Varaosien hinnat nousseet Veho kaupan takia?

papmkk

Pitääkö Peugeot varaosatiskillä kuulemani väite paikkaansa eli Vehon ostettua Peugeotin maahantuonnin varaosien hintoja on korotettu reippaasti?

Hakemani osan hinta oli ainakin noussut n. 90% vuodessa eli kohtuullinen korotus inflaatiokin huomioonottaen.

Toivottavasti olen väärässä sillä halvat huollot ja varaosat ovat olleet minulle yksi syy ostaa Peugeot.

3

348

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehdään tulosta

      Taitaa olla niin, että monen automerkin varaosien hinnat ovat viime aikoina nousseet Suomessa. Kun uusien autojen kauppa ei käy niin huollolla ja varaosilla pitää tehdä tulosta. Tällä ns. jälkimarkkinoinnilla on erittäin tärkeä ja suuri merkitys autokaupan tulokselle yleisestikin ottaen.
      Siksipä monet tilaavatkin varaosia netin välityksellä muualta Euroopasta. Siellä on enemmän kilpailua hinnoillakin.

      • Anonyymi

        Saksasta autodocilta olen itsekin tilaillut ja hyvin on toiminut. Tutkin tuossa tilaushistoriaani, niin huomasin, että 1 -2:n vuoden takaiset tilaukseni maksaisivat nyt noin 2 kertaa enemmän kuin aiemmin. Suurin ero oli auton takalyhdyssä, joka maksaa vuoden takaiseen nyt 3, 25 kertaa enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saksasta autodocilta olen itsekin tilaillut ja hyvin on toiminut. Tutkin tuossa tilaushistoriaani, niin huomasin, että 1 -2:n vuoden takaiset tilaukseni maksaisivat nyt noin 2 kertaa enemmän kuin aiemmin. Suurin ero oli auton takalyhdyssä, joka maksaa vuoden takaiseen nyt 3, 25 kertaa enemmän.

        Mikähän se sellainen auton takalyhty on, joka nyt maksaa 4,25 -kertaisesti sen kuin vuosi sitten? Ja joillakin on autoissaan kaaria, toisilla eri kirjainten muotoisia pilareita. Katollako ne pilarit törröttää vai missä? Ja on myös jotain segmenttejä. Missähän noita pääsisi näkemään, yhtään kun en ole vielä nähnyt 63 vuotta alalla olleena?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1392
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      895
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      815
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      737
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      602
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      591
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      567
    10. 48
      547
    Aihe