Koulujen sulkeminen

Jämppäläinen vielä

Tänpäivän Kankaanpäänseudussa ilmeisesti joku päättä puolusteli "ettei ole päättäjien vika jos kylällä ei ole lapsia". No juu kenekäs vika se sitten on?
Päättäjät on niitä jotka luo edellytykset ihmisille asua kunnassa! Ja jos edellytyksiä ei ole ei ole asukkaitakaan! Jämijärvellä on peiliin katsomisen paikka, päättäjistä iso osa on peruosalaisia joilla on joka kuukausi toimeentulo turvattu Kelalta Huom: ei siis persuja!
Päätöksiä tehdään perusosalaisen näkökulmasta ja silloin jalan alle jää nuoret ja niiden näkökulma.
Helppoa on päättäjänä tehdä päätöksiä jos itse on turvannut toimeentulon eläkkeellä ja omaa jälkikasvua ei ole tai ei ainakaan kunnassa asu, otetaan velkaa tai nostetaan veroja terveys ja sos.palveluiden ylläpitämiseen. Sitä en ehdi maksamaan eikä muista tarvi murehtia.
Uusia asuntoja ja tontteja ei tarvita, kaavotettuna on ollut alueita pitkät ajat mutta ilmeisesti maanvuokraajan äänet vaalissa ovat tärkeänpiä kuin mahdolliset uudet asukkaat jotka tontille rakentaisivat, ne kuitenkin äänestäis ehkä muita ja mihinkäs niitä tarvittaisiin kun ei ole työpaikkoja.
No tällä ajattelutavalla on selvä tie asukkaat vähenee ja palvelut karsiintuu....
Siihen ei auta syyttäminen "kyläläisiä" eikös ne päättäjätkin kuitenkin oo kyläläisiä?

2

267

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jämpänpämpänpämppä

      Kyläläisten vika kun eivät ole lopettaneet kyläkouluja, jotka olisi pitänyt ajaa alas jo 10 vuotta sitten, nyt se tehdään pakon edessä kun rahaa on uhrattu kyläkoulujen ylläpitoon ja kunnostukseen. Keskuskoulun on annettu rapistua ja on huonossa kunnossa tarvitsee täydellisen perusremontin alkaa tekniikka olla käyttöikänsä loppupäässä. Alaluokille olisi kyllä löytynyt tarvittaessa tyhjää tilaa keskustasta, nyt pidetään vielä väkisin Tykköön koulua auki. Tulevaisuudessa yläkoululaiset kuskataan Kankaanpäähän ja keskuskoulua rempataan sen verta että saadaan alaluokat vielä pitää Jämijärvellä

    • Jämppäläinen vielä

      Tekniikalla ja koulurakennuksella ei saada opetuksen tasoa nostettua. Hälyyttävää on kuulla vuosi vuoden jälkeen kun Jämijärveläisiä menee lukioon niin ovat muita jäljessä! Tosi on se että kun kuntaliitos tulee ei Jämijärvelle jää kuin ala aste. Vaikka nytkin sivukylät ei oppilaskatoa kärsineet vaan se surullisen kuuluisa keskuskoulu. Joten onkohan päättäjät sittenkin tehneet jotain pieleen kun ei keskustassa väkeä joilla olisi lapsia? Miksi tonttipolitiikka Jämijärvellä on ollut mitä on ?
      Joku populisti voi muuta väittää mutta miettikääpä kannattako alle20 oppilaan ikäluokkaa siis noin 50 oppilasta varten pitää moista opettajakuntaa, ei ainakaan kun päätös ei ole omissa käsissä. Tykköön koulun aukipito johtuu ilmeisesti siitä että kirkolla ei ole eskari tiloja ja pelkän eskarin pitämisen vuoksi koulukiinteistön ylläpito olisi kallista. Taitaa silti Tykkööläiset olla ainoita sivukylistä jotka on varautuneet koulun loppumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      100
      687
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      588
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe