tahtoo että autosta huolletaan. Mielestäni aika omituista huoltamista.Jakohihnan vaihto kuului myös noihin ylimääräisiin töihin,100tkm huollossa se on jäännyt tekemättä koska auto on huollettu juuri tuollaisella valohoitohuoltamolla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380