Tänpäivän Kankaanpäänseudussa ilmeisesti joku päättä puolusteli "ettei ole päättäjien vika jos kylällä ei ole lapsia". No juu kenekäs vika se sitten on?
Päättäjät on niitä jotka luo edellytykset ihmisille asua kunnassa! Ja jos edellytyksiä ei ole ei ole asukkaitakaan! Jämijärvellä on peiliin katsomisen paikka, päättäjistä iso osa on peruosalaisia joilla on joka kuukausi toimeentulo turvattu Kelalta Huom: ei siis persuja!
Päätöksiä tehdään perusosalaisen näkökulmasta ja silloin jalan alle jää nuoret ja niiden näkökulma.
Helppoa on päättäjänä tehdä päätöksiä jos itse on turvannut toimeentulon eläkkeellä ja omaa jälkikasvua ei ole tai ei ainakaan kunnassa asu, otetaan velkaa tai nostetaan veroja terveys ja sos.palveluiden ylläpitämiseen. Sitä en ehdi maksamaan eikä muista tarvi murehtia.
Uusia asuntoja ja tontteja ei tarvita, kaavotettuna on ollut alueita pitkät ajat mutta ilmeisesti maanvuokraajan äänet vaalissa ovat tärkeänpiä kuin mahdolliset uudet asukkaat jotka tontille rakentaisivat, ne kuitenkin äänestäis ehkä muita ja mihinkäs niitä tarvittaisiin kun ei ole työpaikkoja.
No tällä ajattelutavalla on selvä tie asukkaat vähenee ja palvelut karsiintuu....
Siihen ei auta syyttäminen "kyläläisiä" eikös ne päättäjätkin kuitenkin oo kyläläisiä?
Koulujen sulkeminen
2
214
Vastaukset
- Jämpänpämpänpämppä
Kyläläisten vika kun eivät ole lopettaneet kyläkouluja, jotka olisi pitänyt ajaa alas jo 10 vuotta sitten, nyt se tehdään pakon edessä kun rahaa on uhrattu kyläkoulujen ylläpitoon ja kunnostukseen. Keskuskoulun on annettu rapistua ja on huonossa kunnossa tarvitsee täydellisen perusremontin alkaa tekniikka olla käyttöikänsä loppupäässä. Alaluokille olisi kyllä löytynyt tarvittaessa tyhjää tilaa keskustasta, nyt pidetään vielä väkisin Tykköön koulua auki. Tulevaisuudessa yläkoululaiset kuskataan Kankaanpäähän ja keskuskoulua rempataan sen verta että saadaan alaluokat vielä pitää Jämijärvellä
- Jämppäläinen vielä
Tekniikalla ja koulurakennuksella ei saada opetuksen tasoa nostettua. Hälyyttävää on kuulla vuosi vuoden jälkeen kun Jämijärveläisiä menee lukioon niin ovat muita jäljessä! Tosi on se että kun kuntaliitos tulee ei Jämijärvelle jää kuin ala aste. Vaikka nytkin sivukylät ei oppilaskatoa kärsineet vaan se surullisen kuuluisa keskuskoulu. Joten onkohan päättäjät sittenkin tehneet jotain pieleen kun ei keskustassa väkeä joilla olisi lapsia? Miksi tonttipolitiikka Jämijärvellä on ollut mitä on ?
Joku populisti voi muuta väittää mutta miettikääpä kannattako alle20 oppilaan ikäluokkaa siis noin 50 oppilasta varten pitää moista opettajakuntaa, ei ainakaan kun päätös ei ole omissa käsissä. Tykköön koulun aukipito johtuu ilmeisesti siitä että kirkolla ei ole eskari tiloja ja pelkän eskarin pitämisen vuoksi koulukiinteistön ylläpito olisi kallista. Taitaa silti Tykkööläiset olla ainoita sivukylistä jotka on varautuneet koulun loppumiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774472Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112423- 1721595
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431486- 1241360
- 1191270
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721189Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81176- 661115
- 35966