Katsokaa tätä kuvaajaa ja naurakaa nykyisille asuntojen hinnoille. http://stat.fi/til/ktkk/2012/09/ktkk_2012_09_2012-11-15_tie_001_fi_002.gif
Tilastokeskus: Suomen talous kääntynyt syöksyyn.
haahhhahahahahhhahah
17145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Miten muuli saattoi kuvitella, ettei hinnat romahda? Tästä tulee kunnon lama kuulkaa.
voisiko nyt laittaa kuvaajan hintojen romahduksesta ennen kuin huutelee moista soopaa? lokakuussa hinnat olivat nouseet 7,6% vuodentakaisesta.
Pistä nyt jotain mistä näkee tämän asuntojen hinnan rommauksen.
Vai onko suurikin hätä kun olet odotellut jo 12 vuotta romelia ja maksanut tuona aikana yhden asunnon vuokrina. Ajattele, voisit olla jo omassa velattomassa jos olisit tehnyt kuten minä ja ennakkoluulottomasti ostanut ajoissa.
:)
Kyllä, LAMAhan se.
Nyt jatketaan siitä, mihin 2008 jäätiin, tosin 100 mrd euroa "rikkaampana":
www.velkakello.fi
Miljonäärit luotiin teitä ....
miten se jatkuikaan, kuka muistaa?
Omistusasuja on hykerrellyt asuntojen hinnoille jo pidemmän aikaa. Kerran se kirpaisee ja kauan sitä maksaa, mutta jokaisen meistä on asuttava jossain.
No mutta tyhjännauraja oli löytänyt kuvaajan, joka tosin ei kuvaa asuntojen hintoja, vaan kokonaistuotantoa.
Mutta odottele rauhassa, Luki sanoi, että kyllä rommaa.
eniten väärässä ollut pölhömuuli tuli kieltämään asioita.
Tuhnu yrittää epätoivoisesti selittää tilastokeskuksen uutisen niin, että tuhnuilluusio lamaan syöksyvästä Suomesta ei sorru.
Todellisessa aikuisten maailmassa oikeat asiantuntijat kommentoivat asiaa näin:
Suomi vältti täpärästi taantuman
- Talous supistui huhti-kesäkuussa, mutta seuraavalla neljänneksellä päästiin erittäin loivaan kasvuun.
Hyvä juttu.
e vain. Kaikki menee.
Wow, tuhnu on oppinut sivistyssanan, mutta tottakai käyttää sitä väärin.
Denial tarkoittaa tosiasioiden kieltämistä, esimerkiksi sitä, että tuhnu kieltäytyy ymmärtämästä, kuinka kalliiksi hänen vuodesta 2002 jatkunut rommin odottelu on tullut.
Se, että muuli ei usko tunhun satunnaisiin nettilinkkeihin ja "se nyt on vaan niin"-argumentaatioon perustuvaa "rommi on ihan kohta nyt" jankutusta, ei ole denial vaan normaalia tervettä järkeä.
Mutta kun nämä 2003 myyty, nyt odotellaan puhuu meille muuleille denialista, en tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.
Ai niin, ennustus, kuten Luki sanoo, uskokaa koska minä tiedän:
Talouskasvu lienee vaisua vielä ensi vuonnakin, asuntojen ja vuokrien hinnat nousevat vähintään elinkustannusindeksin verran.
http://stat.fi/til/ktkk/2012/09/ktkk_2012_09_2012-11-15_tie_001_fi_001.gif
Tuskin elämä maapallolla loppuu tähänkään lamaan.
Yksi asia on varma. Vaikka asuntojen hinnat tulisivat alas, niin siitä huolimatta vuokrat pysyvät ylhäällä. Niiden laskua ei ikävä kyllä ole näkyvillä. Perusteluni on se, että nyt jo vuokrataan liian halvalla, kuluihin nähden.
etenkin ikuiseen nousuun uskoneiden kannalta.
Joo. Mutta millä sä luulet että tämä välttämätön hallinto, järjestys ja puolustusvoimat ja sosiaaliavustukset ja ne kaupungin asunnotkin kustannetaan kun verotulot hiipuvat realitalouden taantuessa. Tietenkin voidaan edelleen kiristää vaikka juuri asuntojen ja asumisen verotusta, mutta kun se heittää väkeä yhä enemmän sossun luukulle niin ei sitäkään kautta ole mitään lisää otettavissa. Setelipainoihin viime kädessä tullaan turvautumaan koko euroalueen tasollakin, se on kuitenkin se kaikkein vähiten ikävä niistä muista vaihtoehdoista.
Turha on olla vahingoniloinen jossain itse halveksimassaan kaupungin neukkuhomepaskaläävässä. Kun oikeasti joutuisit pakkasessa hakemaan itsellesi majoitusta niin voisit oppia arvostamaan sitä nykyistä paskaläävääksikin kutsumaasi asuntoa.
Luki pitää kiinni myrskystään: 2013 se tulee.
-maailman osakemarkkinat tekevät rajun korjausliikeen alaspäin ensi vuonna.
Eliisan osaketta olen seuraillut, mutta ei ole tullut sitä ostettua vaikka vähän sitä piti ottaa. Tosin ei kyllä paljon minulla pörssiin nyt varaakaan olisi.
Se Kreikan tilanne kun tuli 2010 oiken vahvasti niin alkoi Eliisa laskea, mutta se sitten nousi siitä 2011 alkuun, ja sellaisella keskimäärin 16,65€ möin silloin kaikki Elisani pois. Nyt näkyy päättyneen 16,17€ Elisan myynti ja osto on sitten jotain 16,10€
Kyllä se pörssikin nyt mietteliääksi pistää tässä tilanteessa. Onneksi ei ole nyt tarpeenkaan miettiä niin paljon sijoituksia, näillä mennään mitä on tehty toistaiseksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10826527
Alkaa pelottaa.