Arvoituksellinen Juliet-vene torin rannassa

Tiedonjanoinen

Jokin aika sitten palstalla kysyttiin upeasta Juliet-veneestä torin laidalla. Jättipaatti ja kaunis kuin mikä. Omistajat jäivät arvoitukseksi. Ihmisiä lappasi rannassa ihastelemassa.

Vene on 147 jalkaa pitkä, arvoltaan n. USD$30 miljoonaa (kyllä) ja sen ostivat amerikkalaisen Rockport -nimisen vaatefirman perustajat Saul ja Bruce Katz kolme vuotta sitten. Vene on rekisteröity Englannin St Ivesiin. Se on Katzin perheen oma vene, jossa on kuuden hengen miehistö.

Rockport tuottaa vapaa-ajanvaatteita, purjehdusjalkineita, gorevaatteita ja muuta vastaavaa. Rockportin omistaa nykyään Reebok, eli rahat tuon upean veneen hankintaan on tulleet ainakin osittain yrityskaupoista.

Kuviakin löytyi:
http://www.coolabah.com/ausblog/mariearchives/2004_06_19_index.cfm

Toivottavasti muittenkin tiedonjano vähän lievittyi! Ja ei kun firmoja perustamaan, vielä eettisesti ja fiksusti niin hyvä tulee. Toivottavasti ei Rockportin Whitbread-kenkiäkään kymmenvuotiaat ompele.

7

1895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JJ69
      • Tiedonjanoinen

        Joku muu tietänee. Toivottavasti selviää!

        En nimittäin itse purjehdi, mutta sitähän ei vaadita etteikö niin kaunis vene tekisi vaikutusta.

        Entisenä analyytikkona ja ikuisena esteetikkona rakastan kaiken maailman arvoitusten selvittelyä. Tää taisi olla just sitä.


      • kyllä kyllä

        Tuli vastaan Kasnäsin kohdalla, kaveri väitti olen aivan uusi Svan mutta itse epäilin asiaa. Ajan itse moottoriveneellä ja seurasin venettä hetken matkaa ja olen samaa mieltä siitä kaverini kanssa että kyseessä oli aivan uusi vene/jahti olisiko ollut neitsyt matkalla? Rakennettu suomessa?


      • Rellu

        Swan 112


      • Tiedonjanoinen
        Rellu kirjoitti:

        Swan 112

        Täähän onkin herättänyt kiinnostusta, hyvä homma. Jäi mietityttämään millainen Swan on, siis se vastaus tohon kuva-arvoitukseen, ja sikäli kun löysin oikeaa tietoa, niin upealta se näyttää.

        http://www.nautica.it/superyacht/485/swan/112eng.htm

        Hyvää purjehduskauden jatkoa kaikille harrastajille, ehkä musta tulee joskus yksi teistä.
        -Krisse


      • Joakim

        Ko. vene oli ankkurissa Rosalan sisäpuolella (siis pääväylän vieressä) 9-10.7. välisen yön. Ovatko olleet siis koko kesän Suomessa?

        Nautorin sivut: http://www.nautorgroup.com/


      • balle

        Eikös tuo ole se Lundenin paatti, jonka kotisatama on Aurajoessa, siinä Sigynin vieressä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      81
      3117
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1271
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      162
      1163
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      829
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      815
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      783
    Aihe