Majoitus Prahassa

Miia

Tarkoitus lähteä Prahaan syyskuussa. Kysyisinkin teiltä ko kaupugissa matkanneilta hotelli/hostelli vinkkejä. Hakusessa on edullinen hotelli tai hostelli, oman kylpyhuoneen haluamme.
Kiitollisena otetaan vinkkejä vastaan.

6

884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :o)

      ..jossa asuimme itse oli n. 10 minuutin kävelymatkan päässä keskustasta sijaitseva pieni huoneistohotelli Sibelius. Hotelli oli vasta remontoitu ja huoneisto oli todella kaunis ja hyväkuntoinen. Ainoa puute hotellissa oli, ettei siellä saanut aamupalaa, mutta aamupalalle pääsi viereisen korttelin hotelliin. Eikä ollut erityisen kallis, hinta tosin on jo päässyt unohtumaan.

    • roope

      Katso sivulta

      http://www.prague-hotel.cz/index.php3?lang=en

      sivuilta löytyy majoitusvaihtoehtoja moneen lähtöön.
      Lisäksi muutakin hyödyllistä ja mahdollisesti tarpeelista esim. kuljetus lentokentältä hotelliin 550kc/suunta.

      Hyvä palvelu, olen itse ollut kahdesti Athosin järjestämässä majoituksessa lentokenttäkuljetukset. Kaikki toimi sovitusti ja hyvin, voin suositella muillekkin.

    • Johan

      Syyskuu taitaa olla vielä sesonkia, mutta jos uskallusta riittää niin buukkaa Prahan lentokentän hotellivaraamosta kun saavut. Itselläni on ollut loistava mäihä molemmilla kerroilla ja olen saanut keskustan hotelleista huoneen pilkkahintaan. Tosin viivyin vain pitkän viikonlopun. Työkaverini teki saman tempun ja oli saanut keskustasta kaksikerroksisen huoneiston todella edullisesti. Googlesta löytyy myös näppärästi yksityismajoitusta, mutta en välttämättä sitä suosittele. Onnea matkaan!

    • hotellit kalliita

      Praha on sitten hotellihinnoiltaan kallis kaupunki. Tuossa Euroopan kiertueella oli Prahassa tyytyminen yhden tähden hostelliin, kun emme halunneet ylittää sitä hintatasoa, jolla olimme esim. Saksan suurissa kaupungeissa saaneet edullisen hotellimajoituksen kaupunkien keskustoista.

      Tuo hostelli oli sivumennen Hotel Imperial, entinen luxushotelli, joka on rakennettu v. 1914 ja joka oli esitteen mukaan haluttu säilyttää alkuperäisessä asussaan ... Huoneet oli jo rähjäiset mutta alakerrassa oli upea kahvila - tosin aamiaisella saatu palvelukin oli vielä aito jäänne sosialismista - onneksi ainoan kerran koko Tsekin reissulla! (Meillä oli onneksi omat pullot mukana, kun henkilökuntaa ei pyynnöstä huolimatta kiinnostanut tuoda buffettiin juotavaa enää varttia vaille aamiaisajan loppua).

      Muut vaihtoehdot hotelleissa (kolme henkeä) olisivat Cedok-toimiston mukaan olleet pitkälti yli 100 euroa yöltä.

      Prahan metro toimii todella hyvin, joten netissä kannattaa etsiä edullista majoitusta muutaman kilsan päässä keskustasta.

      • pari

        olin prahassa opiskelijaasuntola-tyyppisessä majoituksessa. ei ollut aivan keskustassa, mutta metrolla pääsi liikkumaan kätevästi. ihan ok paikka. hinta oli muistaakseni n. 7 euroa/yö/hlö.


    • Ode

      Katsos tuosta yliopiston asuntoloita:
      http ://www.czech.cz/index.php?section=5&menu=42

      Kajetanka ja Komenskeho ovat ainakin sijainniltaan ja muutenkin ok. Myös hinta sopiva. Ainakin Komenskeholla aamiainen sisältyy hintaan.

      Mahdollisesti jompikumpi näistä kahdesta numerosta voisi auttaa paikan varaamisessa:

      420 224933825

      420 224931000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      142
      3886
    2. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2764
    3. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      68
      2731
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      86
      2520
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      34
      2383
    6. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      88
      1568
    7. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      106
      1539
    8. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      641
      1332
    9. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1275
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      165
      1187
    Aihe