Onko kellään tietoa minkä tasoinen rikos on se että soittaa toiselle esiintyy poliisina ja utelee henkilökohtaisia arkaluontoisia tietoja käyttäen hyväksi toisen hyväuskoisuutta ja vahvaa humalatilaa ja uhkaamalla esim partion lähettämisellä kotiin jos ei suostu vastaamaan ym ym?
poliisina esiintyminen?
make
82208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyseessä on RL 16:9 §:ssä säädetty virkavallan anastus.
Rangaistuksena sakkoa tai enintään 6 kk vankeutta.
Asiaan saattaa liittyä muitakin rikoksia ja vilpillisyyttä.
Mikä on ollut motiivi? (pilailu ja häiriö vai jotain aivan muuta)
Humalaisen käymä keskustelu ja asian näyttö saattaa olla hankalaa.
Onko soittaja ja hänen numero edes tiedossa?
jokasella poliisilla on henkilö kohtainen virkamerkki numero jos et esitänyt jonkun poliisin oikeata lupanumeroa et näin ollen voi urkkia tietojakaan kenestäkään poliisikin saa tiedot sen henkilö kohtaisen koodi numeron esitetyään ja jos se hyväksytään oikealle mimelle siloin vasta olet tehnyt rikoksen käyttämällä poliisin valtuuksia,
entä jos käyttää esim. sinistä paitaa jossa lukee poliisi selässä?
Joo, rikos on nimeltään, poliisin virkapuvun aiheeton käyttö, PoliisiL 51 § 3:s momentti. Rangaistus on sakkorangaistus.
vahvasti humalaiselle...
Oletkohan ymmärtänyt asiaa lainkaan!!
Väärennetyillä virkamerekilläkin, ikävä kyllä toimitaa lähes viikottain.
Ei sitä saa esiintyä poliisina ei nenän edessä eikä varmaan puhelimessakaan, jos ei kerran ole poliisi. Niin no, kun varautuu rangaistus seurauksiin, niin siittä waan!
Juu mua neuvottiin tekemään rikosilmoitus kun mulle soitettiin poliisina. Seurasi siitä sitten jotain tai ei niin oppivatpa läksynsä.