Hei!!
Siis minkä ikäisenä pitää kuvata lonkat ja kuinka usein ja paljonko se maksaa????? Ja sama asia madoituksesta????? Paljonko pitäis rahaa kerätä Jos koiran hintaa ei otettais mukaan??? Tiedän että rahan kulutus on vast edessä mutta kuitenkin??? Pitääkö koiralla olla aina puremista lattialla????
Kiitos jos vastaatte=)
Siis minkä ikäisenä pitää kuvata lonkat ja kuinka usein ja paljonko se maksaa????? Ja sama asia madoituksesta????? Paljonko pitäis rahaa kerätä Jos koiran hintaa ei otettais mukaan??? Tiedän että rahan kulutus on vast edessä mutta kuitenkin??? Pitääkö koiralla olla aina puremista lattialla????
Kiitos jos vastaatte=)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Välikuvat 6 kk ikäiselle pennulle, lopulliset kuvat myöhemmin, olisiko ollut vuoden ikäiselle vai 1,5 vuotiaalle? Maksaa 80-130 euroa se kuvaus plus tulokset, postiin tulee postiennakkokirje mikä on n. 60 euroa.
Pentu pitäisi olla madotettu ennen luovutusikää 2-3 kertaa. Itse madotan pennun vielä n. 10 viikkoisena ja 20 viikkoisena, sen jälkeen n. 3 kertaa vuodessa. Matolääke annostellaan koiran painon mukaan, joten tarkkaa hintaa ei voi sanoa. valmisteesta ja koiran koosta riippuen n. 5-125 euroa.
Penjnulla on hyvä olla puremista, luita ym. Näin vältytään melko pitkälti huonekalujen tuhosta yms. Aikuisella koiralla ei välttämättä tarvitse olla mutta hampaille tekisi hyvää joskus jyrsiä jotakin. omat koirani saa kerran viikossa luut joita jyrsitään muutama päivä.
että lonkat kuvataan vain kerran, samoin kyynärnivelet. Uroksen voi kuvata jo vuoden ikäisenä. Narttu kannattaa kuvauttaa kahden juoksun puolivälissä. Itse olen tyttöjä kuvauttanut parivuotiaina. En tiedä, paljonko pelkkä lonkkakuvaus maksaa, kun olen itse aina teettänyt koko homman samalla (=lonkat, kyynärnivelet, silmät), ja ainakin Porissa maksoi tuo viime syyskuussa 115€ kaikkinensa.Aikuiset madotan vähintään kaksi kertaa vuodessa. Pennulla kannattaa antaa olla puruluita aina, jottei keksi ruveta järsimään mööpeleitä. Aikuisella taas ei ihan koko ajan tarvi olla. Näin meillä - tapoja tosin paljon!
Nyt on aivan pakko kysyä, että asutko Porissa? Ja millä eläinlääkärillä Porissa koiriasi käytät? Pisti vaan nimittäin silmääntuo Pori tuolta.
en asu Porissa! Se on vain lähin paikka, jossa Aminoff sekä kuvaa, että peilaa!