850 akku purkautuu yön aikana - vian etsintä???

Laturi toimii ok ja ajossa ei mitään ongelmia. Lähtee käyntiin hyvin muutaman tunninkin päästä..
Mutta pitempään, esim. yön yli seisottuaan, purkaa akusta virrat johonkin mystisesti. Vika alkoi varoittamatta ykskaks yllättäin eräänä aamuna.
Sisävalot, hanskalokeron ja takaluukun valo eivät jää päälle. Ampeerimittarillakin koitin mittailla, mutta en ole mikään ekspertti, joten hyvät neuvot ovat tervetulleita.
Onko vastaavia kokemuksia ja miten on vika löytynyt?
Ei viitsisi moisen takia heti korjaamollakaan lähteä käyttämään.
Hyviä neuvoja otetaan kiitollisuudella vastaan :)

13

4014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Tuossa tuon purkuvirran mittaus ohje.
      Maapiuha akusta pois ja mitataan virrankulutus mittarilla akunnavasta ja maajohdon kengästä mitä näyttää.Milliampeereja normi kulutus se ei akkua tyhjennä

      Mittaa se purkuvirta nappaa sulake(ole järjetelmällinen ja sulakekotelo) pois paikoltaa jos se ei vaikutaa sulake takaisin,mene toiseen kun se vuotovirtaa loppuu on siinä sulakeen takana vuoto.

      Sehän voi aiheuttaa laturi jos siellä on sanomista mutta kerro miten kävi

      • Mittarin mukaan vuotovirtaa ei ole ja laturikin toimii ok..? Voisko jokin esim virtalukossa aiheuttaa moista? Tässä on vähän hölmönä kun ei ole moista enne eteen sattunut.
        Korjaaminen ei olis ongelma kun vaan tietäis missä vika piilee..


    • helpointa aloittaa

      halvin konsti on aloittaa ottamalla akun kaapeli irti yöksi niin selviää pitääkö akku virtaa

    • volvo_puranen

      Kuten tuossa sanottiin niin testaa akku jos yli yön seisonut akku piuhat kiinni jos virtaa11.8 akku vaihtoon ja 12.7v akku on hyvä.Paljon autollaa ajettu ja kuinka vanha akku kyseessä.Monesti kun akku vanhenee se menettää tuon tehonsa aikaa nopiaan

      • Tuokin tuli testattua - ei auta ei..


      • onninpyora kirjoitti:

        Tuokin tuli testattua - ei auta ei..

        -95 mallin farkku 2,0i ja 176000 ajettu.


    • volvo_puranen

      Tuota jos auto seisoo yli yön paljon se akun jännite oiken on.Jos akussa on potkua kyllä se käyntiin lähtee jos startti ja ne akunjohdot myöskin se maadoitujohto joka menee koriin on kunnossa.

      • Koitin muutamaan otteeseenkin kahdella lähes uudella akulla. Laitoin kiinni ja näytti siinä vaiheessa 13,20 Volttia suunnilleen. Aamulla oli alle 8,5 V. Olivat kiinni sen reilut 13 tuntia. Täytyy noi kaapelit vielä tosiaan käydä läpi. Hassuinta vaan toi kun ei mittarin mukaan mitään sähkövuotoja näyttäis olevan ja silti vaan virrat johonkin katoaa? Kaapelit irrallaan akku on täydessä iskussa aamullakin ja auto pelaa ok. Mystistä meikäläisen järjelle. Oisko jotain hyppysähköä tms :))


    • Ettei "vuotais" startin kautta, sekin mahdollista. Kannattaa tarkistaa.

      • stellapolaris69

        Useimmissa, ellei kaikissa, 850 Volvoissa on puhallin, joka antaa ilmaa moottorille kylmäkäynnistyksen aikana. Tämä puhallin ei ole minkään sulakkeen takana. Omassa Volvossani kyseinen puhallin oli jumittunut, ja kulutti noin amppeerin virtaa yötä päivää. Vasemman etupyörän edessa, auton alta katsottuna, on kolme liitintä. Yksi näistä vie puhaltimelle. Irrottamalla selviää onko tässä vuodon aiheuttaja. Kojelaudassa syttyy silloin lambda-valo, ellei ole jo aikaisemmin syttynyt. Uusi puhallinpaketti maksaa noin 600 Euroa (ellei jaksa katsella lambda-valoa).


    • Moikka vaan kaikille olen saman asian kanssa vaikeuksissa eli akku yksinkertaisesti tyhjenee yön aikana ei kokonaan mutta niin että auto ei todellakaan lähde käyntiin ja nyt se on tehnyt sen parikolme kertaa peräkkäin olisko jollain tosiaan sellaistatietoa että vika löytyisi et ei aina tarttis akunkenkää irrottaa pois paikoiltaan olen avuton.

      • Siis auton malli on volvo 850 T5 95v.


      • Anonyymi
        tietoavailla kirjoitti:

        Siis auton malli on volvo 850 T5 95v.

        Tuliko lopulta ratkaisua?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kohunäyttelijä Aku Hirviniemi täyttää tänään pyöreät 40 vuotta. Onnea kaikesta huolimatta!

      Näyttelijä, juontaja Hirviniemi on ollut otsikoissa ja hänen keikkojaan sekä tuotantojaan on peruttu julkisuuteen nousse
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      3396
    2. Miten sinä juhlistat Suomen itsenäisyyttä 6.12. - Onko millaisia perinteitä?

      Itsenäisyyspäivä on näinä aikoina entistä tärkeämpi osa suomalaisuutta ja merkittävä juhlan aihe meistä monelle. Miten s
      Maailman menoa
      392
      1843
    3. Kiitos että olet

      Tiedän, että sinä olet ja ajattelet minua välillä. Se tuo minulle voimaa, et tiedäkään miten paljon. Vaikka meistä ei tu
      Ikävä
      44
      869
    4. Sinä siellä

      Kerro vielä oliko se aitoa rakkautta ja olet päässyt eteenpäin
      Ikävä
      101
      781
    5. Eläköönhuuto veteraaneillemme!

      Huomenna 6.12. valtiojohto kutsuvieraidensa kera juhlii jotain olematonta - itsenäisyyttämme, jota ei enää ole! Tuon ol
      Maailman menoa
      289
      773
    6. Ei sydäntään voi pettää loputtomiin

      Vielä me toisemme löydetään.
      Ikävä
      59
      764
    7. Laita tähän ketjuun jokin tunniste teistä mistä hän voisi sinut

      tunnistaa. Jokin teidän kahden välillä tapahtuneesta tai mistä olette kahden kesken keskustelleet. Älkää laittako nimiä
      Ikävä
      21
      756
    8. Sofia & Stefan

      Kas kummaa, yhtäaikaa Dubaissa? Pääsikö Sofia pitkästä aikaa Dubain kotiin? 😂 Instaan muistettu laittaa kuva "vesi ton
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      743
    9. Muistan kuinka isovanhemmat kertoivat teinipoikia VIEDYN VÄKISIN kodeistaan SOTAAN

      Suomen sotien aikaan erittäin nuoria teinipoikia vietiin väkisin kodeistaan ja lähetetiin sotimaan. Meinaatteko ettei t
      Maailman menoa
      247
      685
    10. Nainen, joudutko muuttamaan pois vuokseni

      Koska koko ajan olet vaarassa törmätä minuun ja se on tosi kiusallinen ja vaivaannuttava tilanne sinulle. Miten olla koh
      Ikävä
      75
      685
    Aihe