Miten hillitä itsensä?

syyllinen

Hermostuin tänään 2-vuotiaalle pojalleni ja raivostuin niin että ihan hillittömästi karjuin ja löin häntä kaikin voimin monta kertaa sukkahousuilla (jotka sattui olemaan kädessäni).
Eihän se häneen varmaankaan fyysisesti sattunut, mutta kyllähän sen täytyy pelottavaa olla, kun äiti on niin hillittömän raivoissaan! En halua hänelle sellaista väkilvalta-kokemusta enää. Näin on kuitenkin käynyt jo kaksi kertaa aikaisemmin. Pelkään että jossain vaiheessa todella satutan häntä!
Rakastan pientä poikaani kuitenkin niiin yli kaiken! Hän on pieni ja avuton ja täysin minusta riippuvainen. Tunnen oloni niin kurjaksi ja häpeän! En olisi koskaan uskonut että minä olisin tällainen äiti.
Onko joku kokenut samaa ja osaisi antaa myötätuntoa ja ennen kaikkea osaatteko sanoa mitä tehdä kun pinna katkeaa, tai siis ennen sitä!!!

5

418

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhyhyh

      Oletko yksin lapsesi kanssa?

      Ota yhteyttä neuvolaan ja kerro tilanteesi, ehkä he voivat auttaa.
      Itseäni on helpottanut näissä turhautumistilanteissa, että olen lainannut kirjastosta lapsen ikäkauteen liittyviä oppaita, jolloin olen voinut etäyttää itseni raivosta.

      Olen itse totaali yh ja monesti tuntuu, että lapsi tahallaan ärsyttää. Ei ole pakotietä mihinkään, eikä pääse nollaamaan tunteitaan. Jokainen ärsytys siirtyy suoraan lapseen.
      Rakastan myös lastani paljon ja uskon, että hän on elämäni ihanin asia.

      Mielestäni ongelmasi on, että 2 v ei ymmärrä vielä mitään, joten sitten kun hänellä 4-vuotiaan uhmaikä, niin millä sitten lyöt?
      Lapsen käyttäytyminen (ainakin minun lapseni) vaatii jatkuvaa vuorovaikutusta ja mitä vanhemmaksi hän tulee, niin sitä enemmän hän alkaa kyseenalaistamaan jopa ihan yksinkertaisimpiakin asioita.

      Vanhemmuuden todellinen ongelma piilee siinä (varsinkin yh: n), että ainoastaan hänen on vastuu vuorovaikutussuhteesta jonka lapsen kanssa käy joka hetki. Lapsi ei ole vastuussa, hän ei siihen kykene.

      Joten raivoamisellasi on valitettavasti pahat jäljet. Kannattaa hankkia apua.
      Mielestäni olet loistava äiti, ainoa onegelma on vihankäsittely. Toivottavasti tämä yhteiskunta antaa apua sinulle.

      Jaksamista. Hienoa, että huomasit ongelman, rakastat lastasi paljon!
      Toivottavasti jaksat kertoa jos sait apua tai jos et.

    • syyllinen!

      En saaanut apua. Eilen minä kuritin lapseni pahasti.... Piiskasin verille, sossut tulivat ja veivät hänet pois. Murruin.... :'(

    • syyllinen

      Onpa harmillista että täällä jaksaa olla näitä asiattomia viestejä, kuten tuo yllä.

      Mutta kiitos sinulle yhyhyh!

      t. alkuperäinen kirjoittaja

      • hulda huoleton

        Susta on tehty lastensuojeluilmoitus! Se on ennenkaikkea lapsesi, mutta myös sinun parhaaksi!


    • Olet turhautunut

      Mene töihin ja vie lapsi perhepäivähoitoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1076
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe