Lontoon hinnoista

one kysymys

Kun Lontoota sanotaan kalliiksi kaupungiksi, voiko sitä verrata Suomen hintatasoon ? Kuinka paljon esim. maksaa perusmättö pizza/hampurilainen,kalja,
merkkifarkut, merkkikengät, tai vaatteiden hinnat vaikkapa Portobellon markkinoilla ?

3

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LOT1

      Sehän riippuu euron ja punnan kurssista joka nyt on aika epäedullinen eurolle. Eipä noissa muutoin paljon eroja ole, olut jopa halvempaa kuin Suomessa. Portobellossa myydään lähinnä halpiskamaa.

    • 16+1

      PIkaruoka ja olut ovat halvempia Lontoossa kuin Suomessa. Muutenkaan Lontoo ei mielestäni ole niin kallis kuin väitetään - mielikuva tulee varmaankin tosi kalleista nähtävyyksistä (Madame Tussaud, London Eye esimerkiksi).
      Portobellosta en ole koskaan ostanut vaatteita, joitain koruja ja huiveja ainoastaan. Aika edullisia ovat, vaikka siellä hintaan tullee turistilisä.

      • 8+7

        olen ymmärtänyt että portobellossa olisi lauantaisin antiikkimarkkinat vai onko ne kuitenkin ihan vaan tavalliset markkinat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe