http://fi.wikipedia.org/wiki/Rendleshamin_ufotapaus
Tositapahtumaa. Erittäin merkittävä tapahtumatodiste lukuisine silminnäkijöineen. Pari henkilöä oli myös koskettanut vierasta alusta.
Tositapahtumaa. Erittäin merkittävä tapahtumatodiste lukuisine silminnäkijöineen. Pari henkilöä oli myös koskettanut vierasta alusta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo, tuostahan on ollut TV:ssä ohjelma tai useitakin, joissa tapahtumista kerrotaan
seikkaperäisesti ja näitä sotilashenkilöitä haastatellaan. Minustakin nämä miehet
onnistuvat näyttämään jopa järkyttyneen hämmentyneiltä näkemästään.
Mutta kuinka ollakkaan, kuvia ja filmejä ei tainnut säilyä esitettäväksi - taaskaan?!
Joko niistä ei tullut tallenteita (?) tai ne takavarikoitiin (mukamas?) - en muista?
Minusta tuntuu, että kun tämäkin juttu selviää samaan sarjaan kuuluvaksi Roswell
tapauksen kanssa niin sitten ollaan kyllä jo viisaampia - ainakin pitäisi heh hehhe?!
Onko kekekki-pösilö taas juovuksissa kirjoittanut jotakin joka on itsensäkin mielestä idioottimaista eikä pelkästään kaikkien muiden?
Mene nyt ihan oikeesti töihin ja hanki elämä. On järkyttävää lukea katkeran sairaseläkeläisen puoliuskonnollisia saarnoja päivästä toiseen...
Tapaus on, kuten mainittukin on, yksi parhaiten dokumentoiduista ja todistetuista ufokontakteista. Kiistaton tapaus ja sitä ei muuta skepopiipertäjien uikutus.
Tapauksesta ei ole yhtään konkreettista todistetta. Kameran eteen kykenee kuka tahansa järjestämään hämmentyneen näköisiä ihmisiä. Ja se on muka todiste... Voi että teitä hörhöjä ja lapsenmieliänne.
Konkreettinen todistaja on muiden ohella Mr Halt. Ja nyt takaisin raamattupiiriin ettei jää kuulematta jokin lupsakka siteeraus!
Tjaahas,nyt alkoi taas se normaali kiertokulku.
Eli ensin vaahdotaan vaikkapa Itämeren ufosta,sitten Hessdalenin luonnonilmiöistä ja muka "varmoista todisteista" siitä,että ne luonnonilmiöt ovat ufoja ja sitten nostetaan esille vaikkapa Denverin "ufo" ja niin edelleen.
Sitten kun todetaan se,ettei kaikki olekaan itsestään selvää koska eriäviä mielipiteitä tulee esille,nostetaan esille tämä jo loppuun kaluttu Rendelshamin "ufotapaus".
Eli tapaus josta ufofriikit ovat itse luoneet uuden urbaanin legendan ufotarustoihin sillä ikiaikaisella ufouskisten käyttämällä skenaarioiden täydentämisen tyylillä.
Tämä tyylihän on sellainen,että vaikka virallinen tutkimus on tuonut esille täysin normaalin selityksen vaikkapa Rendelshamin tapauksen suhteen,niin todelliset
ufofriikit täydentävät tutkimustuloksia omilla,vääristellyillä tulkinnoillaan.
Eli tulkinnoilla ja skenaarioilla joilla he saavat lähes mistä tahansa normaalista
ilmiöstä niin halutessaan edes jonkinlaisen ufo-tapauksen aikaan.
Seuraava vaihehan sitten on se perinteinen:Jaahas,joku päivystävä skeptikko on taas tullut palstalle ja alkanut taas piipertämään sitä ja sitä.
Tosi ufofriikkihän aina lisää näihin skepokommentteihinsa myös muita sellaisia ilmaisuja mitä sivistyneet ihmiset eivät käytä.
Siinä missä eräät ääriuskonnolliset marginaaliryhmät käyttävät taivaan valloista eri
mieltä olevista nimitystä ateisti (joka viimeisellä tuomiolla heitetään tuliseen järveen,Molskis!),niin todellliset ufouskikset käyttävät eri mieltä olevista nimitystä
skeptikko.
Tämä todellisten ufouskisten käyttämä sana skeptikko alkaa olemaan jo aika kulunut ilmaisu,joten miten olisi jos ufouskikset korvaisivat sen vaikka ilmaisulla
ufoteisti?
Ai niin,mitäpä mieltä te todelliset ufouskikset olette siitä,että heitetäänkö myös
skeptikot eli ufoteistit tuliseen järveen sitten kun se toivomanne Et-poppoiden
yhteydenotto on tapahtunut?
No,oli miten oli mutta minun puolestani todelliset ufofriikit ja uskiset voivat edelleenkin jatkaa sitä eätoivoista piiperrystään ja uikutustaan.
"Sutton Hoo on Itä-Anglian muinaisten anglosaksisten pakanakuninkaiden hautapaikka, jossa on tehty merkittäviä arkeologisia löytöjä."
Ahaa. Jotain pakanallista meneillään alueella? Mystiset druidien metsät...keijukaiset ja metsänpeikot juoksoo... Alueen ilmapiiri suosii ufojen ilmestymisiä?