Olen 55 vuotias nainen ja alapääni haiseen etikalle/makealle. Olen kärsinyt tästä vaivasta 10 vuotta. Gynegoli ei tiedä mistä se voisi johtua, mutta antoi Novefem emätinpuikkoja, joita laitetaan 2 kertaa viikossa. Ko. tuotteesta ei ole mitään tehoa. Hän kyllä haisti tuoksun, muttei osannut sanoa, mistä se voisi johtua. vaihdevuodet tulivat ja menivät. Vaiva on ollut jo ennen ja jälkeen vaidevuosien. Vaidan alusvaatteeni joka päivä ja pesen itseni 2 kertaa päivässä. vuotoa ei ole eikä hiivaakaan. Mieheni sanoo että haisen, joten haju tuntuu muidenkin nenään eikä pelkästään omaani. Kiusallinen vaiva, josta haluaisin vihdoinkin eroon. Onko teillä kanssasisarilla vastaavia kokemuksia ja miten sitä on hoidettu?
Miksi haisen?
annemarianne55
3181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei. Olen 44 v. ja ei pitäisi olla vaihdevuosia... Haisen minäkin juuri kertomallesi. Etikkaahan se haju muistuttaa.
Enkä takuulla sille haissut vielä puoli vuotta sitten. Minuakin kiinnostaisi, mistä johtuu, mikä avuksi.
oliskohan sillä mitään yhteyttä siihen, että vaihdevuosien kieppeillä emättimen limakalvoissa tapahtuu muutoksia, kun hormonitoiminta muuttuu.
nuoretkin kärsivät tästä vaivasta-älkää peskö saippuilla alapäitänne ,ellei erikseen intiimipesuun tarkoitettu n kerran päivässä.vedellä huuhtelu siten .papa koe olisi suotavaa,emätintulehdus ym vaivat näkyvät ja saa kuurin