Millainen kerroin on Filmi - Digikameran objektiiveissa

Polttoväli

Minulla on EOS 30 ja siinä on optiikka 28 - 105 mm. Tarkoitus on käyttää sitä myös EOS 600D rungossa ja todella siinä toimii hyvin. Nyt olisin tiedustellut, että mitä polttoväliä tuo 28 -105 mm vastaa digikamerassa.

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EF-S 10-22mm
    • ,:n nu**ija

      >mitä polttoväliä tuo 28 -105 mm vastaa digikamerassa

      Jos halutaan hiuksia halkoa, niin polttoväli 28–105 mm on tasan tarkkaan sama sekä filmi- että digikamerassa ja vielä riippumatta siitä, onko digikameran kenno täys- vai APS-C-kokoinen. Polttoväli on objektiivikohtainen ominaisuus, joka EI MUUTU kamerarungon kuvakoon myötä.

      Jos digikameran kenno on täyskokoinen ("full frame", FF), tuottaa objektiivi saman kuvakulman kuin 135-filmikamerassakin (jonka kuvakoko on 36 × 24 mm).

      APS-C-kokoisten digikameroiden kennokoot vaihtelevat hieman. Canon 600D:ssä kennon koko on 22,3 × 14,9 mm ja vastaava crop- eli rajauskerroin 1,6. Kamera "näkee" tuon 28–105 mm -objektiivin kautta saman kuvakulman kuin kinofilmikamera tai FF-digikamera näkisi 45–168 mm -objektiivilla.

      Canonin EOS-filmikameroihin ja FF-kennoisiin digikameroihin tarkoitetut EF-objektiivit käyvät hyvin APS-C-kennoisiin digikameroihin – tosin kapeamman kuvakulman tuottamin rajoituksin. Pikkukennoisten EF-S-lasit puolestaan eivät sovellu sellaisinaan täyskennoisiin digikameroihin eivätkä kinofilmikameroihin.

      • Polttoväli

        Kiitos vastaajille. Sitä ei tiedä näistä asioista kovinkaan paljon, että on joskus paikallaan päivittää tietoa. Ihan hyvä, että sain täydentäviä vastauksia. Kiitos


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      2004
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      101
      1762
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      83
      1591
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1434
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1132
    6. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      1063
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      1043
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1036
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      1026
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      983
    Aihe