Olen kiinnostunut lähtemään merelle töihin. Haluaisin kuitenkin selvittää ensin vähän suuntautumis vaihtoehtoja ja mahdollisuuksia koulutuksen jälkeen.
Kiinnostaisi tietää miten laivalla jakaantuu eri koulutuksien tarve. Millä koulutuksella on helpoin saada töitä jne.
Alla olevasta linkistä löytyy palkat tältä vuodelta. (suomalaisen lipun alla seilaavista aluksista?) Joten niistä kinastelu voi jatkua muissa topikeissa.
http://www.smu.fi/@Bin/2680949/UL_palkat 2012.pdf
Esimerkiksi kirvesmies saa 1671 e/kk. Jos kuitenkin olet töissä kuukauden töörnin ja sen jälkeen kuukauden lomalla, paljonko siitä jää käteen verojen jälkeen? Koko kahdelta kuukaudelta.
Merimiehen ammatista.
10
1726
Vastaukset
- matruusi painaa
Kun puosun alla parkaisin, mä siitä mieleni vaan karkaisin ja vielä pysyi
v.ttu mielessä. - vastikepäivä
1:1 vuorotelulla ansaitset työssä olo pävältä yhden (tai 0,8 mutta käytännössä päivä päivästä) "vapaapäivän", eli tuota 1671 palkkaa maksetaan myös vastikevapaan aikana, käteen jäävä osuus on kuitenkin liian pieni.
Kone puolella on "kohtullinen" työllisyys tilanne.
Harkitse kuitenkin vielä!! - koulutusvihje
Laivalle jos haluat töihin, kannattaa kouluttautua päällystön tehtäviin. Suomalaiselle miehistön jäsenille ei töitä löydy, koska filippiiniläiset vievät paikat.
- Pitää paikkansa
paitsi jos opiskelet sähkömieheksi. Filpparit ei tunnetusti siitä alasta tajua yhtään mitään ja suomalaisista sähkömiehistä kysyntää myös ulkomailla.
- werty
Tosta linkistä löytyy jotain osviittaa ainakin miehistöpuolen ammateista. http://www.smu.fi/merimiesammatit/
SMU sivuilta löytyy muutakin oleellista tietoa.
Päälystö hommista varmaankin löytyy tietoa www.seacommand.fi/ ja www.konepaallystoliitto.fi/
Yhtä kaikki miehistön puolelta joudut kuitenkin aloittamaan hommat, ei siis heti kannata unelmoida merikapteenin urasta. - Bonis
Merimiehen ammatti on suomessa katoavaa kansanperinnettä....
- Jään eläkkeelle pian
Näin se valitettavasti on. Varustamot ovat tehneet parhaansa, Finnlines etupäässä, että Suomalainen merimies häviää laivoista.
Tämä on lopputulos Laageroosin Antin visioista, josta hommasi aikanaan merenkulkuneuvoksen tittelin itselleen.
Jos ei ole Suomalaista miehistöä, niin ei ole Suomalaista päällystöäkään, koska kaikki aloittavat miehistöstä merimiesuran. - Tanskan malliin
Jään eläkkeelle pian kirjoitti:
Näin se valitettavasti on. Varustamot ovat tehneet parhaansa, Finnlines etupäässä, että Suomalainen merimies häviää laivoista.
Tämä on lopputulos Laageroosin Antin visioista, josta hommasi aikanaan merenkulkuneuvoksen tittelin itselleen.
Jos ei ole Suomalaista miehistöä, niin ei ole Suomalaista päällystöäkään, koska kaikki aloittavat miehistöstä merimiesuran.Tanskassa on mennyt kehitys jo siihen pisteeseen, että tanskan lipun alla purjehtivasta laivasta ei välttämättä löydy ainuttakaan tanskalaista, ei miehistöstä eikä päällystöstä. Tätä kohti kuljetaan Suomessakin. Toki Tanskann lipun alla on moninkertainen määrä laivoja Suomeen verrattuna.
- exreparacion
Noi peruspalkat ovat unionin neuvottelemia palkkoja. Esim sopimuspalkat jota iso suomalainen öljyyhtiö maksaa ovat huomattavasti korkeenpia. Olen sieltä eläkkeellä korjausmiehen ammatista ja käteenjäävä eläke on 1600€
- Anonyymi
Mites jäänmurtajilla? 20/10 vuoro, työt talvella. Muutoin lomaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293902Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283590Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52302- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181618Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j144963Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101939Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79865- 86781