Kolmosen myynti kokoluokassaan on vähäinen. Onko vika autossa vai myyjissä vai eikö niitä saada Suomeen enempää?
Miksei 3 myy?
323
92590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oliskohan yhteydet Fordiin myyntiä tehokkaasti rajoittava tekijä???
Ford on Suomen kolmanneksi myydyin automerkki, joten miten sen liittäminen Mazdaan voi haitata Mazdan myyntiä, joka on jossain sijalla 8 (en tiedä ihan tarkkaa sijoitusta). Sitä paitsi uuden Mazda kutosen hyvä menestys esim. testeissä on kiistatta osittain sen tulosta, että Ford osti Mazdan. Kaikkein paras yhdistelmä olisi tietysti saatu, kun olisi yhdistetty Ford ja Toyota: hyvä ajettavuus ja luotettavuus, samassa paketissa.
kolmosta ei saada valmistettua niin paljon mitä menekkiä on, eli ei vika ole myyjissä/autossa vaan tehtaan kapasiteetti on alimitoitettu. sama kävi muuten aluksi kutosenkin kanssa, kunnes uusi muistaakseni kolmas kokoonpanolinja valmistui lisäämään kapasiteettia.
ford on omistanut osan mazdasta jo paljon ennen kutosta, joten kutosen menestyksellä ei ole ollut mitään muutosta foordin omistus osuudessa, eikä sillä ole suurinta päätäntä valtaa mazdan omassa organisaatiossa.
Minä en ainakaan koske Foordeihin pitkällä tikullakaan, ja sen takia koko Mazda-kuvio on ollut hyvin epäilyttävä ja epämiellyttävä.
Ainakin jossain vaiheessa tehdas ei kyennyt valmistamaan kolmosia niin paljoa kuin niitä myytiin, joten toimitusajat venyivät todella pitkiksi. Ehkä ihmiset eivät malta odottaa niin kauaa. En ole varma tämän hetkisestä tilanteesta, mutta näin oli ainakin keväällä.
Hyvä auto, mutta järjetön hinta...
Olen samaa mieltä. Hinta on turhan kova, joskin se riippuu vertailukohdasta. Verrattuna vaikkapa Golffiin, on hinta todella kilpailukykyinen. Taasen vaikkapa Corollaan verrattuna Kolmonen on liian kallis.
Oisko heikohko menestys luokkansa suurimman normikulutuksen syytä? Koeajoin auton ja tykkäsin pirusti, mutta esim. Lancerin normikulutus on 0,5 litraa pienempi, siis 1,6 bensakoneella. Periaatteesta en osta bensasyöppöä autoa.
Pitkät toimitusajat varmasti vaikuttavat asiaan.